Зәрдің түзілуі. Ультрафильтрация және реабсорбция. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2C Бөліп шығару | Мектеп: Талдықорған қаласы ФМБ Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||
Күні: 05.12.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Құнанбаева С.Ж.; | |||||||||||||||
Сынып: 10ав | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: - | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Зәрдің түзілуі. Ультрафильтрация және реабсорбция. | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.5.3 фильтрация және несептің түзілу үдерістерін сипаттау | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - ультрафильтрация және реабсорбция үрдістерін біледі - ультрафильтрация және реабсорбция үрдістерінінің механизімін сипаттай алады. - ультрафильтрация және реабсорбция үрдістерінің маңыздылығына баға бере алады. | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: қыртыс қабат, милы қабат, нефрон, Боумен капсуласы, шумақша, қылтамыр, проксимальды иілгіш арна, Генле ілмегі, перифериялық иілгіш арна, жинақтаушы арна, несепағар, афферентті артериола, шығарушы артериола ультрафильтрация, таңдамалы реабсорбция, осмос, диффузия, сүзгілеу, несепнәр, глюкоза, су, амин қышқылдары, ақуыздар, үдеріс, жою, кіру, қалу, қайта абсорбциялау, қайту Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер Қан шумақшаға түскен кезде болатын үдеріс…болып табылады. Сүзінді орталық иілгіш арнаға жеткенде болатын үдеріс...болып табылады. Ультрасүзгілеу үдерісінде қанда қалатын / қаннан жойылады молекулалар...болып табылады. Молекулалары ірі болғандықтан сүзілмейді…сондықтан олар Энергияны талап ететін таңдамалы қайта абсорбцияға тартылған үдеріс аталады… | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сабақ барысында өзара сыйластық , бір-бірін тыңдай білуге , ғылымды меңгеруге талпынуға тәрбиелеу. Үш тілдік саясатың қолдап, академиялық тілді дамыту. Абай : ... Дүние де өзі мал да өзі , Ғылымға көңіл бөлсеңіз... Кіріктірілген оқу бағдарламасындағы құндылықтар мен ұлттық, жалпы адамзаттық құндылықтарды көрсету. | |||||||||||||||
Мектеп миссиясы, Әлем азаматтылығын жүзеге асыру | Сабақ барысында өз бетімен жұппен және жеке жұмыстарды орындау барысында іске асады . құрметтеу өзара көмек | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ультрафильтрация және ішінара реабсорбция үрдісі физика, химия пәнімен пәнаралық байланысты қамтамасыз етеді. | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар интернет ссылкалармен кіріп АКТ дағдыларын дамытады Нефронның құрылымы мен қызметінің интерактивті анимациясы: | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар 7-9 сыныптардан бөліп шығару туралы біледі. Олар сондай-ақ 10-сыныптан диффузия, осмос және белсенді тасымал туралы біледі. Оқушылар адамның бөліп шығару жүйесінің құрылымы мен қызметі мен бүйрек пен зәр шығару жүйесінің ауруларының алдын алу шараларын 9-сынып курсынан, сонымен қатар диффузия, осмос пен белсенді тасымал құрылымы мен қызметі туралы 10-сыныптың 10.1В Тірі ағзалардағы химиялық элементтер тарауынан біледі. | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 минут 3- 8 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, жақсы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыру: STARTER: белсенді слайдтан бүйрек компоненттерін атау. Жазылым дағдыларын дамыту. Биологиялық диктант . Өзара тексеру Дайын жауабымен бір-бірін тексеріп ,пайызын шығарады | Таратпа материал: Қосымша-1 | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8– 10 мин 10 – 22 мин 22-30 мин 31-37 мин | Стақанға құйылған шайлар арқылы сабақтың тақырыбын ашу, оқу мақсатымен таныстыру. ОМ: 10.1.5.3 фильтрация және несептің түзілу үдерістерін сипаттау Жұппен жұмыс: Термин сөздер жазылған қима қағаздарды таңдап алады. Дифференциациялық тәсілді пайдалану . Оқушыларға нефронның қызметтерін зерттеулері үшін тиісті материал ұсыну. Оқушылар қолжетімді ресурстарды қолдана отырып, нефронның құрылымымен қызметін зерттейді. Оқылым дағдыларын дамыту. Ресурс арқылы оқып, кесте толтырады . Материалды өз бетімен игерген соң, сыныптастарымен бөліседі. Айтылым дағдыларын дамыту. Тыңдалым дағдыларын дамыту. (I) Нефрон сызбасынан атқаратын қызметін сипаттайды және оған белгі қояды. Барлық оқушылар естіген ақпарттары арқылы кестелерін толтырып отырады. Жазылым дағдыларын дамыту
Нефронның құрылымы мен қызметінің интерактивті анимациясы, жұпта жұмыс: (T) Глюкоза мен амин қышқылының 100%-ы диффузия мен белсенді транспорт жолымен орталық иілгіш арнада қайта абсорбцияланатынын; сондай-ақ судың көп бөлігі мен кейбір тұздар орталық иілгіш арнада қайта абсорбцияланатынын ерекше атап өту. Несепнәр мен тұздың сүзіндіде қалатынын және несепнәрдегі сүзгілеу қажеттілігін талқылау. | Биология 3 том. Тейлор Д., Грин Н.., Стаут У., презентацияда Термин сөздер Кесте тарату Таратпа материал Қосымша-2 Қосымша-3 таратпа материалдар ноутбуктер | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 37 - 40мин | Оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма: Бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау және түсіндіру. •диета және су •жоғары қан қысымы •диабет •бүйректегі тастар •індет •бұйрек аурулары, мысалы: қатерлі ісік •темекі шегу | презентацияда | ||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Бір-бірін оқытуға бейімдеу Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Нефрон бөлігінің ерекшеліктерін тереңірек зерттеу. Қабілеті аз оқушыларға жанына барып түсінік беруі | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? БК бойынша өзара баға | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуысынып бөлмесін желдетіп алу. Ынтымақтастық атмосферасын құру арқылы сабаққа белсенділігін арттыру. | ||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданылаалады | Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: ... Өздік,жұппен жұмыстар арқылы бірін-бірі бағалау және жұмыстың орындалу % ын есептеулері арқылы | Денсаулық сақтау технологиялары. Сынып бөлмесінің ауасының тазалығы Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарымен таныстыру | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: көрнекіліктер, өздік жұмыстар, бір-бірін оқыту, жұппен шешу Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… | ||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру