Мәтіндік есептерді шешу. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3A бөлім: Квадраттық функция | Мектеп: Астана қаласындағы ФМБ НЗМ | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сыныбы: 8 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||||||||||||
| Мәтіндік есептері шешу | ||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа материалды меңгеру | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.3 қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану 8.4.3.1 есептің шарты бойынша математикалық моделін құрастыру | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Квадраттық функцияның графигі мен қасиеттері есептер шығаруда қолдану | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||
Тілдік мақсат
| Оқушылар нақты есепте квадраттық функцияның графигі мен қасиеттерін қалай қолдануға болатынын түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Айнымалы енгіземіз … х пен белгілейік ...х арқылы өрнектейік Теңдеу құрамыз … . | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Функционалды сауаттылық – алған білімдерін жеке, әлеуметтік, экономикалық мақсаттарда қолдана алу. Сабақтың мазмұны арқылы орындалады. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, экономика | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар квадрат функцияның қасиеттерін біледі, оларды квадрат функцияның графигі арқылы анықтай алады. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 5 мин 4 мин | Ұйымдастыру бөлімі Білімді жаңғырту Оқушылар жауаптарын маркерлі тақтаға жазады 1) функциясының қасиеттерін жазыңыз: функцияның нөлдері: … функция … аралықта өседі, … аралықта кемиді функция … ең үлкен мәнге ие болады … . 2) Егер суретте y=ax2+bx+c функциясы бейнеленген болса, ax2+bx+c=0 квадраттық теңдеуінің түбірлерінің қосындысын табыңыз, Шешуі. Теңдеудің түбірлері – бұл параболаның Ox осімен қиылысуы, онда . . Яғни, олардың қосындысы 6-ға тең. Үй тапсырмасын тексеру Оқушылар ауызша тапсырма орындап жатырған кезде екі оқушы үй тапсырмасының шешімін тақта шығарады, кейін олар өз шешімдерін түсіндіреді. Оқушыларға сыныптастарының жұмысын Екі жұлдыз, бір тілек стратегиясын қолданып бағалау ұсынылады. | Презентация 1-2 слайдтар 3-8 слайдтар Шағын тақталар, маркерлер | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 20 мин 5 мин | Осыған дейін біздер функцияның берілген формуласы бойынша графигін салып, оның қасиеттерін зерттедік. Енді келесі тапсырманы орындайық: 1) осін нүктелерінде, осін нүктесінде қиятын функциясының теңдеуін құрастырыңыз. Шешуі. - Бұл квадраттық функция түрінде болады. Неге екенін түсіндіріңіз. - осімен қиылысу нүктесінің абсциссасы . Бұны қалай пайдалануға болады? болғанда функция мәні -ға тең.
- Сонымен, Жауабы: Жұппен жұмыс 2) Көпірді тіреу үшін парабола пішінді метал конструкция жасау керек. Ол (-50, 0), (0, 30), (50, 0) нүктелері арқылы өту керек. Көпір арқылы пайда болған параболаның формуласын жаз. 3) Футболист допты тігінен жоғарыға тепті. t секунд ұшқаннан кейінгі доптың (h) биіктігі , мұндағы g ≈ 10 (м/с2) формуласымен беріледі. Неше секундтан кейін доп жерге құлайды? 4) Өзен көгалмен қисық жасай отырып ағады (ұзындығының бірлігі – 1 км). Түзу сызықты тас жолы ОХ осі бойымен өтеді және өзенді екі рет қиып өтеді. Өзен бойына салынған көпірдің арақашықтығын табыңыз. Мұғалім сыныпты аралап, оқушылардың жұмыстарын тексереді. Қосымша тапсырма Парабола теңдеуімен берілген. Төмендегі тұжырымдар дұрыс па? 1) Егер у = 0 теңдеуінің екі түбірі болса, онда . 2) у = 0 теңдеуінің бір түбірі 2-ге тең болса, онда b = –2,5. 3) Егер b < –2 болса, онда парабола төбесі төртінші ширекте жатыр. 4) Егер b > 0 болса, онда функциясы x > –1 болғанда өседі. Жауабы: 1) ия; 2) ия; 3) ия; 4) жоқ. | 9-10 слайдтар 11-13 слайдтар Қосымша 1 9 сынып талапкерлеріне арналған «Кенгуру». Білімді жалғастыруға дайындық тесті. 2006 ж. | |||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин 2 мин | Рефлексия Оқушылармен сабақтың қорытындысын шығару: - тапсырмамен жұмыс жасағанда қиындықтар болды ма? - топта көмек алдыңыз ба? - тапсырмалардан алған ақпарат қызықты болды ма? - алған білімдеріңізді қайда қолдана аласыздар? - квадраттық функцияның графигі мен қасиеттері қайда қолданады? Үй тапсырмасы 1) Екіметрлік биіктіктен горизонтқа бұрыш жасай ракета ұшырылды. Оның қозғалу уақытына t (c) тәуелді ұшу h (м) биіктігі формуласымен беріледі. Берілген функцияның графигін салыңыз. Графикті қолданып, сұрақтарға жауап беріңіз: а) қандай уақытта ракета 20 м биіктікте болады және қандай уақытта бастапқы ұшырылған биіктікке қайта келеді? б) 3,5 с өткен соң ракета қандай биіктікте болады? в) Ракетаның ең үлкен биіктігін көрсетіңіз. Ең үлкен биіктікке көтерілу үшін ракетаға қанша уақыт қажет болды? 2) Есептеңіз: . | 14 слайд Қосымша 1 | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Оқушылар қабілеті жоғары оқушылардан көмек алу үшін жұпта жұмыстанады. | Есеп шығару кезінде оқушылар бір-бірін бағалайды. Мұғалім сыныпты аралып жүріп ауызша комментарийлер береді. | Оқушылар іс-әрекет түрлерін өзгертіп отырады. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?