Дерекқордың негізгі түсініктері. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлімі: 5-бөлім. Ақпараттық жүйелер | Мектеп:
| |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 10
| Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Дерекқордың негізгі түсініктері | |||||||||||||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) | 10.3.1.1 «Реляциялық деректер базасы» түсінігін түсіндіру 10.3.1.2 Терминдердің анықтамаларын тұжырымдау: өріс, жазба, индекс 10.3.1.3 дерекқордағы бастапқы кілтті анықтаңыз | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||
Бағалау критерийі | Бағалау критерийі
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Дерекқордың түрлерін біледі (иерархиялық, желілік, реляциялық) Оқушылар істей алады: Үш түрдегі дерекқордың сипаттамасын анықтау Тақырыптық лексика және терминология:
Диалог / жазу үшін пайдалы сөз тіркесі: Желілік дерекқоры басқа тақырыптардан ерекшеленеді ... Келесі артықшылықтар бар: ... Төмендегі кемшіліктер бар: ... | |||||||||||||||
Құндылықтар | Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық. | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика, ағылшын тілі, еңбек | |||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар электронды кестемен жұмыс істеуді біледі, Интернетте кілтті сөздер қолдану арқылы ақпарат издей алады | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||
Сабақтың басы 2-3 мин 3-5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Сөздікпен жұмыс Топтарға бөлу (С) Өткен сабақпен байланыс
(С) Тапсырма 1. Бейнедегі сұрақтарға жауаптарды табыңыз:
| Презентация Тарату материалы немесе https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ Видео ресурс https://bilimland.kz/ru/content/structure/1953-informatika_ru#lesson=16898 | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-9 мин 3-5 мин 2-3 мин 2-3 мин 2-3 мин 3-6 мин 3-5 мин | (Т)Тапсырма 2. Айсана үлкен компанияда жұмыс істейді. Ол ДББЖ типтерін зерттеді, бірақ ол айырмашылық туралы презентация жасауы керек. Айсанаға ДББЖ типтерінің схемасын, өмірдегі мысалдарын, дерекқордың басқа түрлерімен салыстыру арқылы көрсетіп көмектесіңіз Сынып 3 топқа бөлінеді. Әрбір топ тақырыпты зерттейді және осы тақырып бойынша тапсырманы орындайды. Аяқталған тапсырмаларды орындағаннан кейін, командалар ДЖИГСО әдісімен таратылады және өз жұмысын түсіндіреді. ДҚБЖ түрлері • иерархиялық • Желілік • Реляциялық Бағалау критерийі
(Т)Тапсырма 2 *. Топтық жұмыс. Интерактивті онлайн-жаттығу сайтында 1-3-жаттығулар Бағалау критерийі
(Т,С)Тапсырма-3 салыстыру үшін. Негізгі дерекқор нысандары үшін тиісті анықтаманы табыңыз (Т,С) Тапсырма 4. Кестелердегі бастапқы кілттерді анықтаңыз Бағалау критерийі
(Т,С) Тапсырма 4 *. Кестенің негізгі құрылымдық элементтерін атаңыз. Бағалау критерийі
Жаңа тақырыпты бекіту: Онлайн тест Бағалау критерийі
Дифференциалды тапсырмалар * Критерий бойынша өзін-өзі бағалау | Презентация Постер или Google Презентации жаттығулар 1-3 https://bilimland.kz/ru/content/structure/1953-informatika_ru#lesson=16898 Интеративная доска ActivInspire Презентация Презентация Онлайн тест https://bilimland.kz/ru/content/structure/1953-informatika_ru#lesson=16898 | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 3-5 мин | Рефлексия
| Рефлексия карталары | ||||||||||||||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? | Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? | ||||||||||||||||
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? | ||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру