Практикалық жұмыс №10 (D):Бүйректің ішкі құрылысын зерттеу Нефрон- бүйректің құрылымдық және қызметтік бірлігі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


10.2С Бөліп шығару

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

САБАҚ:

Практикалық жұмыс №10 (D):Бүйректің ішкі құрылысын зерттеу

Нефрон- бүйректің құрылымдық және қызметтік бірлігі

Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары

бүйректің құрылымдық бөліктерін тану;

нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау.

 Сабақтың

 мақсаттары

Барлық оқушылар:

- нефронның құрылысы мен қызметін сипаттайды;

- нефронда жүретін үрдістерді атайды.

Көпшілік оқушылар:

- суретте нефрон құрылысының компоненттерін айырады;

- бүйректе нефронның орналасуын анықтау.

Кейбір оқушылар:

- бүйректің құрылымдық компоненттері мен зәр шығару процесі арасындағы байланысты орнату.

 Бағалау критерийлері

- бүйректің құрылымдық бөліктерін таниды;

-несеп шығару кезіндегі әртүрлі заттардың қозғалысын көрсететін нефронның суретін жасайды;

- нефронның негізгі құрылымдық компоненттерін атайды;

- нефронның негізгі компоненттерін сипаттайды;

- нефрон элементтерінің функционалдық ерекшеліктерін анықтайды.

 Тілдік мақсат

Оқушылар:

Адам ағзасының экскреторлық жүйесі туралы түйінді сәттерді қысқаша жаза алады

Пән лексикасы және терминология: Экскреторлық жүйе, зәр шығару жүйесі, бүйректер, бүйрек артериясы, бүйрек вена тамыры, несепағар, несеп жолы, қуық, несепнәр, несеп қышқылы, аммиак, азотты қалдықтар.

Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы:

Ағзалардың түрлі бөліп шығару мүшелері бар.

Негізгі үш бөліп шығару өнімдері болады, олар… болып табылады

Нефронның негізгі компоненттері ...

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

Негізгі түсініктерді талдау кезінде сыныптасының пікірімен санасу, әркімнің пікірін құрметтеу.

Бірге жұмыс істеу мен жоспарлау кезінде өзара ынтымақтастықты қалыптастыру. Сыйластық, ашықтық, еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу.

 Пәнаралық

 байланыстар

Химия – азоттың қасиеттерін және азотты компоненттерді оқшаулау қажеттілігін зерттеген кезде.

 Сын тұрғысынан

 ойлау

 АКТ қолдану

 дағдылары

Жеке жұмыс (нұсқаулық карта арқылы жұмыс жасау)

Сабақта оқушылардың АКТ құзыреттіліктері интернет желісінен қажетті ақпараттар іздестіру арқылы жүргізіледі.

Алдын-ала білімдер

- зәр шығару жүйесі (7-8 класс)

- зәр шығару мүшелерінің құрылысы және қызметі (9 класс)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 1

1-21

21-27

27-29

Сабақтың ортасы

29-40

2-ші сабақ

40-65 мин

65-78 мин

1.(W) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды тексеру.

2.ББЖБ-20 минут

3.(P,W) Мұғалім оқушыларға тақта арқылы адамның зәр шығару жүйесін көрсетеді және бұл жүйе туралы қысқаша баяндама жасауға ұсынады.

КБ: мұғалім оқушыға үнемі қолдау көрсетіп отырады.

(W) Сабақтың тақырыбын және мақсатын қалыптастыру. Бағалау критерийлерін анықтау.

1.(Р) Мұғалім оқушыларға мына сұрақтарды қояды, оқушылар жұпта ойланып өз жауаптарын береді.

(ҚБ) Сұрақтар:

1.Экскреция дегеніміз не?

2.Экскреция кезінде бүйректің рөлі қандай?

Бағалау критерийлері:

-бүйректің рөлін сипаттайды

Дескрипторлар:

-метаболизмнің соңғы өнімдерінің экскрециясын түсіндіреді;

-бүйректің реттеу қызметі- гомеостатикалық қызетті сипаттайды.

2.(I, P) Мұғалім оқушыларды бүйректің ішкі құрылымын зерттеуге шақырады. Оқушыларға нұсқаулық карталар тапсырылады.

КБ: мұғалім оқушыларды жұмыс барысында бағалайды.

3. (I) Оқушылар оқулықтардан немесе интернеттен қолжетімді ресурстарды қолдана отырып, нефронның құрылымы мен қызметін зерттейді.

1. Мұғалім оқушыларға «Нефронның құрылымы» атты жұмыс парағын береді және онда нефронның құрылымы туралы бейнені қарау барысында толтыруды сұрайды. Жұмыс парағын аяқтағаннан кейін мұғалім оқушылармен қиындықтарды тудырған мәселелерді талқылайды. Қажет болса, мұғалім күрделі сұрақтарды түсіндіреді.

КБ: мұғалім әр оқушыны бағалайды және әр оқушыға көмек көрсетеді.

Бағалау критерийлері:

- нефронның негізгі құрылыс компоненттерін атайды

Дескрипторлар:

- шумақ капсуласы мен нефрон каналдарын дұрыс анықтайды;

- нефронның негізгі бөліктерінің қызметтерін атайды.

Флипчарт

Суреттер

https://twig-bilim.kz/kz/film/kidneys бүйрек

Нұсқаулық карталар

Адам

бүйрегінің суреті

 және моделі

Жұмыс парақтары

таратылады.

Нефронның құрылымы мен қызметінің интерактивті анимациясы:

http://goo.gl/AMFCX

Сабақтың соңы

78-79 мин

79-80 мин

Рефлексия. «Мен бүгін ... білдім, таң қалдым, қиналдым, үйрендім» оқушылар үш минуттық эссе жазады.

Үйге тапсырма:

-тақырып бойынша жаңа терминдерді жаттау;

-тақырыпты қайталау.

Стикер қағаздар, интерактивті тақта, слайд-перзентация

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

- нефронның құрылысы мен қызметін сипаттай алады;

- нефронда жүретін үрдістерді атай алады.

Көпшілік оқушылар:

- суретте нефрон құрылысының компоненттерін көрсете алады және оларды айыра алады;

- бүйректе нефронның орналасуын анықтай алады.

Кейбір оқушылар:

- бүйрек компоненттері мен зәр шығару процесі арасындағы байланысты орната алады.

Оқушылардың қабілеттері олар жұмыс орындау барысында бақыланып, үнемі бағаланады және сұрақтар қою арқылы тереңдетіледі.

Сыныпта дұрыс қозғалу, оқушылардың көргіштігін бақылау, дене сымбаттылығын қадағалау, интерактивті экранды пайдалану уақытын сақтау.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).

Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу