Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;

 Сабақ мақсаттары

Оқушыларды теңдеулер жүйесін құру арқылы есептер шығаруға үйрету

 Бағалау критерийлері

  • Мәтінді есептер шығару алгоритмін біледі;
  • Есептің математикалық моделін құрады;
  • Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін құрады;
  • Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тәсілін біледі;
  • Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешеді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Мәтін есепті түсінеді және математикалық өрнектерге келтіреді

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

мәселені мұқият оқу .

Басты мәлімет пен мәндері

Математиканың сәйкес саласы…

(төменде берілген есептер тек мысалдар және тапсырмаға байланысты өзгереді)

Он x (x+10) дан көп

Санға 5 (5+x) қосылады

Сан көбейтіледі 13 (x+ 13)

5 саны 10 (10-5) мәнінен кіші

Сан 7 ге азайды (x-7)x пен 3 арасындағы айырма (x-3)

сан екі еселенді (2x)

санның он пайызы (0.10x)

x пен 3 бөліндісі (x/3)

санның екі еселену 10 ға тең (2x=10)

2 қатар санның қосындысы (x) + (x+1)

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Құндылықтарды дарыту өмірмен байланысты есептер шығару арқылы жүзеге асады және оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау қабілетін дамытып тез ойлауға шынықтырады және есептерді құрастыруға шығармашылықпен қарауға тәрбиелейді, сонымен қатар оқушыларға болжам жасуды үйретеді.

 Пәнаралық байланыстар

Химия, экономика

 АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурстарды пайдалану

Бастапқы білім

Санның ондық жазылуы, санның қалдығы, жылдамдық пен уақыт арқылы арақашықтықтың формуласы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу.
  • Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру.
  • Өткен білімдерін жаңғырту

Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шығарыңыз:

Сабақтың ортасы

12 мин

20 мин

  • Ұжымдық жұмыс

1. 1999 жылдың қаңтарында банктегі шотына ақшаның белгілі бір сомасы салынды. 1999 жылдың аяғында салым бойынша пайыз 200 тг-ні құрады. 2000 жылдың қаңтарында өз шотына тағы 1800 тг қосты. 2000 жылдың желтоқсанында салымшы банктегі шотын жауып қолына 4400 тг алды. Бастапқыда банкке қандай сомма салынды және банк жылына қанша пайыз ақша аударады?

Жауабы: 2000 тг, 10%.

2. 40%-дық тұздың ерітіндісін 10%-дық ерітіндімен қосқанда 800 г ерітінді алынды, ондағы тұздың концентрациясы 21,25% -ды құрады. Осы ерітіндіні алу үшін бастапқыда ір ерітіндінің неге граммы алынған?

Жауабы: 300 және 500 г

  • Work in pairs (Жұппен жұмыс)

1. Үлкен ағасында кішісіне қарағанда екі есе көп ақша бар. Олар ақшаларын бір жылға әр түрлі банктегі шоттарына салды. Кіші інісі ағасыныкіне қарағанда жылдық сияқыны 5% -ға көп беретін банк тауып алды. Бір жылдан соң өз ақшаларын қолына алды, ағасы 4600 тг., ал інісі 2400 тг алды. Олар ең басында банктерін ауыстырғанда ақшаларының қосындысы қанша болар еді?

Жауабы: 7100 тг.

2. Катер өзен ағысымен 15 км және 4 км тынық суда жүзді. Барлық жолға 1 сағат уақыт кетті. Өзен ағысының жылдамыдығы 4 км/сағ болса, онда катердің өзен ағысымен жүзгендегі жылдамыдығын табыңыз.

Жауабы: 20 км/сағ.

3. Суда екі тұздың ерітіндісі бар, біріншісі - 40% -дық, екіншісі- 60% -дық. Оларды араластырып, 5 л су құйып 20% -дық ерітінді алды. Егер 5 л судың орнына 5 л 80% -дық тұздың ерітіндісін қосса, 70% -дық ерітінді пайда болар еді. Бастапқыда 40% -дық және 60% -дық қанша ерітінді алынды?

Жауабы: 1 және 2 кг.

4. Алтын мен күмстің құймалары берілген. Біреуінде бұл металдар 2: 3 қатынаста, ал екіншісінде 3: 7 қатынаста берілген.1 кг жаңа құймада алтын мен күміс 5:11 қатынасындай бол үшін әрқайсысынан қанша кг. алу керек ?

Жауабы : 125 г және 875 г.

Дескрипторлар

+/-

Айнымалы енгізу

Есептің математикалық моделін құру

Бірінші теңдеуді құрады

Екінші теңдеуді құрады

Теңдеулер жүйесін шешеді

Есептің шартына сәйкес жауапты жазады

Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің кері байланысы

Решебник по алгебре за 9 класс (А.Г. Мордкович, Л.А. Александрова, Т.Н. Мишустина и др., 2010 год)

http://aitaber.kz/blog/math/2209.html

Сабақтың соңы

  • мин
  • Үй жұмысын беру.

1. а) Құрылыс алаңы тіктөртбұрыш пішіндес. Алаңның қоршауы 120 м, ал оның ауданы 800 м^2.

Құрылыс алаңының қабырғаларын табыңыз.

ә) Бақша тіктөртбұрыш пішіндес жерге салынған. Оның ауданы 700 м^2, ал оның бір қабырғасы екіншісіне қарағанда 15 м-ге ұзынырақ. Бақша салынға жер телімінің қабырғаларын табыңыз.

2. 84 фишка бар. Оларды үстелге бірдей қатарларға келесідей орналастыруға бола ма:

а) әр қатардағы фишкалардың санынан қатардың саны 3-ке кем болатындай;

ә) әр қатардағы фишкалардың санынан қатардың саны 5-ке артық болатындай.

  • Рефлексия

Сабақта үйренген 3 нәрсе ...

Сабақта орындаған 2 тапсырма

Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…?

http://xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/600344/

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. Сабақ кезеңінің кезкелген сәтінде уақытты ұтымды пайдалану.

Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.

Физминуттар. Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

http://xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/600344/



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу