Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: Биология | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
СЫНЫП: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақ тақырыбы: | Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі. | ||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | Оқушылар орындай алады:
| ||||||
Сабақ түрі: | Жаңа білімді игеру | ||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Холинергиялық синапстың құрылысын біледі және қызметін түсінеді. Оқушылардың көбі орындай алады: Холинергиялық синапстың жұмыс жасау принципін және бірізділігін дұрыс сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Логикалық тапсырмаларды немесе күрделілігі жоғары болатын тапсырмаларды /олимпиадалық деңгейде/ орындай алады және оларды басқа оқушыларға түсіндірі бере алады. | ||||||
Бағалау критерийлері | 1.Ацетилхолинді пайдаланып, синапстық берілу үдерісті сипаттай алу (және оның келесі ыдырауы мен қайта құрылыуы) 2.Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметінің арасындағы байланысты құрастыра алады. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Тақарыпқа қатысты терминологиялық сөздерді дұрыс контекстте қолданып, холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметін сипаттай алады. Терминология: Нейромедиатор - Ацетилхолин Синапс Синапстық саңылау Синапстық көпіршіктер Синапс ұшы (соңы) Просинаптикалық мембрана Пресинаптикалық мембрана Ацетат және холин Ацетилхолинэстераза Синапстық тасымал Кальций ион каналдары – кальций иондары Натрий каналдары/ацетилхолинмен байланысатын сайт – натрий иондары | ||||||
Құндылықтарды дағдыландыру | Салауатты өмір салты, көшбасшылық және т.с.с. | ||||||
Пәнаралық байланыс | Физика – жүйке импульсының пайда болуы, өтуі. Химия – кальций және натрий иондары. Гидролитикалық ферменттің қызметі, ферментативті реакциялар. Ацетилхолин, ацетил және холн молекулалары. | ||||||
АТҚ қолдану дағдысы | Презентация, электронды ақпарат көздерін қолдану арқылы оқыту процессін визуализациялау. | ||||||
Алдынғы білім | 9-сыныптың «Координация және реттелу тарауы». | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланатын қызмет | Ресурстар | |||||
Сабақ басы 0-5 | Амандасу, оқушыларды түгендеу; Ынтымақтастық атмосферасын құру. Ойға шақыру:
Сұрақтардың жауаптарын оқушыларға көрсету, жауаптарды қысқаша талдау. Сабақ тақырыбы, мақсаты мен критерийлерімен таныстыру | Презентация | |||||
Сабақ ортасы 6-10 11-14 15-20 21-26 27-32 33-35 | (С) Оқушыларға нейронның құрылысын еске түсіруге ұсыныс жасаңыз. Нейронның суретін оқушыларға үлестіріп, оның құрамдас бөліктерін жазып шығуын сұраңыз. Суретте оқушылар екі нейрон арасындағы синапсты міндетті түрде көрсету қажет. (С) Оқушылардан «синапстың» анықтамасын беруін сұраңыз. Анықтама берілгеннен кейін, оқушыларға синапстың белгілері жоқ диаграммасын көрсетіңіз. Синаптикалық саңылаудың синаптикалық түйінінің диаграммасын дәптерге салуын сұраңыз. (С) Оқушыларға «Синапстың құрлысы» атты ақпаратты үлестіріңіз. Оқушылар ақпаратпен танысып болған соң, дәптердегі синапстың құрылысын белгілеп шығады. (С) Оқушыларға синапстың қызметі туралы ақпартпен танысуын ұсыныңыз. Синапстың қызметін және жұмыс жасау принципінің бірізділігін талдап, дәптерге синапс жұмысының бірізділігінің сызбасын құрастыруын сұраңыз. Дұрыс жауапты тақтаға шығару. (Т) Топты «жарқын идея» ойынына шақыру, олардың ацетилхолин/нейротрансмиттерлер/ синапсис туралы не білетіндіктерін сұрастыру. (С) Диаграмманы немесе бейнефильмді пайдаланып, ацетилхолинді (және оның кейінгі ыдырауы мен қайта құрылуын) пайдаланумен синаптикалық өткізу процесін талдау. (Ж) (ҚБ) Тақырып бойынша тапсырмалармен жұмыс жасауға ұсыныс беру. | Ұсынылған сілтемеден нейронның құрлысының суретін қолдануға болады: http://ehumanbiofield.wikispaces.com/Neurons Сипанстың диаграммасы https://sites.uni.edu/walsh/Neuralquiz.html АП Презентация Cуретті ұсынылған сілтемеден алуға болады: https://beyondthedish.wordpress.com/tag/myelin-sheath/ Тапсырмалар | |||||
Сабақ соңы 36-40 | Кері байланыс: «Түсіндім/түсінбедім» | ||||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||
Қабілеті жоғары оқушылар тақырып бойынша тапсырмаларды орындап, оларды сыныпқа сипаттай алады. | Өзара бағалау. Мұғалімнің бағалауы. | Сергіту сәті. | |||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топпен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру