Зәрдің түзілуі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ бөлім : 10.2С – Бөліп шығару | Мектеп: | |||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Зәрдің түзілуі | |||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 10.1.5.1 фильтрация және несептің түзілу үдерістерін сипаттау | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Ультрафильтрация , реабсорбция және секреция үдерістерін сипаттау | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлер | ультрафильтрация, реабсорбция және секреция үдерістерін сипаттайды; Біріншілік және екіншілік несептің түзілуін ажыратады Зәрдің құрамындағы заттарды сапалық реакциялар арқылы анықтайды | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар метаболизмді тиісті терминологияны пайдалана отырып ауызша және жазбаша түрде сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология қыртыс қабат, милы қабат, нефрон, Боуман капсуласы, шумақ, қылтамыр, проксимальды бүгілген түтік, дистальды бүгілген түтік, Генле ілмегі, жинаушы арна, афферентті артериола, эфферентті артериола, бүйрек венасы, иондар, глюкоза, антидиурет гормоны. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Шумақта ….. үдерісі жүзеге асады. Ультрафильтрация үдерісінде, қанда қалатын молекулалар /қаннан жойылады ... .. Фильтрленуі үшін тым үлкен молекула … болып табылады. Ішінара реабсорбция үдерісінде энергияны талап ететін … болып табылады. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтармен байланыстар (тәрбие элементтері).
| Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Қарым-қатынас дағдылары жұпта немесе топта сұрақтарға жауап беру арқылы дамытылады. | |||||||||||||||||||||
АКТ-мен байланыстар | АКТ қолдану дағдылары ақпарат жинау , сілтемелермен жұмыс жасау үшін ноутбуктер қолдану кезінде, дамытылады. | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар
| Физика (реабсорбция үдерісіндегі диффузия, осмос үдерістері) пәнімен байланысады. Химия ( натрий, калий хлор иондарының реабсорбциялануы) | |||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар 6-сыныптан бөліп шығару туралы біледі. Сондай-ақ 10-сыныптан осмос және белсенді тасымал туралы біледі. Оқушылар диффузия, осмос пен белсенді тасымал құрылымы мен қызметі туралы біледі. | |||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
1-сабақ | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы | ||||||||||||||||||||||
0-3минут | (С) Сабақтың тақырыбы, бағалау критерийлері анықталады | ррт | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | ||||||||||||||||||||||
4-24 минут 25-30 минут 31-36 минут | (E) Оқушылар тәжірибелік түрде зәр үлгілерінің құрамындағы глюкоза және ақуыздың болуын зерттейді
(I) Оқушыларға нефронның құрылымдық суреті ұсынылады. Олар сілтемені пайдаланып несептің түзілу үдерістерін суреттен белгілеп көрсетеді (I) Оқушыларға зәр түзілу үдерістерін салыстыру ұсынылады
| Жұмыс парағы №1 Жұмыс парағы №2 https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/zar-shyharu/lesson/zar-shyharu-musheleri | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | ||||||||||||||||||||||
Рефлексия | ||||||||||||||||||||||
37-40 минут | Сабақтың мақсатына қайта оралып, мақсатқа жеткендігі туралы кері байланыс беріледі | |||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ба? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік. | ||||||||||||||||||||
Оқушыларға ақпараттың бірнеше сілтемесі ұсынылады.Осыған орай саралау тапсырмалары ұйымдастырылады | Сабақ барысында оқушылардың орындаған тапсырмалары бойынша ауызша бағалау жұмысы жүргізіледі | Сынып бөлмесінде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды. | ||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау (сабақ өткізілгеннен кейін толтырылады) Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты болды (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан сынып пен жекелеген оқушылар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? | ||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру