Несептің түзілуі. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: 9.2B Бөліп шығару | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
СЫНЫП: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Несептің түзілуі. | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттау | ||
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты оқу | ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: 1. нефронда болатын үрдістерді атайды; 2. фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттайды. Көпшілік оқушылар: 1. нефронның қай бөлігінде фильтрация/ реабсорбция және секреция жүретіндігін анықтайды; 2. Нефронда глюкоза, су, нәруыз, натрий, несепнәр жүретін жолды анықтайды. Кейбір оқушылар: 1.Бүйректің құрылыс компоненттері мен несеп түзілу үрдістері арасында өзара қатынасты орнатады. | ||
Жетістік критерийлері | Оқушылар:
| ||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: фильтрация, реабсорбция және несептің түзілу үрдісін ауызша және жазбаша сипаттайды. Пәндік лексика және терминология қыртыс қабат, милы қабат, нефрон, Боумен-Шумлянский капсуласы, афферентті артериола, эфференті артериола, шумақша, қылтамыр, проксимальды иілгіш арна, Генле ілмегі, дистальді иілгіш арна, жинақтаушы арна, несепағар, шығарушы артериола, ультрафильтрация, таңдамалы реабсорбция, осмос, диффузия, несепнәр, глюкоза, су, амин қышқылдары Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Қан шумақшаға түскен кезде болатын үдеріс … болып табылады. Ультрасүзгілеу үдерісінде қанда қалатын / қаннан жойылады. молекулалар ... болып табылады. Молекулалары ірі болғандықтан сүзілмейді … сондықтан олар ... Таңдамалы қайта абсорбция бұл - … үдеріс аталады | ||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық жұмысты орындауда бір-бірімен ынтымақтастығы арта түседі.Бір-біріне деген қарым-қатынас, сыйластық пайда болады.Бұл коммуникативті дағдыны дамытады. | ||
Пәнаралық байланыс | Химия- несептің химиялық құрамын зерттегенде, заттардың ерітінділері; Физика- «қысым», «осмос», «диффузия» түсіктерін зерттеу кезінде. | ||
АКТ дағдыларын қолдану | Ғаламтормен жұмыс. | ||
Бастапқы білім | Қоректену: 7, 8 сыныптары Заттарды тасымалдау: 7, 8 сыныптары Бөліп шығару: 7, 8 сыныптары | ||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-1 мин 1-8 мин 8-10 мин 10-11 мин |
4. (С) Оқушылар сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды. Бағалау критерийлерін талқылайды . | MS PowerPoint ҚБ тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 11-20 мин 20-27 мин 27-30 мин 30-38 мин | 1. (Ж,Ж) Оқушыларға «Несептің түзілуі» жұмыс парағымен жұмыс істеу ұсынылады. Жұмыс барысында/ аяғында мұғалім оқушылармен қиын сұрақтарды талдайды. Кейбір жағдайларда қажетті көмек көрсетеді. 2. (Ж, Т) Оқушылар бірнеше берілген (жасанды) нұсқа несептің құрамындағы глюкоза, несепнәр, нәруызды зерттейді. 3. (Ж,Т) Сабақ барысында толтырылған жұмыс парағының негізінде оқушылар келесі «Бірінші реттік және екінші реттік несептің салыстырамалы ерекшеліктері» атты кестені толтырады (+,-).
4.(ҚБ) Оқушыларға адам ағзасында несептің түзілуі мен шығарылудың дұрыс реттілігін орнату ұсынылады: А) бүйрек капсуласының шумағында қанның фильтрациясы Б) бүйрек астаушасына несептің түсуі несептің түзілуі Г) иірім каналдарына несептің түсуі және глюкоза, аминқышқылдарды, дәрумендерді кері сіңіру (реабсорбция). Д) несеп түтікке несептің түсуі Е) қуыққа несептің түсуі. | Презентация MS PowerPoint «Несептің түзілуі» жұмыс парағы Нұсқаулық карта Презентация MS PP | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 | Үйге: кілт сөздерді қолдана отырып, сөзжұмбақ құру. Рефлексия Түсіндім … Түсінбедім … Сұрағым бар … | |||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпатат | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: 1. нефронда болатын үрдістерді атайды; 2. фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттайды. Көпшілік оқушылар: 1. нефронның қай бөлігінде фильтрация/ реабсорбция және секреция жүретіндігін анықтайды; 2. Нефронда глюкоза, су, нәруыз, натрий, несепнәр жүретін жолды анықтайды. Кейбір оқушылар: 1.Бүйректің құрылыс компоненттері мен несеп түзілу үрдістері арасында өзара қатынасты орнатады. | Сабақтың әр кезеңінде қалыптастырушы бағалау жүреді. | Денсаулық сақтау технологиялары. Осы сабақта қауіпсіздік ережелері қолданылады | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру