Көпбұрыштар. Дөңес көпбұрыштар. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.1В: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу (14)

Мектеп: Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мустафин Т.Т., Кошанов Р.М.

Сынып: 8

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Көпбұрыштар. Дөңес көпбұрыштар

Сабақтың түрі:

Өтілген материалдарды жалпылау және жүйелеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.1

көпбұрыштың, дөңес көпбұрыштың анықтамаларын, көпбұрыш элементтерін білу;

8.3.1.2

көпбұрыштардың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысының формуласын қорытып шығару;

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар көпбұрыштың, дөңес көпбұрыштың анықтамаларын, көпбұрыш элементтерін біледі.

Көпбұрыштардың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысының формуласын қорытып шығара алады және есеп шығарған кезде дұрыс қолдана алады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

- көпбұрыштың, дөңес көпбұрыштың анықтамаларын, көпбұрыш элементтерін біледі.

-көпбұрыштардың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысын біледі.

- көпбұрыштардың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысының формуласын дұрыс қолдана алады.

 Тілдік мақсаты

 

Пәнге қатысты лексикамен терминология:

– көпбұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш, жетібұрыш, сегізбұрыш, тоғызбұрыш, онбұрыш;

– дұрыс көпбұрыш;

– дөңес және ойыс көпбұрыш;

– Көпбұрыштың бір қабырғасына іргелес бұрыштар;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

– көпбұрыш дегеніміз мынадай фигура …;

– көпбұрыш дөңес деп аталады егер ...;

– көпбұрыш дұрыс көпбұрыш деп аталады егер …;

– n–бұрышты көпбұрыштың n ... ;

Құндылықтарды дарыту

Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады

Пәнаралық баайланыс

физика

АКТ қолдану

дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану

Бастапқы білім

Үшбұрыш бұрыштарының қасиеттері мен қосындысын білу

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Колабараториялық орта қалыптастыру (1 мин)

Амандасу. Психологиялықахуал

«Қошемет сөздер»

Оқушылар шеңбер жасап қол ұстасып тұрады. Көршінің көзіне қарап ол туралы жақсы сөз айту керек. Содан кейін ол басқа оқушыға қошемет сөздерді айтады

Ұйымдастыру

Braingym

(1 минут)

 Мұғалім жағымды орта қалыптастыру үшін оқушылардан дөңес көпбұрыштардың сызбасынан қатені табуды сұрайды.

1 қосымша

Өткенді жаңарту

(2 минут)

 Мұғалім дұрыс көпбұрыштың анықтамасын және рим цифрларын оқушылардың есіне салуы мүмкін. Мұнда сәйкесін табу керек.

 

 Тапсырма

 1. Фигуралардың дұрыс атауын тауып, тұсына қойыңыз

 2. Дұрыс көпбұрыштың бұрыштарын табыңыз.

 

2 қосымша

Тақырыпқа шығу

(5 минут)

Стратегия «6W».

Оқушылар көмекші сөздердің көмегімен тапсырмаға сұрақ құрастыруы керек …

  • When? 2. Why? 3. Where? 4. What? 5. Which? 6. Who?

Бұл оқушылардың сабаққа ынтасын оятумен қатар өткен сабақтың теориялық білімін де еске түсіреді. Бұл әдіс сұрақ қоя білу қабілетін қалыптастыруға септігін тигізеді.

Key: 180

Оқушылар сабақтың тақырыбын және мақсатын меңгереді.

- Тапсырманың орындалуынан сабақта нені үйренетінімізді аңғарған боларсыңдар? Сабақтың мақсаты мен тақырыбын тұжырымдап көріңіздер.

Оқушылар кестені «Мен не білемін – Нені білгім келеді – Нені білдім».

Мен не білемін

Не білгім келеді

Нені білдім

3 қосымша

Vocabulary

1 минута

Сабақтағы терминологиялармен танысу

ағылшынша

орысша

қазақша

angle

угол

Бұрыш

polygon

многоугольник

Көпбұрыш

unknown

неизвестное

Белгісіз

equally

равно

Тең

verticalangles

вертикальные углы

Вертикаль бұрыш

adjacentangles

смежные углы

Сыбайлас бұрыш

sumofangles

сумма углов

Бұрыштардың қосындысы

Материалды бекіту

(8 минут)

Топтық жұмыс.

Өзін-өзі тексеру Карусель стратегиясы.

Task 1

ABCD is a square. ABE is an equilateral triangle x= _____

Task 2

ABCDE is a regular pentagon. ABFG is a square x= _____

Талдау.

Орындау критерийлері бойынша бағалау.

Бағалау критерий:

-көпбұрыштың анықтамасын біледі.

-көпбұрыштың қандай элементтерден тұратынын біледі .

- дөңес көпбұрыштың анықтамасын біледі.

-дөңес және ойыс көпбұрыштарды ажырата алады.

- көпбұрыштардың ішкіжәне сыртқы бұрыштарын біледі.

Кезеңге рефлексия:

  • Не орындалды?
  • Не орындалмады?
  • Жұмыста не назарға алынбады және неге?

Коррекция (қажет болған жағдайда)

4 қосымша

Бекіту

Revising

(10 минут)

Дайын сызбаларда орындалатын жұптық жұмыс.

Task

In the following, find the values of the unknowns.

Өзін-өзі тексеру.

Даулы мәселені тақта алдында шығарады.

Қажет болған жағдайда мұғалім түзейді.

Бағалау критерий:

-көпбұрыштың анықтамасын біледі.

-көпбұрыштың қандай элементтерден тұратынын біледі .

- дөңес көпбұрыштың анықтамасын біледі.

-дөңес және ойыс көпбұрыштарды ажырата алады.

- көпбұрыштардың ішкі және сыртқы бұрыштарын біледі.

Кезеңге рефлексия:

  • Не орындалды?
  • Не орындалмады?
  • Жұмыста не назарға алынбады және неге?

Коррекция (қажет болған жағдайда)

5 қосымша

Бағалау

10 минут

Өздік жұмысы. Қалыптастырушы бағалау.

Сараланған тәсіл. Тапсырмалар оқушылардың қабілеттерін ескере отырып таратылады (2-3 тапсырма). Карточкадағы тапсырмалар оңайдан қиынға қарай сараланған. Оқушылар берілген тапсырмасын орындап болған соң, нөмірлері бойынша ары қарай орындай береді.

Кілті бойынша тексеру. «Скаффолдинг» немес «Қолдау» стратегиясы. Қажет болған жағдайда мұғалім қолдау жасайды, жетектеуші сұрақтар қою, кей мәлеметтерді еске түсіру, т.с.с.

https://www.brewtoncityschools.org/cms/lib/AL01901380/Centricity/Domain/133/6-1_Angles_of_Polygons.pdf

6 қосымша

Бағалау критерийлері:

-көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысының формуласын біледі.

- сызықты теңдеу құра алады.

- сызықты теңдеуді шеше алады.

- көпбұрыштың бұрыштарын таба алады.

Кезеңге рефлексия:

  • Не орындалды?
  • Не орындалмады?
  • Жұмыста не назарға алынбады және неге?

Коррекция (қажет болған жағдайда)

Сабақтың соңы

( 2 мин)

Рефлексия

Есіме түсті ………………………………..

Қиындықтар туындады ……………..

Білгім келеді ………………………...

Қолымнан келді ………………………………

Қалап едім ………………………….

Homework

7 қосымша

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларды топтық жұмыста өзінің ой пікірлерін айтқызамын және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар туғызамын.

Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын.

Сынппен жаттығу жасау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ сәтті өтті. Оқушылар жаңа тақырыпқа белсенділікпен қатысты. Сабақ барысында ұсынылған барлық тапсырмалар орындалды.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

  • Оқушылар теориялық материалмен тиімді жұмыс жасады.
  • Барлық оқушылар ОМ-на жетті.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары

Туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Жалпы бұл сыныптың білім сапасы өте жоғары, оларға жоғары деңгейлі тапсырмаларды келесі сабаққа дайындауды жоспарлаудамын.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу