Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері. Геометрия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар:

7.3С бөлім. Түзулердің өзара орналасуы

Мектеп: Химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Атырау қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;

7.3.3.9 300 бұрышқа қарсы жатқан катеттің қасиетін қолданып, есептеуге және дәлелдеуге есептерді шығарады;

 Сабақ мақсаттары

- тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін есептер шығаруда қолдана білу;

- 300 бұрышқа қарсы жатқан катеттің қасиетін қолданып, есептер шығару және дәлелдеуге есептерді шығару;

 Бағалау критерийлері

  • тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін білсе;
  • тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін есеп шығаруда қолданса;
  • 300 бұрышқа қарсы жатқан катеттің қасиетін қолданып, есептер шығарса және дәлелдеуге есептерді шығарса.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- үшбұрыш қабырғалары арасындағы, бұрыштары арасындағы, қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастарды қолданады.

- перпендикуляр, көлбеу, проекция.

- 300 - тық бұрышқа қарсы жатқан катетті табу үшін ... ;

- үшінші түзуге перпендикуляр екі түзу ... ;

- ... перпендикулярын ... түсіреміз.

 Құндылықтарды дарыту

Академиялық адалдық, өзгенің ой – пікірін тыңдау, құрметтеу, өз пікірін, ойын жеткізе алу, үнемі білімін жетілдіру, оқу.

 Пәнаралық байланыстар

Айналадағы, қоршаған ортадағы геометриялық фигураларға мысал болатын объектілер, құрылыс ғимараттары, сәулет орындары.

 АКТ қолдану дағдылары

Презентацияны пайдалану

Бастапқы білім

Транспортир көмегімен бұрыштарды салу және өлшеу. Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін, үшбұрыштар теңдігі белгілерін білу.

Сабақ барысы

Уақыт

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

ресурстар

Сабақ басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Өткен материалдарды өзектендіру.

Үй тапсырмасы бойынша пікір алмасу.

10 минут

8 минут

8 минут

8 минут

Жаңа материал

Тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін қайталайық:

Қасиеттері:

1.Тікбұрышты үшбұрыштың екі сүйір бұрыштарының қосындысы 900-қа тең.

2. Тікбұрышты үшбұрышта 300 -қа қарсы жатқан катет гипотенузаның жартысына тең.

Берілгені: АВС — тікбұрышты үшбұрыш, ∠A =30°.

Дәлелдеу керек: .

Дәлелдеуі: АВС — тікбұрышты үшбұрышына тең болатын АBD үшбұрышын жалғастырып салайық, сонда АСD үшбұрышы шығады. Мұндағы ∠С =∠D =60°, әрі , , осыдан болады, дәлелденді.

3. Егер тікбұрышты үшбұрышта катеттің ұзындығы гипотенузаның жартысына тең болса, онда сол катетке қарсы жатқан бұрыш 300 –қа тең болады.

Практикалық жұмыстар

Жалпы сыныппен орындалатын жұмыс тапсырмалары

Дескриптор:

- тікбұрышты үшбұрыштың екі сүйір бұрыштарының қосындысы 900-қа тең болатынын біледі;

- тікбұрышты үшбұрышта 300 -қа қарсы жатқан катет гипотенузаның жартысына тең болатынын біледі;

Жұптық жұмыс тапсырмалары

№1. Тік бұрышты үшбұрыштың бір бұрышы 60°, ал гипотенуза мен кіші катетінің қосындысы 18 см. Гипотенузаны және кіші катетін табыңыз.

№2. ABC тікбұрышты үшбұрышында ∠C=90° және ∠A=30° және CM медианасы мен ΔCMA үшбұрышының MD биссектрисасы жүргізілген. BC=23см болса, MD табыңыз.

№3. АВС үшбұрышында ∠В = 900 , ВD – биіктік, АВ = 2ВD.

3АС = 4АD болатынын дәлелдеңіз.

Бағалау: дайын жауап арқылы жұптар арасында өзара бағалау жүргізіңіз.

Жеке жұмыс тапсырмалары

№1. АВС үшбұрышында ∠С = 900 , ∠В = 400 . АВ және ВС қабырғаларынан D және Е нүктелері белгіленген , ∠ЕАD = 50 , ∠ЕСD = 100 . ∠ЕDС табыңыз.

№2. Тік бұрышты АВС үшбұрышының АВ гипотенузасынан Е нүктесі, ал D нүктесі үшбұрыштың ішінен алынған. EM = DS болатынын дәлелдеңіз.

Бағалау: дайын жауап арқылы өзін – өзі бағалау жүргізіңіз.

Презентация

Геометрия оқулығы

7 сынып

Э.Н.Балаян 7-9 сынып

Э.Н.Балаян 7-9 сынып

Сабақ соңы

3 минут

Үй тапсырмасы:

Рефлексия:

- нені білдім;

- нені үйрендім;

- білімімді қай салада толықтыруым қажет.

Э.Н.Балаян 7-9 сынып

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Қалыптастырушы бағалау, тест тапсырмалары.Өзін өзі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу