Мозаика панносын орындау . Көркем еңбек (ұлдар), 8 сынып, сабақ жоспары, 5 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1-бөлім: Сәндік қолданбалы өнер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мозаика панносын орындау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.6.4 Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру

8.2.1.1

Күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану

8.2.6.1

Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

 Сабақ мақсаттары

  • Мозаика панносын орындауға қажетті материалдарды, құралдарды және орындау тәсілдерін анықтап, таңдау және қолдану.
  • Өз идеяларын жүзеге асыруда түрлі тәсілдермен өнердің көркем құралдарын қолдану.
  • Жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігін сақтап, материалдар мен құралдарды қолдану.

 Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • Мозаика панносына қажетті материалдар мен құралдарды таңдай біледі;
  • Сәндік панно (мозаика) орындайды;
  • Идеяларын жүзеге асыруда тиімді жолдарын анықтап, қолданады;
  • Техника қауіпсіздігін қатаң сақтайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

  • Мозаика панносының орындау реттелігін анықтап, сиппаттайды:
  • Қолданатын материалдардың ерекшеліктері мен қасиеттерін талдайды.

Пәндік лексика және терминология:

  • Табиғи тастардан мозаика- Мозаика из натурального камня- Mosaic from a natural stone
  • Әйнек мозаика- Стеклянная мозаика- Glass mosaic
  • Керамикалық мозаика- Керамическая мозаика- Ceramic Mosaic
  • Жылтырақ мозаика- Глянцевая мозаика- Glossy mosaic

Сөйлемге қажетті сөз тіркестері:

  • Әйнек мозаиканың негізгі сипаттамасы.......
  • Керамикалық мозаиканы.......рентінде.......қолдануға болады

 Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында еңбектену және эстетикалық құндылығын бойына сіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді.

 Пәнаралық байланыстар

Өнер, тарих, технология пәндері бойынша пәндік теорияны қолдану

 АКТ қолдану дағдылары

Берілген сабақ барысында оқушылар қажетті ақпарат жинау үшін АКТ дағдыларын қолдана алады.

Бастапқы білім

Мозаика панносын орындау. Өткен сабақта мозайканың алғашқы кезеңдерін орындалған болатын.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға

«қар лақтыру» әдісі арқылы екпін жасау. Оқушылар өткен сабақта орындаған жұмыстарына байланысты сұрақтарын қолдарындағы қағаздан жасалған дөңгелекті көрші топтағы сыныптастарына лақтыру арқылы сауалдарына жауап алатын болады. Әр топтан екі сұрақтан қою ұсынылады.

Өткенге сабаққа қысқаша шолу.

  • Әр топ өз технологиялық құжаттарыңызды таныстыру;
  • Қажетті материалдарындың өлшемі мен санын анықтау;
  • Қажетті құрал- жабдықтарды тексеру;

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады.

https://www.youtube.com/watch?v=2iCrscieTww Мозаика шеберлік сабақ

Сабақтың ортасы

5 мин.

25 мин

Өткен тақырып бойынша жұмыстарын жалғастыру.

Оқушылар мозаикаға арналған материалдарды, қажетті құралдарды және жұмыс орнын дайындайды. Өткен сабақта бастапқы кезеңдерін орындаған болатын. Яғни:

  • Қажетті құрал- жабдықтарды тексеру;
  • Нобайға сүйене отырып түстік шешімдерді дұрыс пайдаланып бөлшектерді орналастыру немесе жабыстыру.

Енді осы жұмыс нәтижелерін топ арасында талқылай отырып, жұмыс кезеңдерін әрі қарай жалғастырады. Мысалы:

  • Композициялық құрылымын сақтау;
  • Жұмысты негізгі нысанның бөлшектерін құрастыру немесе жабыстыруды жалғастыру.
  • Жұмыс барысында өз идеяларын жақсарту мақсатында топ мүшелерінің пікірлерін тыңдау, талдау және қажет жағдайда өзгерістер еңгізу;
  • Жұмыстың барлық кезеңдеріңде техника қауіпсіздігін қатаң сақтау.

Тәжірибелік жұмыс жасау кезінде оқушыларға техника қауіпсіздігін сақтауын ескертіңіз.

Мозаика панносын дайындау барысында техника қауіпсіздігін сақтау:

  • Жұмыс жасау орындарын таза ұстау керек;
  • Арнайы киім (фартук, халат, қолғап, көзілдірік және т.б.) кию керек;
  • Ұшты және өткір заттармен жұмыс жасау барысында ұқыпты болу керек;
  • Электрлі немесе қол құралдарын пайдаланған кезде абай болу керек;
  • Желім, бояу сияқты құралдармен жұмыс жасау барысында дененің ашық немесе көзге тамып кетуін қадағалау керек.

Тәжірбиелік жұмысты музыка ырғағымен орындау ұсынылады.

Мақсаты: оқушының орталық нерв жүйесіне, яғни, жүйкесіне әсер етіп, ой - өрісін жетілдіреді, рухани дүниелерін байытады, сезімталдыққа, нәзіктікке, қайырымдылыққа тәрбиелейді.

Тапсырма. Топтық жұмыс

Технологиялық карта мен нобайға сүйене отырып, шығармашылық идеяларын жүзеге асыру барысында түстердің үйлесімділігін анықтап, сәндік панно (мозаика) орындау. Бұл тапсырмада оқушылар негізгі нысандар мен өрнектерді, элементтерді құрастыру және жабыстыру жұмыстарын жалғастыратын болады. Тәжірбиелік жүмыстың орындалу барысындағы кездескен оңай тұстарын, қиыншылықтарды белгілеп топ арасында өзара талқылау жұмыстарын жүргізіп, өз күнделіктеріне жазып отырады.

2 Кезең.

  • Композициялық құрылымын сақтау;
  • Жұмысты негізгі нысанның бөлшектерін құрастыру немесе жабыстыруды жалғастыру.
  • Жұмыс барысында өз идеяларын жақсарту мақсатында топ мүшелерінің пікірлерін тыңдау, талдау және қажет жағдайда өзгерістер еңгізу;
  • Жұмыстың барлық кезеңдеріңде техника қауіпсіздігін қатаң сақтау.

Тапсырманы бағалау критерийлері:

  • Жұмыстың барлық кезеңдерінде техника қауіпсіздігін сақтайды;
  • Мозаикалық панно жасаудың реттілігін біледі;
  • Түстердің үйлесімділігін анықтай алады;
  • Мозаика панно жұмысына қажетті материалдарын пайдаланады;
  • Көркем құралдармен өз шығармашылық идеяларын жүзеге асырады;
  • Уақытты тиімді пайдаланады.

https://www.youtube.com/watch?v=UFTCV57dq34 Сынған ыдыстардан мозаика жасау

Музыка ырғағымен тәжірбиелік жұмыс жасау.

https://www.youtube.com/watch?v=bGu9cwsirT0

http://www.stroy-podskazka.ru/mozaika/ukladka/

Мозаика төсеудің ұқыптылығы

http://dolgoli.ru/kartina-iz-morskih-rakushek-kamney-i-mozaiki-svoimi-rukami/ табиғи тастардан мозайка

http://www.rumosaic.ru/babochka-iz-stekla-svoimi-rukami/ әйнек мозаика

https://yaplitka.ru/mozaika-svoimi-rukami.html керамикалық мозайка

Сабақтың соңы

3 мин.

Рефлексия:

«Мадақтау сэндвичі»

  • 1 қабат – түсінгені туралы оң пікір;
  • 2 қабат – сыни көзқарас, нені өзгерту керек және қалай өзгерту керек;
  • 3 қабат – оң көзқарас бере отырып, болашаққа ұыныс беру: маған ұнады , дегенмен келесі жолы …

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 Жұмыс барысында оқушылар түрлі іс шараларға қатысады. Қажет болған жағдайда мұғалім және басқа да оқушылар тарапынан қолдау қарастырылған.

 Топтық жұмыс қарастырылған.

 Топта ролдердің бөлінуі әрбір оқушының жұмысқа белсенді араласуын және өзара қолдау мен көмекті көздейді.

Бақылау,

Кері байланыс

Бағалау критерийлері

Жұмысын қорғау кезіндегі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.:

Тәжірбиелік жұмысты музыка ырғағымен орындау ұсынылады.

Мақсаты: оқушының орталық нерв жүйесіне, яғни, жүйкесіне әсер етіп, ой - өрісін жетілдіреді, рухани дүниелерін байытады, сезімталдыққа, нәзіктікке, қайырымдылыққа тәрбиелейді.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары:

Мозаика панносын дайындау барысында техника қауіпсіздігін сақтау:

  • Жұмыс жасау орындарын таза ұстау керек;
  • Арнайы киім (фартук, халат, қолғап, көзілдірік және т.б.) кию керек;
  • Ұшты және өткір заттармен жұмыс жасау барысында ұқыпты болу керек;
  • Электрлі немесе қол құралдарын пайдаланған кезде абай болу керек;
  • Желім, бояу сияқты құралдармен жұмыс жасау барысында дененің ашық немесе көзге тамып кетуін қадағалау керек.

Құралдарды ұқыпты қолдана білу, жұмыс орнын бейімдеу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу