Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты- тегі:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме

9.2.2.2. екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;

 Сабақ мақсаттары:

 

  • құрамында бірінші және екінші дәрежелі екі айнымалыдан теңдеулері бар теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін біледі
  • -берілген функциялардың графиктерін салады
  • теңдеулер жүйесінің шешімін анықтайды;

Алынған нәтижелер бойынша қортынды жасай алады;

 Бағалау критерийлері

  • екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің әдіс –тәсілдерін қолданады
  • екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шеше алады
  • шешімі болатын сандар жұбын табады, негіздейді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Оқушылар топпен, жұппен жұмыс жасайды. Мұғалім бағыт бағдар береді. Оқушылар білмеген сұрақтарын немесе есептерін мұғалімнен немесе қасындағы оқушыдан сұрай алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Теңдеулер жүйесі..., әдіс-тәсіл

Теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері

Қосу тәсілі, алмастыру тәсілі

Функция, координата жазықтығы, екі функция графиктері,

Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасы

Шешімі, жауабын тексеру

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бұл теңдеулер жүйесін шешу үшін, .....

..... қосу / алмастыру / графиктік тәсілді қолданамын

Графиктік тәсілді қолдану үшін, ...

... алдымен у-терін тауып, әрбір теңдеуді функция ретінде қарастырып, графиктерін саламын.

... шешімдерін геогебрада тексеремін

  • ...шешімдерінің дұрыстығын excel бағдарламасында тексере аламын

 Құндылықтарды дарыту

Өз ара сыйластыққа,ынтымақтастыққа, тәрбиелеу. Сабақ өту барысында әдепті сөйлеуге, уақытты үнемдеуге баулу.

Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыруды дамыту.

АКТ қолдану дағдылары

Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып және geo-gebra бағдарламасында көрсету, BILIMLand сайтымен жұмыс жасауhttps://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi

https://yadi.sk/i/I-dXzdtosWtMn

https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi

Оқытудың өмірмен байланысы

Тақырыптың өмірмен байланысын теориялық материалды талқылағанда мысалдар арқылы түсіндіру.

Пәнаралық байланыстар

Теңдеулерментеңсіздіктер жүйесін шешужәне оларды графиктік бейнелеу келешекте алгебраның басқа бөлімдерін оқуда қажет. Сонымен қатар физиканы оқыту бағдарламасында маңызды.

Бастапқы білім

Мәтіндік есептерді екі белгісізі бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі арқылы шешу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

1.Оқушылармен амандасу.

2. Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.

3 . Терминология

Сабақтың ортасы

2 минут

10 минут

10 минут

7 минут

6мин.

4.Ой қозғау.

Функция теңдеуі мен графиктерін өзара сәйкестендіру арқылы Диофант сөзі алынады. Диофант теңдеуі жайлы тарихи мағлұмат беру.

5. Қайталау. Функциялардың графиктерін салу 8-12 слайдтар

6.Жаңа тақырып түсіндіру:

Теңдеулер жүйелерінің бір теңдеуінің дәрежесі 2-ге тең болса, бұл теңдеулер жүйесін екінші дәрежелі теңдеулер жүйесі деп атайды. Теңдеулер жүйесінің шешімдері деп осы жүйенің әрбір теңдеуін теңбе-теңдікке айналдыратын х-пен у-тің мәні.

Проблемалық сұрақ.

Теңдеулер жүйесінің неше шешімі болады?

Барлық мүмкін жағдайларды қарастыру. 18-23 слайдтар

7.Жұппен жұмыс 25-27 слайдтар

8. Жеке жұмыс. Жүйені графиктік тәсілмен шешіңіз

1. 2.

https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi

https://yadi.sk/i/I-dXzdtosWtMn

https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi

презентация

Задачник 9 класс Мордкович А.Г.

А.Н.Шыныбеков, Алгебра, 9 класс, учебник для общеобразовательной школы, Алматы, 2005 год

Соңы

2 мин

5.Сабақты қорытындылау

  • Дескриптор.
  • формулаларды түрлендіре алады;
  • функциялар мен оның графиктерін дұрыс сала алады;
  • жүйенің шешімін дұрыс жаза алады.

Үй жұмысы. Жүйені графиктік тәсілмен шешіңіз

  • 2) 3)

Рефлексия.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.

Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.

Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу