Күрделі сөз. Ұшқыш болғым келеді. Қазақ тілі, 4 сынып, сабақ жоспары. 52 сабақ


Пән: Қазақ тілі.

Бөлім Мамандықтар әлемі

Күні:

Сынып: 4

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: Калимова З.Б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

52 Күрделі сөз. Ұшқыш болғым келеді

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу;

4.4.2.1 - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз)

4.3.6.1 - каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру;

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

  • мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, өз ойын дәлелдейді;
  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;
  • каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Оқушылардың көпшілігі:

  • мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды;
  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;
  • кең жолды дәптерде каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Оқушылардың кейбірі:

  • мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды;
  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;
  • кең жолды дәптерде каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Бағалау критерийлері

  • мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, өз ойын дәлелдейді;
  • күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады;
  • каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіреді;

Сөздік қор

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

Күрделі сөз, бірбеткей, ұшқыш

Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сұрақтар:

  • Хиуаз Доспанованың Халық қаһарманы дәрежесіне жетуіне қандай қасиеттері көмектесті деп ойлайсың?
  • Ұшқыш болу үшін адамда қандай қасиеттер болуы керек деп ойлайсың?
  • Ұшқыш мамандығы несімен ұнайды?

Құндылықтар

Батылдыққа, алғырлыққа, ұқыптылыққа баулу

Пәнаралық байланыстар

Әдебиеттік оқу, жаратылыстану

Алдыңғы білім

Тұрақты сөз тіркестері

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

«Бір қадам алға» әдісі

Мұғалім есіктен кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды.Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім үстеліне жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып алады.

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау.

Бағалау критерийлерін белгілеу.

Сабақтың ортасы

30 мин.

4.1.2.1 ( Ө, Ж, Ұ )

19- жаттығу

Мәтіннің тақырыбы бойынша оның мазмұнын болжа. Содан соң мәтінді мұқият тыңда.

«Еркін жазу» әдісі

Хиуаз туралы не білеміз? 1 минут ішінде жазу, топта идея алмасу толықтыру. Сынып оқушыларымен топ жұмысын бөлісу.

Мәтінді мұқият тыңдап, жазған болжамдарымен салыстырады.

«Қағілез» сөзінің жазылуына назар аудару.

Түсіндірме сөздікпен жұмыс: бірбеткей

Қосымша материал: Хиуаз Қайырқызы Доспанова

(15 мамыр 1922 жылГанюшкинГурьев облысы— 21 мамыр 2008Алматы) — Екінші дүниежүзілік соғысының қазақтан шыққан жалғыз әйел-ұшқышы, жауынгер, батыр, Қазақстан Республикасының Халық қаһарманы.

«Сұрақ- жауап» әдісі

  • Хиуаз Доспанованың Халық қаһарманы дәрежесіне жетуіне қандай қасиеттері көмектесті деп ойлайсың?
  • Ұшқыш болу үшін адамда қандай қасиеттер болуы керек деп ойлайсың?
  • Ұшқыш мамандығы несімен ұнайды?

Бағалау дескрипторы:

  • тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжайды;
  • өз ойын дәлелдей алады;

4.4.2.1, 4.3.6.1 ( МК, Ө, Ж, Т )

Көркем жазу

Ұұ Ұұ Ұұ Ұұ Көкке ұшамын -  Ұшқыш болар баламын.

20-жаттығу

  • Екі бағандағы сөздерді салыстыр. Оларға сұрақ қой. Сонда не байқадың?
  • Екінші бағандағы сөздердің жазылуына назар аудар, мағыналарын түсіндір. Сөздерді көркем жаз.

Оқушылар күрделі сөз туралы ой қорытындысын шығарады.

Екі немесе одан да көп түбірден жасалған сөзді күрделі сөз дейміз: Ақтөбе, ата-ана, мединститут

21- жаттығу

Кестені толтыр. Ой қорытынды жаса. Сөздермен бірнеше сөйлем құрастырып жаз. Мединститутта қандай мамандық иелері даярланады?

Тапсырма «Галереяға саяхат» әдісі арқылы жүргізіледі.

Кестені толтыру «+» , «-»

Күрделі сөздер

Біріккен сөз

Қос сөз

Қысқарған сөз

ұшу өнері

еңбекақы

он бес-жиырма

мединститут

Жұпта талдайды, пікірлерімен бөліседі.Топтық талдауға ұласады. Топ оқушылары бір –бірінің жұмысын талдайды, бағалайды.

Бағалау дескрипторы:

  • сөздердің мағынасын түсіндіреді;
  • ой қорытындысын жасайды;
  • күрделі сөздерді ажырата алады;

Сергіту сәті

Қандай мамандық иесі? ойыны

Топ оқушлары қимылмен мамандық иесінің іс –әрекетін көрсетеді. Келесі топ оқушылары табады. Осылай ойын жалғасады.

4.4.2.1, 4.3.6.1 ( МК, Ө, Ж, Т )

22-жаттығу

Күрделі сөздерді теріп жаз, олардың қай сөз табынан жасалғанын айт. Кестені пайдаланып, күрделі сөздердің сөз тіркесіне ұқсастығы мен айырмашылығы неде екенін дәлелде.

Бұл жұмысты «Галерея» әдісі ретінде ұйымдастыруға болады.

Топ оқушылары жұптаса отырып, күрделі сөздерді теріп жазады. Топта бір –бірінің жұмыстарын тексереді.

Топ оқушылары толтырылған кестелерін тақтаға іледі. Оқушылар стикерлер арқылы бір –бірінің жұмыстарын бағалайы.

Бағалау дескрипторы:

  • күрделі сөздерді ажырата алады;
  • күрделі сөздердің сөз тіркесіне ұқсастығы мен айырмашылығын дәлелдей алады;
  • көркем әрі қатесіз жаза алады;

4.4.2.1 (Ө; Ж, Ж) Тест. Шығармашылық үзіліс.

Тапсырмалар

иә

кейде

жоқ

1

Ұшқыш болу үшін білімді болған жеткілікті ме?

2

Хиуаз Доспановаға «Халық қаһарманы» атағы берілді.

3

Ұшқыш болу үшін адамда алғыр, қайсар, батыл қасиет болу керек.

4

«Жолсерік» сөзі бір түбірден жасалған

5

Екі немесе одан да көп түбірден жасалған сөзді күрделі сөз дейміз.

https://go.mail.ru/search_video?q=%D0%A5%D0%B8%D1%83%D0%B0%D0%B7&fr=ps&gp=821605&d=511938738&sig=05c1bfa017&s=Youtube

1-слайд

оқулық

2-слайд

3-слайд

4-слайд

Қосымша№1

5-слайд

6-слайд

Қосымша№2

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия

Оқушыларға сұрақтар қойылады:

- Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?

- Сабақтан не үйрендіңдер?

- Саған не ерекше қызықты болды?

(Ө; Қ) Өзін-өзі бағалау кестесін толтыру.

Бағалау критерийлері

Қолым

нан келеді

Көмек

қажет етемін

мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжай аламын;

өз ойымды дәлелдей аламын;

күрделі сөздердің түрлерін ажыратамын;

каллиграфиялық нормаларды сақтап, жазу техникасын жетілдіремін;

Үй тапсырмасы

23- жаттығу, ереже

Қосымша№3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру.

Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі.

Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады.

Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушыныңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу