Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.5.1 зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру

 Сабақ

 мақсаттары

фильтрация, реабсорбция, секреция кезеңдерін анықтап, оларды сипаттайды

 Бағалау

 критерийлері

  • Бүйректің құрылысы туралы алдыңғы білімдерін қолданады. Бүйректің құрылысын талдайды.
  • Суреттен бүйректің құрылымдық бірліктерін дұрыс жазады.
  • Нефронның құрылысы мен қызметін біледі. Нефронның құрлысы мен қызметін зерттейді және дұрыс талдайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Языковая цель обучения

сүзілу механизмін және зәрдің түзілуін ауызша, жазбаша сипаттай алады

Предметная лексика и терминология нефрон, Боумен капсуласы,Генле иілімі, сүзілу, реабсорбция, секреция, АДГ (вазопрессин), гипофиз, дистальді және проксимальды өзекшелер, жинағыш түтікше, глюкоза, амин қышқылы, натрий ионы, несепнәр, несеп қышқылы, зәр, амиак

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Сүзілу үдерісі ... жүреді.

Реабсорбция үдерісі ... өтеді және ... қамтамасыз етеді.

Генле ілмегі ... орналасады.

Секреция үдерісі ...

Нефрон келесі құрылымдардан құралады: ...

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Оқушылар негізгі ұғымдар мен терминдерді қолданып, сұрақтарға еркін жауап береді және басқа оқушылардың жұмыстарын бағалайды.

 Пәнаралық

 байланыстар

Физика пәні - зәрдің сүзілуі мен реабсорбциясы үдерістері

Химия пәні - зәрдің құрамы.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Презентация, бейне баян көрсету, ақпарат көздерімен жұмыс жасау

Бастапқы білім

Затжәне энергия алмасу– 8 және 9 сынып;

Тыныс алу – 6,7 және 8 сынып;

Бөліп шығару –7 және 8 сынып;

Эндокриндік жүйе – 7 және 8 сынып;

Реттелу – 9 сынып.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2 мин

2 мин

2 мин

1мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу

Еске түсіру:

(Д) Оқушыларға бүйректің анатомиялық моделін көрсету.

Оқушылар бүйректің құрылысын еске түсіріп, оның құрам бөліктерін атайды.

Таратылған суреттерді бүйрек бөлімдерін белгілеп, дәптерге жапсырады. Қосымша 1

Кері байланыс: оқушы – оқушы, мұғалім – оқушы.

(С) Оқушыларға сұрақ қою:

Бүйректің ағзадағы қызметі неге негізделген?

Ол қандай маңызды мүше?

(Керексіз заттарды сырқа шығару, бөліп шығару мүшесі)

Кері байланыс: Оқушылар өз ойларымен сынып ішінде бөліседі.

Оқушыларға сабақ тақырыбын хабарлау.

Бүйректің анатомиялық моделі, бүйрек құрылысы бейнеленген таратпа материал

5мин

3 мин

10 мин

10 мин

5 мин

) Оқушыларға бүйректің құрылымдық бірлігі - нефрон құрылысы туралы қысқаша презентация арқылы түсіндіру.

(Т) Оқушыларды топтарға (алты оқушыдан), сосын осы топ ішінде жұптарға бөлу.

Әр жұпқа тапсырма беру. Жұптар өз тапсырмаларын орындап, Топта басқа жұптармен ақпарат алмасады.

  • Бірінші жұп: сүзу (фильтрация) үрдісін
  • Екінші жұп: таңдамалы сіңірілу (реабсорбция) үрдісі
  • Үшінші жұп: секреция үрдісі

Оқушылар жұпта берілген критерийлер бойынша постер әзірлейді. Соңында топқа жиналып, бірлесе талқылайды, өзара бағалау жүргізеді

Бағалау критерийлері:

  • Үрдісті толық, нақты ауызша сипаттау
  • Үрдісті постерде сурет түрінде түсінікті бейнелеу

Сабақты бекіту.

(Ж) Оқушылар топта талқыланған мәліметтерді жинақтап, дәптерге кесте толтырады.

Қосымша 2

Кері байланыс: мұғалім – оқушы (дәптерген жазбаша кері байланыс беру).

Презентация

А4 қағазы, түрлі түсті қарандаштар, ноутбуктер, таратпа материалдар.

www.twig-bilim.kz

бейне баян «Бүйрек құрылысы»

5 мин

Рефлексия

Шығу билеті

Маған.......................түсінікті

Мен...........................түсінбедім, себебі...................................

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

Қосымша 1

Қосымша 2

Зәр түзілу кезеңдері

Нефронның қай бөлігінде жүреді?

Қандай процестер жүзеге асырылады?

Қандайзаттарсүзіледі?

Зәрдің құрамы қандай?

Мөлшері қанша?

Фильтрация

Реабсорбция

Секреция



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу