Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
7.4B бөлім: Алгебралық бөлшектер | Мектеп: НЗМ Қостанай қаласы | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Жабыкбаева А.Х. | |||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы: | Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті | |||||||||
Сабақ түрі | Жаңа сабақ | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларға теңбе-теңдік және теңбе-тең түрлендіру ережелерін тұжырымдап, рационал бөлшектердің негізгі қасиетін меңгерту және рационал бөлшектерді қысқартуға деңгейлік есептер шығару. | |||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін оңнан солға, солдан оңға қарай қолданады | |||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар төмендегі сөздерді, математикалық терминдерді сөйлемдерде дұрыс пайдаланып және контексін ашып, математикалық тілде сөйлем құра білу. Арнайы лексика және терминология: бөлшек, бөлшек алымы, бөлімі, бүтін өрнек, алгебралық өрнек, көпмүше... .Диалог пен жазу жүргізу үшін сөздердің пайдалы жинағы: Алгебралық өрнек... ; бүтін өрнек дегеніміз ......; алгебралық бөлшек өрнек дегеніміз ....; бөлшек өрнектің мәні дегеніміз.....; бөлшек нөлге тең болады,егер ...; ...нөлге бөлуге болмайды; бөлшектің ....... нөлге тең болмауы керек.т.с.с Сөздік Алгебралық өрнек- Алгебраическое выражение- Algebraic expression Алгебралық бөлшек- Алгебраическая дробь- Algebraic fraction Айнымалының мүмкін мәндерінің облысы- Область допустимых значений переменной - Admitted region of variable, tolerance range of variable Көбейткіштерге жіктеу- Разложение на множители – Factorization Бөлшекті қысқарту- Сокращение дробей - Reduction of fraction
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту | оқушылардың ойлау қабілеттерін, таным белсенділігін арттыру, оқушыны ұқыпты тыңдауға, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете алуға дағдыландыру | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ағылшын тілі, тарих | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | ИТ, http://interneturok.ru/ru/school/algebra/8-klass/algebraicheskie-drobi-arifmeticheskie-operacii-nad-algebraicheskimi-drobyami/osnovnoe-svoystvo-algebraicheskoy-drobi http://school-assistant.ru/?predmet=algebra&theme=osnovnoe_svoistvo_alg_drobi | |||||||||
Өтілген материал | Бөлшек ұғымы, алымы, бөлімі, бөлшектің негізгі қасиеті, көпмүше, бірмүше, нольге бөлудің ережесі, мәндер жиыны, ҚКФ | |||||||||
Сабақтың типі | Меңгерген білімдерін практикада қолдануға бағытталған қайталау сабақ | |||||||||
Сабақта қолданған әдіс-тәсілдер:
| Ой қозғау Өз шешімдерін ұсыну, сұрақ-жауап және талдау | |||||||||
Жоспар | ||||||||||
Сабақтыңкезеңдері | Сабақта орындалатын іс- әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||||
Сабақтың басы 1 мин. 3 мин.
Сабақтың ортасы 24 мин
10мин
5 мин
Сабақтың соңы 2 мин
| 1 .Ұйымдастыру бөлімі: 1.Оқушылармен амандасу, көңіл-күйіне назар аудару. 2.Оқушыларды сабаққа дайындау. 2.Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылар өзара дәптерлерін ауыстыру арқылы тексереді. Жауаптары тақтада көрсетіледі. Дұрыс шығармаған оқушы қасындағы оқушымен бірге шығарып қатесін түзетеді. 3. Жаңа сабақты меңгеру: Оқушылар сабақтың мақсатымен таныстырылды. Қайталау сұрақтары берілді, ауызша: 1. Бөлшектің негізгі қасиеті деген не? 2. Алгебралық бөлшекті қысқарту үшін не істеу керек? Бөлшектің негізгі қасиеті: егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек шығады.
Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту. Мысал 1. Бөлшектерді қысқартып, Фибоначчи сөзіне келеді Сәйкестік тест Балалар, алгебралық бөлшектерді қысқартқанда ең көп қолданатын қандай формулалар?(қысқаша көбейту формулалары) Бірінші бағанда қысқаша көбейту формулалары жазылған. Ал оқушылар бағанның сол жағында тұрған формулалардың дұрыс жауабын тауып,ауызша айтады
a3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2) Мысал 2.Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу әдістерін қайталаймыз: 1)Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару: 2) Топтау әдісімен: = 3) Қысқаша көбейту формуласын қолдану: =(= = Бөлшектерді қысқарту тақырыбына есептер шығару Мысал 3. -бөлшегін қысқартамыз. Ол үшін бөлшектің алымын да,бөлімін де көбейткіштерге жіктейміз: = Алынған бөлшекті ортақ көбейткіш (a+3)-ке қысқартамыз. Сонымен = Қорытынды: рационал бөлшекті қысқарту үшін бөлшектің алымында, бөлімінде көбейткіштерге жіктеу керек . 4. Есептер шығару 1.«Кім жылдам» ойыны. Кілті ЭКСПО 2017 2. Жеке жұмыс. Денгейлі тапсырмалар
3.Ағылшын тілінде тапсырмалар 1. Reduce the fraction: A) B) , C) D) E) 2. Reduce the fraction A) B) С) D) E) 3. Simplify the expression: A) B) C) , D) E) 4. Simplify the expression: А В) С) D) , Е) Жауаптары 1-А, 2-С, 3-Д, 4- Е 4.Топпен жұмыс. Топта жұмыс істеу ережелері Топтарға бөлінгеннен кейін оқушылар топта жұмыс істеу ережелерін жазып шығулары керек. Бұл оқушыда әділдік, командалық рух, көшбасшылық сияқты қырларын қалыптастырады. 5. Жоғары денгейлі тапсырмалар 1-топ.Теңдеуді шешіңдер:
x()(a+b)2 x(a-b)(a+b)(a+b)2 x x , a 2-топ.Бөлшекті қысқартыңыз
5. Үйге тапсырма: Reflection: Рositive emotions. Negative feelings | Ә.Н. Шыныбеков;Алгебра 7 Алгебpа. 7 класс. Учебник. ФГОС. Ю.Н. Макарычев, Н.Г. Миндюк, К.И. Нешков, С.Б. Суворова. Под ред. С.А.Теляковского. 2013г.
от 28.02.14 Авторлык
Қосымша |
Қосымша ақпараттар | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?