![]() |
|
![]() |
Нысанбай жырау «Кенесары-Наурызбай» жыры. Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 4-сабақ.
Сабақ: Қазақ әдебиеті | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 9 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||
Бөлім тақырыбы | Тарихи шындық пен көркемдік шешім | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Нысанбай жырау «Кенесары-Наурызбай» жыры | ||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ | ||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; | ||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар
Көптеген оқушылар
Кейбір оқушылар
| ||||||||||
Бағалау критерийі | Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: сюжет, композиция, психолгизм, психологиялық параллелизм; Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша, сіздің ойыңызша, мынандай дәлелдер келтіруге болады т.б. | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих | ||||||||||
Мектеп құндылықтары | Академиялық адалдық: өзге адамдардың пікірі мен идеяларына деген құрмет, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау | ||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Алдыңғы біліммен байланыстыру: ЖЖ.«Түрлі –түсті хатқалта» арқылы мұғалім алдыңғы біліммен байланыс жасай алады. | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||
Сабақтың басы 2 минут 5 минут | Оқушыларға
Интербелсенді тақтадан «Психологизм» сөзі көрсетіледі.
| Оқушылар тақтадан көрінген сұрақтарға өзара ақылдаса отырып жауап береді. Бір-бірінің жауабын толықтыруға мүмкіндіктері бар. | |||||||||
Сабақтың Ортасы 1 минут 5 минут 2 минут 15 минут 3 минут | Оқушылар кездейсоқтық әдісімен (есімі жазылған таяқша, жыл мезгілдері, реттік саны т.б.) төрт топқа бөлінеді. ТЖ Топта отырған оқушыларға мәтін таратылады. Мәтін мазмұнымен танысып, сөйлемді жалғастыру тапсырылады.
Оқушылар сағат тілімен бір-бірінің жауабын «Екі жұлдыз, бір тілекпен» бағалайды. Сұрақтарға толық, түсінікті жауап берген топқа жұлдыз ұсынады. ТЖ Оқушылар РАФТ әдісі бойынша топта жұмыс жасайды. Р – рөль А – аудитория Ф – форма Т – тақырып Тапсырма 1-қадам. Топпен ақылдаса отырып, кейіпкердің бейнесіне талдау жасаңыз. 2-қадам. Кейіпкердің бейнесіне еніп, оның ішкі сезімін тануға тырысыңыз. 3-қадам. Кейіпкердің бейнесіне еніп, хатты қай бағытта жазатыныңызды жоспарлаңыз. 4-қадам. Хат жазыңыз.
1-топ Кенесары 2-топ Наурызбай 3-топ Нысанбай 4-топ Кәрібоз Топтар ақылдаса отырып, бағалау критерийімен бір-бірінің жұмысын бағалайды.
|
«РАФТ» стратегиясы бойынша оқушылар жазба жұмысын орындайды. Мысалы, Нысанбай жыраудың «Кенесары-Наурызбай» жыры бойынша, «Кейіпкерлердің жан дүниесі» деген тақырыпта кейіпкердің (мысалы Кенесары, Наурызбай т.б.) рөліне еніп, адамдарға арнап, хат жазады. | |||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия: оқушы өзінің жасаған жұмысы бойынша рефлексия жасайды. Менің түйгенім... Қиындық туғызған тұсы... Туындаған сұрақ... |
Құрметті оқырман! Файлдарды күтпестен жүктеу үшін біздің сайтта тіркелуге кеңес береміз! Тіркелгеннен кейін сіз біздің сайттан файлдарды жүктеп қана қоймай, сайтқа ақпарат қоса аласыз! Сайтқа қосылыңыз, өкінбейсіз! Тіркелу
Кейінірек оқу үшін сақтап қойыңыз:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Қарап көріңіз 👇