Квадрат теңдеудің түрлері. Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2A: Квадрат теңдеулер | Мектебі: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: 8 Сабақ 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Квадрат теңдеудің түрлері. Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу | ||||||||||||||
Сабақтың түрі | Білімді бекіту | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.2 Квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата білу. | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар квадрат теңдеудің түрлерін ажыратады, толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||
Тілдік мақсат
| Оқушылар квадрат теңдеудің анықтамасын құрастырады. Пәндік лексика және терминология: Квадрат теңдеу коэффициент түбір Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Теңдеудің сол жағындағы өрнекті көбейткіштерге жіктейік Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарайық Жақшаларды ашайық Теңдеудің оң жағын/сол жағын ықшамдайық Түбірлерінің бірі нөлге тең, өйткені... | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Алгебра, графиктерді салу, квадраттық функцияларды графиктік бейнелеуде және шешімдерін табуда алынған анализдеу дағдысы, математика мен физиканың көптеген аспектілерінде пайдалы болады. Оларды тікелей қолдану ауданға байланысты есептерді шешуде көрінеді. | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта таныстырылым ретінде пайдаланады . | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар квадрат теңдеудің жалпы түрін біледі, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктей алады. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин 6 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Үй тапсырмасына тоқталу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Білімді жаңғырту Оқушыларға әріптері жазылған кеспе қағаздар таратылады, олар тақтадағы сұрақтың жауабын көрсету үшін осы әріптерді пайдаланады. 1. Теңдеуді шешіңіз: x2-9=0 А) 0; 3. В) -3; 3. С) -3; 0. D) 3. Е) 0. 2. Теңдеуді шешіңіз: 5x2+6х=0 А) 0; 1,2. В) -1,2; 1,2. С) -1,2; 0. D) 0. Е) -1,2. 3. Теңдеуді шешіңіз: 2x2=0 А) 0; 2. В) -2; 2. С) -2; 0. D) 0. Е) 2. 4. Бас коэффициентін анықтаңыз: x2-7x+6=0 А) 1. В) 6. С) -7. D) -5. Е) 2. 5. Квадрат теңдеудің түрін анықтаңыз: x2-2x+1=0 А) толық, келтірілген В) толымсыз, келтірілген С) толық, келтірілмеген D) толымсыз, келтірілмеген 6. Квадрат теңдеудің түрін анықтаңыз: 3x2-9x=0 А) толық, келтірілген В) толымсыз, келтірілген С) толық, келтірілмеген D) толымсыз, келтірілмеген 7. 9x2+1=0 теңдеуінің неше түбірі бар? А) 1; В)2. С) түбірі жоқ D) шексіз көп шешім | 1 слайд 2-15 слайдтар Қосымша 4 | |||||||||||||
10 мин 8 мин 15 мин | Жұптық жұмыс Әр жұпқа келесі есептер беріледі, олар өздіктерінен шығарып, жауапты қабырғада ілініп тұрған шығару жолымен салыстырып, өзінің жұбына қалай шығарғанын түсіндіреді. І оқушы №1. Теңдеудің түбірлерін табыңдар: ; №2. m – ның қандай мәнінде берілген теңдеу толымсыз квадрат теңдеуге айналады? 2х2 - ( 9 - m )x + m – 9 = 0. ІІ оқушы №1. Теңдеудің түбірлерін табыңдар: ; №2. m – ның қандай мәнінде берілген теңдеу толымсыз квадрат теңдеуге айналады? ( m – 1)х2 + ( m2 – 1)x + m – 4 = 0. Жалпы сыныпқа арналған тапсырма Барлық сыныпты қатыстыра отырып тақтада талдау.
Келесі есепті өздіктерінен шығаруға ұсыну
Оқушылар көршілерімен біріге отырып шығарады. Жеке жұмыс А деңгейі
В деңгейі
Оқушылар орындап болған соң дәптерлерін мұғалімге тапсырады. | Қосымша 1 16-17 слайдтар Қосымша 2 М.Л.Галицкий, А.М.Гольдман, Л.И.Звавич «Сборник задач по Алгебре» 8-9 кл.- М.: Просвещение, 2004. | |||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Сабақты қорытындылау. Сыныптың үш бұрышына әртүрлі үш парақ ілінеді. Қызыл парақта: «Мен барлығын түсіндім, барлығын дұрыс шығардым» Көк парақта: «Мен түсіндім, бірақ кейбір кезде қателесемін» Жасыл парақта: «Маған әлі қосымша есептер шығару керек, көп қате жіберемін» Оқушылар өздерінің жұмыстарына сәйкес бұрыштарға барып тұрады. Үйге тапсырма: №1. Теңдеулерді шешіңіз:
№2. Барлық а параметрі үшін теңдеуінің түбірлерін табыңыз. | 18 слайд Қосымша 3 | |||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Саралау оқушыларға тапсырмаларды таңдау барасында жүргізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар сыныптастарына көмектеседі, В деңгейінің есептерін орындайды. | Мұғалім оқушы жұмысын қадағалайды. Сабақта өзін-өзі бағалау және өзара бағалау жүргізіледі. | Сабақта сергіту сәті жүргізіледі. Сабақ алдында бөлме желдетіледі. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?