Векторлар. Векторларға қолданатын амалдар. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Кинематика | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Сабаққа қатыстқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Векторлар. Векторларға қолданатын амалдар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Берілген сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.1.1 - параллель және параллель емес векторларды қосу мен азайтуды жүргізе білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: | Оқушы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық жұмыс кезіндегі өзаракөмек, академиялық шындық; Реттеу және өзін реттеу дағдыларын дамыту; Зияткерлік, зерттеушілік, ақпараттық мәдениетті қалыптастыру; Пәнге деген тұлғалық-мәдениеттік қарым-қатынасты қалыптастыру; Өзінің көзқарасын білдіру, бір-бірін тыңдай білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Көпбұрыш ережесі геометриялық оптикада қолданылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ИКТ қолдану дағдылары | Ұшақтардың ұшу онлайн картасы://www.flightradar24.com Векторларды қосу/азайту үшін http://miro.com/ Сайтын қолдануға болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алғашқы білім | 7 сынып, вектор туралы түсінік | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызметі | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-5 мин | 7-сынып материалын еске түсірейік! 1. Физикалық шамалар қандай түрге бөлінеді? 2. Векторлық шамаларға анықтама беріңіз. 3 векторлық шаманы атаңыз. 3. Скаляр шамаларға анықтама беріңіз. 3 скаляр шаманы атаңыз. | Презентация, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-20 мин
20-35 мин | (W) Жаңа материалды зерттеу. Вектор деп бағытталған кесіндіні айтады. Кеңістіктегі кез келген нүкте нульдік вектор ретінде қарастырыла алады. Нульдік вектордың басы мен аяғы сәйкес келеді. Нульдік вектор деп белгіленеді. Вектордың ұзындығы деп оның кесіндісінің ұзындығын айтады. Нульдік вектордың ұзындығы нульге тең. Екі нульдік емес векторлар бір түзу бойында немесе параллель түзулердің бойында жататын болса, бұндай векторлар коллинеар деп аталады. Векторларға қолданылатын амалдар: 1. Вектордың скалярға көбейтіндісі. 2. Векторларды қосу:
3. Векторларды азайту. (G). (І) Есептер шығару. Дескрипторлар: Векторларды өз-өзіне параллель көшіреді; Колленинеар емес векторлар үшін үшбұрыш, параллелограмм, көпбұрыш ережелерін қолданады. | Презентация, слайдтар:15-16, үлестірме материал | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: - не білдім, не үйрендім. - не түсініксіз болып қалды. - немен әлі жұмыс істеу керек. | Презентация: 17-слайд. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
құралдармен жұмыс істеу кезінде иіндіктің тепе-теңдік шартын және моменттер ережесін біледі; есептер шығаруда моменттер ережесін қолданады есептер шығаруда моменттер ережесін өз бетінше қолданады | Өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы | Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру