Төлен Әбдіков «Қонақтар». Қазақ әдебиеті, 7 сынып, сабақ жоспары.


4-бөлім: Ұрпақ тәрбиесі

Т.Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі

САБАҚ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

Т.Әбдіков «Қонақтар»

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар

  • Кейіпкерлердің мінез-құлқын суреттейді.

Көптеген оқушылар

  • Бет-бейнесін сипаттайды.

Кейбір оқушылар

  • Шығармаға сүйене отырып жазады.

Бағалау критерийлері

  • Кейіпкерлердің шығарма жанры бойынша бөліну себебін анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: сағыныш, үміт, ата-ана, немере, арман,адамгершілік, кәрілік, сезім, курорт, реніш;

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: перзенттік парыз, қартайған ата-ана, отбасылық құндылық, үміт оты

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану

Мектеп құндылықтары

Өзіңе және қоршаған ортаға деген сыйластық

Ынтымақтастық

Жауапты азаматтық ұстаным

Осыған дейін меңгерілген білім

Тілдік түсінік пен дағдыларға сүйенеді.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

2 минут

Ұйымдастыру:

-оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;

- сабақ мақсатымен таныстыру;

1-слайд

Сабақтың ортасы

5 минут

10 минут

5 минут

15 минут

5 минут

«Қызығушылықты ояту» бөлімі «хронология» әдісі арқылы жүзеге асады

Оқушылар екі топқа бөлінеді. Бір топ «Оқырмандар», екінші топ «Зерттеушілер» болады. Оқушыларға интерактивті тақтадан http://bilimland.kz/kk/content/structure/2194-6_synyp#lesson=15551 ресурсы көрсетіледі. Оқушылар алдымен кім туралы екенін анықтайды. Содан кейін «Зерттеушілер» тобы шығарма туралы қысқаша түсінікпен танысады, автордың өмірі мен шығармашылық жолына шолу жасау арқылы хронологиялық кесте құрып, оқырмандар тобын таныстырады. «Оқырмандар» тобы ақынның өмірі мен шығармашылығына қатысты білгісі келген сұрақтарды «Зерттеушілер» тобына қояды. Сұрақ саны үштен аспауы керек. Сұраққа жауап алғаннан кейін «Оқырмандар» тобы «Зерттеушілер» тобының жұмысына баға береді. Бүгінгі сабақта алған мәліметтерінің құндылығы жайында қорытынды пікір айтады. (Қабілеті жоғары оқушыны зерттеуші, қабілеті орта оқушы оқырман болуға бағыттаңыз). Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Керек мәліметтерді дәптерге түртіп алады. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды.

1-тапсырма. Оқушыларға шығарма үзінділері беріледі.

«Бес сұрақ» әдісі арқылы жүзеге асады:

  • Кім? Не?
  • Қайда?
  • Қашан?
  • Неліктен?
  • Не істеді?

Оқушылар шығармадан осы сұрақ бойынша 2 дерек дайындайды, таныстырылым жасайды.

Мысалы: Сапабек курорттан қайтып бара жатқан сапарларында ата-анасымен жолшыбай амандасып кетпекші болды.

2-тапсырма

Шығарма мазмұнымен таныса отырып, таныс емес сөздердің мағынасын түсіндірме сөздіктен қарайды.

Сөздікпен жұмыс

Алагеуім-таң жарығы әлсіз, күңгірт шақ, елең-алаң мезгіл.

Шұлғау- қонышты аяқ киімнің ішінен аяққа орайтын мата.

Шақша-сиыр, серке, тау ешкілерінің мүйіздерінен жасалған, насыбай салатын құты.

3- тапсырма. Жұпта, топта талда.

  • Әңгімедегі Тома келіннің іс-әрекеті қандай?
  • Тамақтану, Қозғалыс, Эмоциялар мәдениетіне қатысты жерлерін тауып оқы.
  • Әңгімеде автор Тома келінге сынай отырып, баға беруде салауатты өмір салтының қай түріне мән берді?

Оқушылар ойларын салауатты өмір салтының элементтерімен байланыстыра отырып, топта талдайды

4-тапсырма

Т. «FILA толтыру» әдісі көркем шығармадағы кейіпкердің образдық тұлғасын ашуға бағытталады. Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады.

F/ Дерек/ – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау

I /Пікір /– кейіпкер туралы өзінің ой, пікірі

L /Сұрақ/– кейіпкердің образдық тұлғасын ашатын сұрақтар

A /Іс-әрекет/– автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі .

Дерек

Пікір

Сұрақ

Іс-әрекет

Әр топ өз кестесін қарсы топқа береді. Қарсы топ бағалау критерийіне сүйене отырып, кері байланыс жасайды.

Бағалау критерийі

Дескриптор

оқушы

Кейіпкерлердің шығарма жанры бойынша бөліну себебін анықтайды.

Кейіпкерлер бейнесін сипаттайды;

Кейіпкер туралы өз ойын білдіреді;

Автор шеберлігіне талдау жасайды.

http://bilimland.kz/kk/content/structure/2194-6_synyp#lesson=15551

3-слайд

4-слайд

Түсіндірме сөздік

А3 форматты қағаз, маркерлер

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия:

Мені ... қуантты.

Мені ... таң қалдырды.

Мені ... ойландырды.

Мен ... көп мәлімет білдім.

Стикер

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу