Практикалық жұмыс №11 (М): «Фильтрация және несептің түзілу үдерістерін зерттеу». Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
10.2С Бөліп шығару | Мектеп: Петропавловск қаласы ХББ НЗМ | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||
САБАҚ: | Практикалық жұмыс №11 (М): «Фильтрация және несептің түзілу үдерістерін зерттеу» | ||||||||||||||||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары | фильтрация және несептің түзілу үдерістерін сипаттау | ||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | фильтрацияның анықтамасын біледі; несептің түзілу үрдісін сипаттайды. | ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | фильтрацияның анықтамасын біле алады; несептің түзілу үрдісін сипаттай алады. | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: Адам ағзасының экскреторлық жүйесі туралы түйінді сәттерді қысқаша жаза алады. Пән лексикасы және терминология: Экскреторлық жүйе, зәр шығару жүйесі, бүйректер, бүйрек артериясы, бүйрек вена тамыры, несепағар, несеп жолы, қуық, несепнәр, несеп қышқылы, аммиак, азотты қалдықтар. Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Ағзалардың түрлі бөліп шығару мүшелері бар. Негізгі үш бөліп шығару өнімдері болады, олар… болып табылады Омыртқалы жануарларда қалдықтарды бөлетін негізгі мүше… болып табылады. | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Негізгі түсініктерді талдау кезінде сыныптасының пікірімен санасу, әркімнің пікірін құрметтеу. Бірге жұмыс істеу мен жоспарлау кезінде өзара ынтымақтастықты қалыптастыру. Дені сау ұрпақ және Қазақстанның зияткерлік әлеуетін арттыру жолында оқушылардың ғылымға деген қызығушылығын арттыру. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия - Зат алмасу өнімдері. | ||||||||||||||||||
Сын тұрғысынан ойлау АКТ қолдану дағдылары | Жеке жұмыс (нұсқаулық карта арқылы жұмыс жасау) Сабақта оқушылардың АКТ құзыреттіліктері интернет желісінен қажетті ақпараттар іздестіру арқылы жүргізіледі. | ||||||||||||||||||
Алдын-ала білімдер | Бөліп шығару тірі ағзалар сипаттамаларының біреуі болып табылады (6 сынып) Өсімдіктер мен жануарлардан бөліп шығаратын өнімдер Адам бөлуіп шығаруында зәр шығару жүйелерінің маңызы Зәр шығару жүйесі (9-сынып) | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 - 2 3-8 9-10 Сабақтың ортасы 11-16 17-22 23-38
| 1.(W) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды тексеру. 2.(P,W) Оқушылар бір-біріне бүйректің құрылысы бойынша сұрақтар қойып, білетін ақпараттармен алмасады. 3. (W) Сабақтың тақырыбын және мақсатын қалыптастыру. Бағалау критерийлерін анықтау. КБ: мұғалім оқушыға үнемі қолдау көрсетіп отырады. 1.(I, P) Оқушылар бүйректе жүретін процестермен танысады. Оқушыларға нұсқаулық карталар тапсырылады. Практикалық жұмыс №11 (М) : «Фильтрация және несептің түзілу үдерістерін зерттеу» Мақсаты: фильтрация және несептің түзілу үдерістерін сипаттау Құрал –жабдық: ноутбуктер Жұмыс барысы:
2.1. дәйекті заттар / элементтерді (глюкоза, ақуыз, су, натрий, несепнәр) таңдаңыз және осы заттардың нефронға өтуін қадағалаңыз.
кесте 1
КБ: мұғалім оқушыларды жұмыс барысында бағалайды. | Презентация Суреттер Нұсқаулық карталар, бүйректің модельдері, «Зәр шығару жүйесі» кестелер, ноутбуктер
| |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 | Рефлексия: Не білдім? Не білемін? Не білгім келеді? Үйге: несептің түзілу механизмін қайталау. | Стикер қағаздар, интерактивті тақта, слайд-перзентация | |||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| |||||||||||||||||
Кейбір оқушылар аса қабілетті болулары мүмкін, кейбіреулеріне қарағанда; жұпта жұмыс жасау қиындық туғанда бір-біріне қолдау жасауға мүмкіндік береді. Алдын ала дайындалған ақпараттар оқушылар ақпарат іздеуде көмекке беріледі немесе тапсырма орындап үлгермеген оқушыға көмек үшін. | Оқушылардың қабілеттері олар жұмыс орындау барысында бақыланып, үнемі бағаланады және сұрақтар қою арқылы тереңдетіледі.. | Сыныпта дұрыс қозғалу, ноутбуктермен жұмыс істеуде ара қашықтық нормасын сақтау, интерактивті экранды пайдалану уақытын сақтау. | |||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| ||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? | |||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру