Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4. Координация және реттелу Сабақ тақырыбы: Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі | Мектеп: НЗМ ФМБ Тараз қ | ||||||
| |||||||
Сынып: | Қатыспаған оқушы саны: | Қатысқандар: | |||||
Оқу мақсаты | Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты анықтау | ||||||
Сабақ мақсаты | Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты анықтау | ||||||
Жерістік критерийлері | -синапс терминіне анықтама бере алады; - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты анықтау. | ||||||
Тілдік мамақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Биофизика, физиология Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: Химиялық энергия механикалық энергияға Бұлшық еттерде Жүйке жасушасы түрлері............., ..................,.................. . сезгіш нейрон атқаратын қызметі. Глия жасушалары нейронның көмекші жасушалары деп айтсақ болады. Олардың қызметі нейронды қоректендіру, тазалау, беріктік қасиет беру | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, ашықтық | ||||||
Пәнаралық байланыс | Физика пәнімен биоэлектрлік процестер | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Мұғалім слайдын интерактивті тақтада көреді, ноутбук арқылы қажетті ақпараты іздейді | ||||||
Бастапқы білім | 7 сынып нейронның құрылысы | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер | Оқыту ресурстары
| |||||
Ой шақыру 0-5 минут | 1. Сұрақ - жауап Мұғалім оқушылардың келесідей терминдердің анықтамасын сұрайды: әрекет потенциалы, пресинапстық мембрана, постсинапстық мембрана, ацетилхолин, синапс және нейромедиатрлар 2. Синапс туралы видео көрсету 3.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау |
https://twig-bilim.kz/kz/film/neurons-as-cells презентация | |||||
Мағынаны тану 5-15минут 15-25 Минут 25-35 мигут |
Оқушылар синапстың құрылысы белгіленген суретті толтырып жазады
Жүйке жасушаларының физикалық түрде баланыспайтынын еске алу қажет. Оқушылар синапстық байланыстың сызбанұсқасын келтіреді және синапстық мембраналар мен синапстық саңылауды көрсету қажет.
Презентация дайындау. Оқушылар жүйке импульсінің таралу моделін көрсетуі тиіс | Қосымша 1 Ноутбук Ноутбук | |||||
35-40 минут | 6. Сабақ мақсатына оралу
7.Кері байланыс Оң – теріс –қызық | ||||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз ? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
| |||||
Барлық оқушылар: Синапс термине анықтама бере алады
Оқушылардың көп бөлігі: - синапстық мембраналарды сипттай алады. Кейбір оқушылар: -синапстық мембраналар және синапстық шел арқылы импульстің өтуін түсіндіре алады. Қосымша ақпараттар, оқулықтар, ссылкалар мен веб-сайттар түрінде қолдау көрсетіледі. | (1) оқушылар бастапқы белсенді ойында ЖАДА анықтайды. (2) Жаңа тақырып бойынша сұрақтар арқылы оқушылар мұғалімнен кеңес алады. (3) топтық пікірталас кезінде өзін-өзі және өзара бағалайды | ||||||
Қосымша 1
Нейромедиатр, постсинапстық мембрана, аксон, нейромедиатр каналы, синапстық көпіршітер, кальций каналшықтары, рецептор, дендрит |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру