Конденсаторлар. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақ тақырыбы: | Конденсаторлар | Мектеп: | ХББ НЗМ Алматы | |
Мерзімі: | Мұғалімнің аты: | Балажигитова Н.К | ||
Сынып: | Оқушылар саны | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.1.10 – конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау | |||
Сабақ мақсаты |
| |||
Бағалау критерийлері | - конденсатордыӊ құрылысын және қолданылуын сипаттайды; - конденсаторлардыӊ түрлерін біледі; - электр сыйымдылығыныӊ физикалық мағынасын түсіндіреді; - өткізгіштіӊ электр сыйымдылығыныӊ формуласын және өлшем бірлігін біледі; - жазық конденсатордыӊ сыйымдылығын анықтайтын формуласын біледі және қолданады; - жазық конденсатордыӊ энергиясыныӊ формуласын біледі және қолданады. | |||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Электрлік құбылыстар- phenomena Заряд- charge Оң заряд- positive charge Теріс заряд- negative charge Тебісу- repulsion Тартысу- attraction Зарядтың сақталу заңы- The law of conservation of charge Электроскоп- electroscope Электрометр- electrometer Электр өрісі - Electric field Электр өрісініӊ кернеулігі-Tension of electric-field Электр өрісініӊ күш сызықтары-Lines of tension of electric-field Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Конденсаторлар – электр зарядын және электр өрісініӊ энергиясын жинақтайтын аспаптар. Конденсатор - диэлектрик қабатымен бөлінген екі өткізгіш пластинадан құралады. Пластиналарының пішініне қарай конденсаторлар жазық, цилиндрлік және сфералық болып бөлінеді. Электр сыйымдылық – конденсатордың заряд сақтау қасиетін сипаттайды. Электр сыйымдылығы – тек қана өткізгіштің (конденсатордың) пішініне және өлшемдеріне тәуелді. | |||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында бір- бірін бағалау және бірігіп жұмыс жасай алу дағдысы қалыптасады. | |||
Пән аралық байланыстар | Математика пәнімен байланыс есептер және формулалар қорытып шығару және графикті талдау . | |||
Бастапқы білім
| Оқушылар 8-сыныптың 1- токсанында ішкі энергия, жылу мөлшері ұғымдарымен танысқан болатын. Ішкі энергияны өзгертудің тәсілдерін біледі. |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-5 мин |
Оқушылар жұпта талқылайды. Оқушылар өткізгіштің заряд жинау қабілетін сипаттайтын физикалық шама бар екенін түсінулері тиіс, ол электрсыйымдылығы.
| |
Сабақтың басы 5-10 мин 10-20 мин 20-35 мин 35-38 мин |
1745 жылы Лейден қаласында неміс физигі Эвальд Юрген фон Клейст және голланд физигі Питер ван Мушенбрук тарихта ең алғашқы конденсатор – «лейден банкасын» жасады. Конденсаторлар – электр зарядын және электр өрісініӊ энергиясын жинақтайтын аспаптар. Конденсатор диэлектрик қабатымен бөлінген екі өткізгіш пластинадан құралады. (от лат. condensare — «тығыздау»)
Конденсатор конструкциясыныӊ негізі- екі ток өткізетін астарлар және олар арасындағы орналасқан диэлектрик.
Пластиналарының пішініне қарай конденсаторлар жазық, цилиндрлік және сфералық болып бөлінеді. Электрсыйымдылық – конденсатордың заряд сақтау қасиетін сипаттайды. Электрсыйымдылығы – тек қана өткізгіштің (конденсатордың) пішініне және өлшемдеріне тәуелді.
Конденсатордың электрсыйымдылығы:
q - конденсатордың бір пластинасының бетіндегі заряд (Кл); С - конденсатордың электр сыйымдылығы (Ф); U - екі пластина арасындағы кернеу (В); 1Фарад - 1Кл заряд бергенде потенциалдар айырмасы 1В ға өзгеретін конденсатор сыйымдылығы. 2) Оқушылар виртуалды жұмыс арқылы өткізгіштің электрсыйымдылығы қандай факторларға байланысты өзгеретінін зерттейді : Қорытындысында төмендегідей тұжырымға келулері тиіс
Конденсаторларды сыртқы механикалық әсерлерден қорғау үшін оларды арнайы корпустармен қаптайды. Жазық конденсатордың электрсыйымдылығы
S - конденсатор пластинасының ауданы (м2); d - пластиналар арасындағы қашықтық (м).
Мұғалім кері байланыс жасай отырып оқушылардың тұжырымдарын толықтырады және түсіндіреді. Конденсаторды схемада мына түрде белгілейміз:
Зарядталған конденсатор энергиясы
Зарядталған конденсатордың энергиясы астарларының арасындағы кеңістіктегі шоғырланған.
5, Сабақты бекіту Жұппен жұмыс: 1.Жазық конденсатордың пластиналар арасына қалыңдығы d=0,1 мм слюда қабаты орналастырылады. Электр сыйымдылығы 1 мкФ болғанда,оның пластиналарының ауданы. (ε0=8,85∙10-12 Ф/м; ε слюда =6 ) . 2.Конденсаторға 5·10-6 Кл заряд берсек,оның энергиясы 0,01 Дж-ге тең болады. сы кезде конденсатор астарындағы кернеу... 4·103 В. 3.Электр сыйымдылығы 0,8 мкФ конденсатордың электр өріс кернеулігі 1000 В/м. Егер оның астарларының арасындағы ара қашықтық болса,онда конденсатордың электр өріс энергиясы.... 4·10-7 Дж. 4.Электр сыйымдылығы С=10 мкФ, U=10 В кернеуге дейін зарядталған конденсатордың электр өрісінің энергиясы. 0,5 мДж. 5.Егер конденсатордың кернеуін 4 есе арттырса, онда конденсатордың энергиясы 6.Заряды 8 мкКл конденсатордың энергиясы 600 кДж. Сыйымдылығын анықтаңдар. 5,3∙10-17 Ф.6.Сыйымдылығы 5 пФ тең конденсатордың энергиясы 64 кДж. Конденсатор заряды. 8∙10-4 Кл 7.Потенциалдар айырымы 1000В, конденсатордың заряды 5∙10-9 Кл. Осы конденсатордың электр сыйымдылығы. 5∙10-12 Ф.8.Жазық конденсатордың ауданы 520 см2. Конденсатордың сыйымдылығы 46 пФ болу үшін пластина қашықтықтығы (ε0=8,85∙10-12 Ф/м) . 9.Зарядталған конденсатордың энергиясы 800 кДж. Конденсаторға 4 мкКл заряд берген. Сыйымдылығын анықтаңдар. 10 мкФ.10.Өріс кернеулігі 10 МВ/м-ге жеткенде конденсатордың тесілуі шыныда байқалатын болса, оған 3,1 мкКл заряд беріледі. Жазық конденсатордың ауданын анықтаңдар. . Оқушылар дайын жауаптар арқылы өздік бағалау жүргізеді. | http://electrono.ru/peremennyj-tok/52-kondensatory-ix-naznachenie-i-ustrojstvo |
Сабақтың соңы 38-40 мин | 6. Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.
§ 33. 16-жаттығу. |
Рефлексия Сабақтың мақсаты / оқу мақсаты дұрыс па? Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дифференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім және қандай? |
| |
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандай еді (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Мен сабақта сынып және жекелеген адамдар туралы нені білдім, мен келесі сабақта нені әңгімелеймін? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!