Арабтардың жаулап алулары мен Крест жорықтары. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


3.2 бөлімше :Дүние жүзілік тарихтың барысына әсер еткен әскери –саяси оқиғалар

Мектеп: Астана қ. ФМБ НЗМ

Уақыты

Мұғалімнің аты - жөні:

Сынып:10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Тақырыбы

Арабтардың жаулап алулары мен Крест жорықтары

Осы сабақарқылыжүзегеасырылатыноқумақсаттары

  • Арабтардың жаулап алулары мен Крест жорықтарының салдарын дүние жүзіндегі өзгерістерді зерттеу арқылы салыстырады

Сабақ мақсаты

  • Оқушылар салдарды салыстырмалы зерттеу арқылы жүргізеді

Тарихи концепт

Ұқсастық пен сабақтастық

Бағалау критериилері

Критерий оценивания

Оқу мақсаты

Араб жорықтары мен крест жорықтарының салдарын дүние жүзіндегі өзгерістерді зерттеу арқылы салыстырады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу мен түсіну / Қолдану /Анализ

Дескрипторлар

Оқушылар:

кем дегенде 4 крест жорықтарының нәтижесі мен салдарын біледі ;

крест жорықтарыныңы салдарын + және – топтастырады;

діннің әлем мәдениеттіне әсері туралы қорытынды жасайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • Негізгі терминдер мен ұғымдарды қолданады;
  • Бұқара алдында сөз сқйлеу дағдысын қолдана алады.

Дерек не туралы айтады/көрсетеді?Крест жорықтарының Исламға қарсы салдарының негізгісі болған

Келесі салдары

Осы деректен өзіме қандай қорытынды жасай аламын?Аталмыш дерек келесідей мағлұмат береді

Мен тағы қандай сұрақтар қоя аламын?Мен келесідей ... мәселелерді білуім керек

Бұл қорытынды/болжам нақты ма?

 Құндылықтарды дарыту

 

 

-өздігінен оқуды үйрену, өздігінен ақпаратты табу, жағдайды талдай алу, жаңа жағдаяттарға бейімделу, проблемаларды қоя білу, шешімін табу, ұжыммен жұмыс істей алу, өз жұмысының сапасына жауап бере алу, өз уақытын тиімді пайдалану;

-айналадағы проблемаларды көре алу және түсіне алу, басқалардың сынның; сынды дұрыс қабылдай алу; топта жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру, ұжымда түрлі рольді атқара білу

 Пәнаралық байланыстар

Дүние жүзі тарихы пәні және география пәндерімен байланысты

Алдыңғы меңгерілген білім

Барлық материал мектеп курсынан араб жаулау соғыстары менкрест жорықтары , ортағасырдағы Европа мен Азияның мәдениеті мен өнерінің дамуының негізгі тенденцияларымен байланысты.

Сабақ барысы

Сабақтың қезеңдері

Сабақта орындалатыніс - әрекеттер

Оқытуресурстары

Сабақтың басы

Коллабаративті ортаны құру

Өткен материалды қайталау

Сұрақтар:

1.Арабтардық жаулап алу себептері неде және жеңіл жаулап алу сырлары неде?

2.Неліктен халифаттың өмірі ұзаққа созылмады?

3. Ислам халифат мәдениетінінің дамуына қалай әсер етті?

4. Крест жорықтарының себептерін атаңыз.

5.Крест жорықшылардың қандай сәттері бетбұрысты болды және неге?

6. Крест жорықшылардың мемлекеттерінің әлсіздігінің себебі неде болды?

Презентация

Сабақтың ортасы

(Т) (ФБ) Топтық жұмыс.Әр топ ойын әдісі жобасы арқылы зерттеу жүргізеді. Зерттеу мәселесі

«Араб жаулап алушылық пен Крест жорықтарының салдарын салыстыру»

А) жаулап алынған халықтар тұрғысынан (мысалы, Қарахан мемлекеті мен Сирия халықтары)

Б) қолөнершілер тұрғысынан(мысалы, Кордова және Иерусалим қалалары қолөнершілері)

В) ғалымдар тұрғысынан(мысалы Самарқан мен Еуропа ғалымдары)

Г) билеушілер тұрғысынан(мысалы, араб халифаттары мен еуропа билеушілері)

Проект жасалынады, формасын мұғалім таңдайды (шығарма, эссе, постер, фильм т.б) проеті қорғау сыныпта жүргізіледі.

Дескрипторлар:

-араб жаулап алушылық пен Крест жорықтарының салдарын жаулап алынған халықтар тұрғысынан салыстырады (мысалы, Қарахан мемлекеті мен Сирия халықтары);

-араб жаулап алушылық пен Крест жорықтарының салдарын қолөнершілер тұрғысынан салыстырады (мысалы, Кордова және Иерусалим қалалары қолөнершілері);

- араб жаулап алушылық пен Крест жорықтарының салдарын ғалымдар тұрғысынан салыстырады (мысалы Самарқан мен Еуропа ғалымдары);

- араб жаулап алушылық пен Крест жорықтарының салдарын билеушілер тұрғысынан салыстырады (мысалы, араб халифаттары мен еуропа билеушілері);

діннің әлем мәдениеттіне әсері туралы қорытынды жасайды.

) Жұптық жұмыс. Араб жаулап алушылық салдарының оң және теріс жақтарына орналастыру

Бірін-бірі тексеру.

Сағаттың қарсы бағытына қарай, орналасыңыз өз сыныптастарыңыздың жіктемесімен өз жіктеменізбен салыстыруыңыз, бір-бірін тексеру парағына кері байланыс беру.Сіз бұлармен келісесіз бе, әлде өзгеріс енгізер ме едіңіз?

Араб жаулап алу http://alfarabinur.kz/iz-istorii-vostoka/arabskie-zavoevaniya-%E2%80%93-fenomen-vsemirnojj-istorii.html

http://hist.ctl.cc.rsu.ru/Don_NC/Middle/Arab_zav.htm

https://www.youtube.com/watch?v=DkbcuhiAbPE

Крест жорықтары http://www.krugosvet.ru/enc/kultura_i_obrazovanie/religiya/KRESTOVIE_POHODI.html?page=0,3

http://rushist.com/index.php/historical-notes/2021-krestovye-pokhody-kratko

https://www.youtube.com/watch?v=PxKpn8xQnO4

Сабақтың соңы

Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем».

Араб жаулап алушылық пен Крест жорықтары:

Жаулапалушылық болды, себебі …..

Тонаушылық бағытта болды, себебі …..

Келесілер үшін қайғылы болды ……

Насихатталды…….

Жойып жіберді…..

Бөгеттеді….

Жайып жіберді…..

Нығайтты……

Таныстырды…….

Үйретті……..

Критерийлерге қайта оралу. Талқылау

Крест жорықтары және Араб жаулап алу жорықтары http://historic.ru/books/item/f00/s00/z0000032/st022.shtml

http://historic.ru/books/item/f00/s00/z0000032/st007.shtml

Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)

Дифференциация тапсырмаларды іріктеуде нақты оқушыға жеке қолдау көрсетуде қажеттіліктерін, қабілеттерін ескере отырып,(Гарднер теориясы бойынша ) ресурстар мен оқу материалын таңдау арқылы тапсырмалар құрастыру, күтілетін нәтижелерді анықтау

Дифференциация сабақтың әр кезеңінде , уақытты тиімді пайдалана отырып жүзеге асырылады.

Сабақта оқушылар нені үйренді, қандай әдістер тиімді болғандығын осы бөлімде толтыруға болады..

Денсаулық сақтау технологиясы

Сергіту жаттығулары ,белсенді әдістер ,техникалық қауіпсіздік сақтау қалай жүргізілгенін анықталады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу