«Статистика элементтері» тарауын қайталау. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 8 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Статистика элементтері | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақ тақырыбы | «Статистика элементтері» тарауын қайталау | ||||||
Cабақтың түрі | Қайталау сабағы | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру; 8.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру; 8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу; 8.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау; 8.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар статистикалық жиілік кестелерін, соның ішінде жинақталған жиілік кестелерін құруды түсіндіреді, жиілік алқабы мен жиілік гистограммасын салуды түсіндіреді, дисперсия мен стандартты ауытқуды есептеуді түсіндіреді, дисперсияны табу арқылы орта мәннен шашыраңдылықты талдайды. Пәнге қатысты лексика және терминология: Алқап, гистограмма, жинақталған жиілік, арифметикалық орта, мода, медиана, ауқым, дисперсия, стандартты ауытқу. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Жинақталған жиілікті табу үшін ... Дисперсия ... көрсетеді. Стандартты ауытқу ... көрсетеді. | ||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады. Оқуға үйрену, жағдаятты талдау, жаңа шарттарға бейімделу, мәселені қою және шешім қабылдау, топта жүмыс істеу, өзінің жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыру білігі. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Статистикалардың байланысын басқа ғылымдармен байланысы арқылы көрсетуге болады, оқушыларға кейбір салалар туралы айтуға болады, мысалы олар, биологиялық статистика, экономикалық статистика және т.б. | ||||||
Бастапқы білім | Оқушылар «Статистика элементтері» тарауын оқып шықты. Берілген сабақ өтілген материалды қайталау үшін бағытталған. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-2 мин 2-8 мин |
Мұғалім оқушылармен сәлімдесіп, олардың сабаққа дайындығын тексереді. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айтады. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттары құрастырылып айтылады. Кейін мұғалім бағалау критерийлерін айтып, оқушылардың «жақын даму аймағын» айқындайды, сабақ аяғына қарай күтілетін нәтижелерді айтады. 2. Уәжді көтеру сәті. Мұғалім оқушыларға әртүрлі ғылымдар мен өмірдегі статистика туралы айтады, ол үшін келесі сұлбаны көрсетеді. 3. Фронталды сұрау. Мұғалім оқушыларға келесі сұрақтарды қояды. Оқушылардың әрбір жауабынан кейін мұғалім кері байланыс ұсынады, қажеттілігінше оқушылар жауабын түзетеді немесе толықтырады.
| Презентация Слайд 1-2 Презентация Слайд 3-4 Презентация Слайд 5-13 | |||||
Сабақтың ортасы 8-38 мин | 4. Есеп шығару. Мұғалім оқушыларға «Статистика элементтері» бөлімі бойынша әртүрлі есептерді шешуді ұсынады, онда сандық қатарлардың келесідей сипаттамаларын табады: арифметикалық орта, мода, медиана, ауқым, дисперсия, стандартты ауытқу, жинақталған жиілік, сонымен қатар, статистикалық кестелер мен гистограммаларды салады. Оқушылар өз беттерімен есептерді шешеді. Мұғалім оқушыларға көмек көрсете алады. Кейбір есептер бүкіл сыныппен талқыланады, тақтада шығарады. Мұғалім анықталған критерийлер бойынша бағалау жүргізеді. Бағалау критерийлері Оқушы
| Қосымша 1 | |||||
Сабақтың соңы
| 5. Сабақты қорытындылау. Рефлексия. Мұғалім сабақтың мақсаттарына оралып оқушылардың жетістік деңгейлерін талқылайды. Өздеріңіздің «Статистика элементтері» бөлімі бойынша білім және білік деңгейлеріңізді бағалаңыз. Үй тапсырмасы ретінде оқушыларға қосымша деңгейлік тапсырмаларды ұсынуға болады, олар әдістемелік нұсқаулықта берілген. | Презентация Слайд 14 Стикерлер Сабаққа берілген әдістемелік ұсыныстар | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Сабақта өзіне сенімсіз оқушылар біршама қабілетті оқушылармен бірге жұпта жұмыс жасайтындай етіп жасалған, сонда олар қабілетті оқушылармен жұмыс жасағанда көбірек біле алады. Қабілетті оқушылар өздерінің қабілеттерін консультант ретінде айқындай алады. Жұптағы немесе жеке жұмыстарда Сіз өзіне сенімсіз оқушыларға көмекші сұрақтар қою арқылы көмектесе аласыз. | Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзін-өзі бағалау, мұғалімнің критерий бойынша бағалауы). Оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қатысуы және диалогқа қатысуын бағылау арқылы бағалау. Жұптағы, топтағы тапсырмаларды орындауға жауапты реакция және прогресс әр оқушының үлесін бағалауға және қателердің бар болуын анықтау үшін қарастырылады. | Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп алынған. Іс-әрекеттердің ауысып отыруы ең үлкен нәтижеге қол жеткізу мақсатында оқушылардың күші мен зейінін дұрыс үлестіруге ықпалын тигізеді. | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру