Квадрат теңдеу. Толымсыз квадрат теңдеуді шешу. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2A: Квадрат теңдеулер | Мектебі: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 8 Сабақ 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Квадрат теңдеу Толымсыз квадрат теңдеуді шешу | ||||||||||||
Сабақтың түрі | Білімді бекіту сабағы | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.2 квадрат теңдеудің түрлерін ажырата алады | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар квадрат теңдеудің түрлерін біледі, толымсыз квадрат теңдеулерді шеше алады. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсат
| Оқушылар толымсыз квадрат теңдеуді шешу әдісін негіздейді, әрбір жағдай үшін түбірлер саны туралы ойларын айтады. Пәндік лексика және терминология: Квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу коэффициент түбір Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Теңдеудің сол жағындағы өрнекті көбейткіштерге жіктейік Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарайық … түбірді шығарайық Түбірлердің бірі … шыққан арифметикалық квадрат түбірге тең, ал екіншісі – оған қарама-қарсы Түбірлерінің бірі нөлге тең | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық адалдық. Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Квадрат теңдеулер шын өмірде бірнеше процесстердің математикалық моделі болып табылады. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта таныстырылым және жазу тақтасы ретінде пайдаланылады . | ||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар квадрат теңдеудің түрлерін, толымсыз квадрат теңдеулерді шеше алады. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 9 мин | Ұйымдастыру бөлімі Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Білімді жаңғырту Ауызша жаттығулар 1. теңдеуі квадрат теңдеу бола ма? Егер болса, оның коэффициентін ата. 2. Берілген теңдеуді квадрат теңдеуге келтіруге бола ма: 3. 7 саны теңдеуінің түбірі бола ма? 4. теңдеуінің түбірі неліктен оң сан бола алмайтынын түсіндір. 5. теңдеуінің түбірі жұп сан бола ала ма? | Презентация 1-2 слайдтар 3-7 слайдтар | |||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 25 мин | Тақтада талдау арқылы есеп шығару Барлық а параметрі үшін теңдеуінің түбірлерін табыңыз. Есептер шығару Мұғалімнің үстелінде 6 түрлі есептер жазылған парақтар тасталады: A деңгейі 1. Теңдеулерді шешіңіз: а) ; б) ; в) ; г) . 2. Теңдеулерді шешіңіз: а) ; б) ); в) ; г) . B деңгейі 3. Теңдеулерді шешіңіз: а) ; б) . 4. Теңдеулерді шешіңіз: а) ; б) . С деңгейі 5. m –нің қандай мәнінде теңдеуінің бір түбірі нөлге тең? 6. k –нің қандай мәнінде теңдеуінің түбірлері модулдері бойынша тең, ал таңбасы бойынша қарама-қарсы болады? Парақтарды бірнеше көшірмеде басып шығару керек, әрбір деңгейге байланысты әртүрлі түсті қағазды қолдануға болады. Тақтада кесте сызылады, оның жоғарғы жолына тапсырма нөмірлері жазылады. Тапсырманы орындап болған оқушы, мұғалімге немесе өз шешімін қорғап шыққан сыныптасына шығару жолын түсіндіреді. Егер шешімі дұрыс болса, сәйкес бағанға өз атын жазады және ол сол есепті шығарған басқа оқушының шешімін тыңдай алады. | 8 слайд Галицкий М.Л., Гольдман А.М., Звавич Л.И. Сборник задач по алгебре, 8-9 классы. – М.: Просвещение, 2009. 301 с.: ил. 51-52 б. Қосымша 1 | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақтан шығуға билет: Төмендегі әрбір жағдай үшін квадрат теңдеудің жалпы түрін жазыңыз: а) бір түбірі 0-ге тең; б) екі түбірі де 0-ге тең; в) түбірлері модулі бойынша тең, таңбасы бойынша қарама-қарсы. Үй тапсырмасы: 1. Теңдеулерді шешіңіз: а) ; б) ; в) ; г) ; д) . 2. Үш еселенген квадраты 3 есе кемітілген осы санға тең болатын санды тап. | Қосымша 2 9 слайд | |||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Саралау тапсырмаларды таңдағанда, сонымен бірге оқушылардан әртүрлі жауап алынуын күту арқылы жүргізіледі. | Сабақтың басында оқушылардың талқылау кезінде берген жауаптарына мұғалім ауызша комментарийлер береді. Оқушылар бірін-бірі бағалайды. | Сабақта үнемі іс-әрекеттің түрі өзгеріп отырады. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?