Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


  • Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;

Сабақ

мақсаттары

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу дағдысын дамыту.

Бағалау

критерийлері

  • екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің әдіс –тәсілдерін біледі
  • екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің әдіс –тәсілдерін қолданады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Оқушылар топпен, жұппен жұмыс жасайды. Мұғалім бағыт бағдар береді. Оқушылар білмеген сұрақтарын немесе есептерін мұғалімнен немесе қасындағы оқушыдан сұрай алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Теңдеулер жүйесі..., әдіс-тәсіл

Теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері

Қосу тәсілі, алмастыру тәсілі

Функция, координата жазықтығы, екі функция графиктері,

Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасы

Шешімі, жауабын тексеру

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бұл теңдеулер жүйесін шешу үшін, .....

..... қосу / алмастыру / графиктік тәсілді қолданамын

Графиктік тәсілді қолдану үшін, ...

... алдымен у-терін тауып, әрбір теңдеуді функция ретінде қарастырып, графиктерін саламын.

... шешімдерін геогебрада тексеремін.

...шешімдерінің дұрыстығын excel бағдарламасында тексере аламын.

Құндылықтарды

дарыту

Ұжымдық, шыдамдылық, шыншылдық, академиялық адалдық.

Пәнаралық

байланыстар

Орыс тілі

АКТ қолдану

дағдылары

  • Интерактивтік құралдарды пайдалану;
  • MC Office бағдарламасын пайдалану;
  • Интернет ресурстарын пайдалану.

Бастапқы білім

Сызықтық және квадрат теңдеулер. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін графикалық, қосу әдістерімен шығару.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақтың басы

5 мин

1. Оқушылармен амандасу.

2. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын айқындау.

3. Бағалау критерийлерін талқылау.

Презентация

Сабақтың ортасы

8 мин

8 мин

15 мин

4. Алғашқы білімдерін қайталау.

1) Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің анықтамасын беріңіз?

2) Теңдеулер жүйесін шешу дегеніміз не?

3) Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің шешімі дегеніміз не?

4)

теңдеулер жүйесінің шешімі болып табылатын нүктенің координаталарын табыңыздар: (5; 0), (-1; 7), (2,5 -1,5), (1; 7), (6,5; -1,5), (-1,5; 9,5).

5) Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің неше тәсілін білеміз?

5. Жаңа тақырып беру.

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін алмастыру әдісімен шешу. Мысал арқылы түсіндіру.

6. Білім және білік дағдыларын бекіту.

1) Жұптық жұмыс.

Сәйкестік орнатыңыз:

1)

2)

3)

А) (1; 3), (3; 1), B) (1; -1), (С) (1; 2), (2; 1)

D) ( Е) (1; -1), (

F)

2) Жеке жұмыс.

Алмастыру әдісімен теңдеулер жүйесін шешіңіз:

a)

b)

c)

Оқушылардың жұптық және жеке жұмыстарын мұғалім дескрипторлар бойынша бағалайды

Дескрипторлар

+/-

1

a және b жаңа айнымалыларын енгізеді

2

a және b айнымалыларымен сызықтық теңдеулер жүйесін құрады

3

a және b мәндерін табады

4

х және у айнымалыларымен теңдеулер жүйесін құрады

5

х және у айнымалыларымен теңдеулер жүйесін шешеді

6

жауабын жазады

https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/sistemy-nelinejnyx-uravnenij-s-dvumya-peremennymi-i-ix-reshenie

Сабақтың соңы

4 мин

Сабақты қорытындылау

Рефлексия

Үй жұмысын беру

Алмастыру әдісімен теңдеулер жүйесін шешіңіз:

a)

b)

c)

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке, жұпта және сыныппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі немесе деңгейі жоғары есептерді шығарады.

Жұппен жұмыста өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды, жеке және жұптық жұмыс жасайды.

Сабақ басында оқушылар кабинеттегі тәртіп ережелерімен , қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу