Қазақтың ұлттық тағамдары. Көркем еңбек (қыздар), 7 сынып, дидактикалық материал.


Қысқамерзімді жоспар бөлімі: 4 В Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ

Мерзімі: Мұғалімнің аты-жөні: Ергазина А.К.

Сынып: 7 Қатысушылар саны:

Келмегендер:

Сабақ тақырыбы

Қазақтың ұлттық тағамдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.4.2

Әлем халықтарының және ұлттық тағамдардың жасалу технологияларын зерделеу және қолдану.

Сабақтың мақсаттары:

-Қазақтың ұлттық тағамдарымен таныстыру;

-Қазақ халқының қонақ жайлығын зерттеу;

-Қазақтың ұлттық тағамдардың адам денсаулығына әсерін зерттеу;

-Тәжірибелік жұмысты орындау;

-Өзінің және сыныптастарының жұмыстарынының нәтижелерін талдау;

-Орындаған жұмысты сыныпта талқылау.

Бағалау критерийлері

-Қазақтың ұлттық тағамдарын біледі;

-Қазақ халқының қонақ жайлығын зерттейді;

-Қазақтың ұлттық тағамдардың, адам денсаулығына әсерін зерттейді;

-Қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшеліктерін сипаттайды және салыстырады;

-Постерді жасай алады;

-Өзінің және сыныптастарының жұмыстарынының нәтижелерін талдайды;

-Өз жұымысын қорғай алады;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Жұмыстарды талдауға үйренеді, арнайы пәндік терминологияны қолданып, үйренеді.

Диалогтармен хат-жазбаларға арналған пайдалы сөздер жиынтығы:

Тәжірибелік жұмыста маған ұнағаны________________.

Жұмысты __________жақсартуға болатынына келісемін.

 Құндылықтарды дарыту

 

Өз мәдениеті мен тілін құрметтеу, зерттеп жатқан материалдарға шығармашылықпен қарау арқылы оқуға деген ынта-талап.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиет пен тарих пәндерімен пәнаралық байланыс байқалады

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар өздеріне қажетті ақпаратты интернет -ресурстарынан ала алады

Бастапқы білім

Оқушылар дұрыс тамақтану негіздері, ас мәзірін құрастыру, асхана жабдықтарын зерделеген. Тағам дайындауға арналған жабдықтарымен, құралдарымен ыңғайландыру саймандарымен жұмыс жасау дағдыларын қалыптыстырған. Бутерброттар мен сусындар, жеміс-жидектер мен көкөністен салат, жартылай фабрикаттардан тағамдар, дессерттерді жылдам әзірлеу технологияларын біледі. Қазақ және әртүрлі халықтарының мәдениеттеріндегі дастархан басында өзін-өз ұстау ережелерін меңгерген.

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы:

5 минут

3 минут

5 минут

1. Ұйымдастыру бөлімі:

(Оқушыларды орналастыру, амандасу, сергіту жасау).

Оқушылар үлкен шеңберге тұрып, өздеріне бір карточканы таңдап алады.

Карточкалар арқылы оқушылар топтарға бірігеді.

Оқушылар топтары бойынша орындарына жайғасады.

  • Салқын тағамдар - 1 топ;
  • Сұйық тағамдар - 2 топ;
  • Қою тағамдар - 3 топ;
  • Нан тағамдар - 4 топ;
  • Сүт тағамдар – 5 топ.

2. «Миға шабуыл» әдісін қолданып, сабақтың тақырыбына шығу.

1. Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

2. Қандай қазақтың ұлттық тағамдарын білесіздер?

3. Тамақ жайында қандай мақал-мәтелдерді немесе жұмбақтарды білесіздер?

4. Бұл тағамдарды дайындау барысында қандай негізгі азық-түліктерді қолданады, атап шығыңыздар?

3. Жаңа тақырыппен танысу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

-Қазақтың ұлттық тағамдарымен таныстыру;

-Қазақ халқының қонақ жайлығын зерттеу;

-Қазақтың ұлттық тағамдардың адам денсаулығына әсерін зерттеу;

-Тәжірибелік жұмысты орындау;

-Өзінің және сыныптастарының жұмыстарынының нәтижелерін талдау;

-Орындаған жұмысты сыныпта талқылау.

4. Бейнебаянды көрсету: Қазақ халқының ұлттық тағамдары.

Карточкалар:

Салқын тағамдар - 1 топ;

Сұйық тағамдар - 2 топ;

Қою тағамдар - 3 топ;

Нан тағамдар - 4 топ;

Сут тағамдар – 5 топ.

Тақтадағы сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

http://www.bilu.kz/obychay.php

https://www.youtube.com/watch?v=87DXDvM7RBg

Сабақ ортасы

15 минут

10 минут

Тәжірибелік жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау:

- Мұғалім нұсқауы бойынша ғана әрекет ету;

- Жұмыс кезінде бір-біріңізге бөгет жасамау;

- Сабаққа қажетті бояулар, қарындаш және т.б материалдармен абайлап пайдалану;

- Рұқсатсыз жұмыс орнын қалдырмау;

- Жұмыстан кейін өз жұмыс  орынын тазалау;

5. Тәжірибелік жұмыс:

Оқушылардың топтық жұмысы.

Оқушылар кітап, журнал немесе интернет ресурстарын пайдаланып, шағын топтарда Қазақ халқының ұлттық тағамдары туралы зерттеу жүргізеді (азық-түліктің құрамы мен олардың үйлесімділігі, дәмдік ерекшеліктері, осы тағамдардың адам ағзасына тигізетін пайдасы мен зияны). Өз зерттеулерін әдемі безендіріп постер жасайды.

  • Салқын тағамдар - 1 топ;
  • Сұйық тағамдар - 2 топ;
  • Қою тағамдар - 3 топ;
  • Нан тағамдар - 4 топ;
  • Сүт тағамдар – 5 топ.

Бағалау критерийлерін құрастыру:

Оқушылар тәжірибелік жұмысты бағалау үшін мұғаліммен бірге бағалау критерийлерін құрастырады.

Бағалау критерийлері

Балл

Барлығы

6. Тәжірибелік жұмысты қорғау.

Оқушылар топта жасаған постерлерін «Көрме» галереясына іліп қойып, өз жұмыстарын қорғайды.

Регламент – әр топқа 2минут беріледі.

А4 немесе А3 қағаз , графикалық материалдар:

- қарапайым қарындаш,

- балауыз борлар,

- түрлі-түсті қарындаштар,

-акварель.

Сабақтың соңы

5 минут

2 минут

7. Бірін-бірі бағалау.

Бағалау критерийлері арқылы оқушылар «Карусель» стратегиясын қолданып, бір-бірінің жұмыстарын бағалайды: 5топ 1топты бағалайды, 1топ 2топты бағалайды, және т.б.

Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді.

8. Сабақ қорытындысын өткізу.

Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер”

*Бүгін мен…………………………………………………….білдім

*Мен үшін……………………………………………қызықты болды

*Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды

Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды.

Оқушылар ауызша кері байланыс береді

Әр оқушыға рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер”

таратылады

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Үздік оқушылар қалғандарымен өз білімдерімен және дағдыларымен бөліседі.

Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер”

*Бүгін мен…………………………………………………….білдім

*Мен үшін……………………………………………қызықты болды

*Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды

Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды.

Тәжірибелік жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау:

- Мұғалім нұсқауы бойынша ғана әрекет ету;

- Жұмыс кезінде бір-біріңізге бөгет жасамау;

- Сабаққа қажетті бояулар, қарындаш және т.б материалдармен абайлап пайдалану;

- Рұқсатсыз жұмыс орнын қалдырмау;

- Жұмыстан кейін өз жұмыс  орынын тазалау;

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ бойынша пікір

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу