«Бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шентемирова Р.К

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

«Бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.15 бензол және оның гомологтарына тән қосылу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;

Сабақ мақсаттары

- бензол және оның гомологтарының қосып алу реакция теңдеулерін біледі;

- барлық қарастырылған реакциялардың теңдеулерін жаза біледі;

- реакция өнімдерін атап, есептеулер жүргізе алады.

Бағалау критерийлері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді

реакциялар және өз бақылаулары көрсетілген қорытындыларды жазады.

Тілдік мақсаттар

Терминдер: «қосып алу», «қос байланыстың үзілуі», «орынбасу реакциясы», химиялық реакцияның түрлері.

Қосылу реакциясы - …....................... - …..........................

Құндылықтарды дамыту

Ынтымақтастық, ашықтық

Мектеп миссиясы мен пайымдауын және жаһан азаматын қалыптастыру

Оқушылардың бензол қасиеттерін түсіндіре отырып, олардың да осы бензол тәрізді өмірде өз орнын табуға бағыттау, үнемі белсенді, алғыр, лидер бола білуге ықпал ету.

Бастапқы білім

11.4.2.12 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру

11.4.2.13 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру

11.4.2.14 электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласындағы байланыстардың түзілу энергиясын түсіндіру;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10минут

Активити1: оқушылар екі қатарға тұрғызып бірі-біріне өздерінің жақсы қасиеттері жайлы айтады және «Қасиет» сөзін талдайды.

Қасиет сөзін заттарға байланысты қалай қолданамыз? Заттардың қасиеттеріне нелер жатады?

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты, күтілетін нәтижелер хабарланады.

Органикалық қосылыстардың атулары бойынша топқа бөлінеді.

Өткен сабақты қайталау, байланыстыру.

Реакцияны аяқтаңдар:

  • НССН + Н2
  • НССН + Br2
  • НССН + HCl →
  • НССН + O2
  • 3 НССН →

Қаныққан және қанықпаған ұғымы тексеріледі.

СТО: бензолда қосып алу реакциялары алкендерге қарағанда қиынырақ жүреді? Неге олай деп ойлайсыздар

Диалог.

Мұғалім: «бензолдың қосып алу реакциясының өнімін атай аламыз ба?».

Оқушылар:

Түзілген заттың қосып алу өнімі екенін ескеретін болсақ, бензол молекуласындағы қос байласынтар үзілу керек, соның нәтижесінде, өнімде бір зат түзіледі.

Оқушылардан түсіндіруді сұрау.Түзілген затқа талдау жасау, атау.

Слайд 1-3

Сабақтың ортасы

10 – 30 минут

5 минут

  • Гидрлеу реакциясы:

С6Н6 + 3Н2 = С6Н12

Бензол Циклогексан

  • Хлорлау реакциясы:

С6Н6 + 3Сl2 = С6Н6Cl6

Бензол Гексахлоран

Қорытынды:

  • Бензолдың реакцияға түсу қабілеті неге байланысты?
  • Бұл реакцияның қай типіне жатады және не себепті олай ойлайсыз!
  • Түзілген өнімдерді атап, реакция жүру шарттарын анықтаңыз.
  • Алынған өнімдердің өндірісте қолданылуын анықтаңыз.

Жұптық жұмыс

Оқушыларға таратпа қағаздар таратылып, реакция теңдеулерін құрастырады.

  • Мына өзгерісті жүзеге асырыңыздар:

Циклогексан Бензол

Н – гексан Гексен – 1 Гексин – 1

Реакция теңдеуін түсіндіру барысында бензол сақиналары арқылы түсіндірген ынғайлы

Слайд – 4

Слайд – 5

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Маған түсінікті болған үш нәрсе:________

Мен атсалысқан екі нәрсе:_______________

Маған түсініксіз қалған үш нәрсе:__________

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар бензолдың қосылу реакция теңдеуін жаза алады

Көпшілік оқушылар реакция өнімдерін жаза алады

Кейбірі басқа галогендермен реакция өнімдерін болжай алады

Сұрақ-жауап арқылы бағалау және зертханалық жұмыс бойынша бағалау

Назар аударыңыз: реакция теңдеуін жазып түсіндіргенде сақина түрінде түсіндірген оқушылардың есте сақтауына ықпал етеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?