Мозаика панносын орындау . Көркем еңбек (ұлдар), 8 сынып, сабақ жоспары, 7 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1-бөлім: Сәндік қолданбалы өнер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мозаика панносын орындау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.6.4 Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру

8.2.1.1

Күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану

8.2.6.1

Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

 Сабақ мақсаттары

  • Мозаика панносын орындауға қажетті материалдарды, құралдарды және орындау тәсілдерін тиімді қолдану.
  • Жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігін сақтап, материалдар мен құралдарды қолдану.
  • Жұмыстың соңғы нәтижелі кезеңдерін нақтылап орындау.

 Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • Мозаика панносына қажетті материалдар мен құралдарды тиімді қолданады;
  • Техника қауіпсіздігін қатаң сақтайды;
  • Соңғы нәтижелі жұмысты орындап көрсетеді.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

  • Жұмыс соңғы кезеңінің орындау реттелігін анықтап, сиппаттайды:
  • Қолданатын материалдардың ерекшеліктері мен қасиеттерін талдайды;
  • Жұмыстың тиімді орындалу жолдарын ауызша айтып береді.

Пәндік лексика және терминология:

  • Табиғи тастардан мозаика- Мозаика из натурального камня- Mosaic from a natural stone
  • Әйнек мозаика- Стеклянная мозаика- Glass mosaic
  • Керамикалық мозаика- Керамическая мозаика- Ceramic Mosaic
  • Жылтырақ мозаика- Глянцевая мозаика- Glossy mosaic

Сөйлемге қажетті сөз тіркестері:

  • Әйнек мозаиканың негізгі сипаттамасы.......
  • Керамикалық мозаиканы.......рентінде.......қолдануға болады

 Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында еңбектену және эстетикалық құндылығын бойына сіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді.

 Пәнаралық байланыстар

Өнер, тарих, технология пәндері бойынша пәндік теорияны қолдану

 АКТ қолдану дағдылары

Берілген сабақ барысында оқушылар қажетті ақпарат жинау үшін АКТ дағдыларын қолдана алады.

Бастапқы білім

Мозаика панносын орындау. Өткен сабақта мозайканың алғашқы кезеңдерін орындалған болатын.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға

екпін жасау.

Өткен сабақта оқушылар өз мозаика панноларының негізгі элементтері мен жан жағындағы фонды және жиектемелерін біріктіру және жабыстыру арқылы орындаған болатын. Бүгінгі сабақта осы жұмыстарын толығымен аяқтау мақсатында жұмыстар орындайтын болады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады.

Сабақтың ортасы

10 мин.

20 мин

Өткен тақырып бойынша жұмыстарын жалғастыру.

Практикалық сабақтардың жұмыс нәтижелерін топ арасында талқылай отырып, жұмыстың соңғы кезеңдерін орындаймыз.

Тәжірибелік жұмыс жасау кезінде оқушыларға техника қауіпсіздігін сақтауын ескертіңіз.

Мозаика панносын дайындау барысында техника қауіпсіздігін сақтау:

  • Жұмыс жасау орындарын таза ұстау керек;
  • Арнайы киім (фартук, халат, қолғап, көзілдірік және т.б.) кию керек;
  • Ұшты және өткір заттармен жұмыс жасау барысында ұқыпты болу керек;
  • Электрлі немесе қол құралдарын пайдаланған кезде абай болу керек;
  • Желім, бояу, сүрткіш (затирка) сияқты құралдармен жұмыс жасау барысында дененің ашық немесе көзге тамып кетуін қадағалау керек.

Музыка ырғағымен тәжірбиелік жұмыс жасау.

Тапсырма. Топтық жұмыс

Мозайка жұмысының соңғы кезеңін орындау. 4 кезең.

  • Өз технологиялық карта мен нобайларына сүйене отырып орындаған сәндік мозаика жұмыстарының желімдері толығымен кебуін күтіп, керамикалық плиткілер арасындағы саңылауларды арнайы сүрткішпен (затирка) толтыру;
  • Сүрткішпен (затирка) толтырылған мазайкаларды арнайы матамен немесе паралонмен тазалап жылтырату;
  • Сүрткіштің (затирка) бірнеше түрлерін қарастыра отырып, тиімді тәсілін таңдау;
  • Кейбір арнайы негізде орындалған мозайка панноларына қажет болған жағдайда рамка дайындау.

Тапсырманы бағалау критерийлері:

  • Жұмыстың барлық кезеңдерінде техника қауіпсіздігін сақтайды;
  • Мозаикалық панноны техникалық құжаттары және нобайларына сәйкес екендігін талдайды;
  • Мозаика панно жұмысына қажетті материалдарды (затирка) тиімді тәсіл арқылы пайдаланады;
  • Көркем құралдармен өз шығармашылық идеяларын жүзеге асырады;
  • Уақытты тиімді пайдаланады.

https://www.youtube.com/watch?v=pevb12ysEW8

мозайкадағы саңылауларын арнайы сүрткішпен (затирка) толтыру тәсілдері.

Керамикалық плиталарға арналған сүрткіш. Плиткаларға арналған сүрткіштің (затирка) түрлері.

https://pol-master.com/pol-pokritiya/plitka/kak-vybrat-zatirku-dlya-plitki.html

Музыка ырғағымен практикалық жұмыс жасау.

https://www.youtube.com/watch?v=bGu9cwsirT0

Сабақтың соңы

5 мин.

Рефлексия:

Post-It «Жапсырмалар»

Стикерді (жапсырылатын қағаздар) кері байланыс алу үшін қолдану. Топтық жұмысты өзара бағалау жүргізу үшін қолдануға болады.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 Жұмыс барысында оқушылар түрлі іс шараларға қатысады. Қажет болған жағдайда мұғалім және басқа да оқушылар тарапынан қолдау қарастырылған.

 Топтық жұмыс қарастырылған.

 Топта ролдердің бөлінуі әрбір оқушының жұмысқа белсенді араласуын және өзара қолдау мен көмекті көздейді.

Бақылау,

Кері байланыс

Бағалау критерийлері

Жұмысын қорғау кезіндегі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Құралдарды ұқыпты қолдана білу, жұмыс орнын бейімдеу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу