Әлем елдерінің ұлттық тағамдары (тәуелсіз зерттеу). Көркем еңбек (қыздар), 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4 В Мектеп: Павлодар қ ХББ НЗМ

Мерзімі: Оқытушы: Кожахметов А.К

Сынып 7 Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Әлем елдерінің ұлттық тағамдары

(тәуелсіз зерттеу)

Сабақта іске асырылатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемше)

7.1.3.1

Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану (оның ішінде АКТ қолданып)

7.2.4.1

Әлем халықтарының тағамдары мен әлемге әйгілі аспасшылардың тағамдарындағы ерекшеліктерді сипаттап, салыстыру.

Сабақ мақсаттары

- әлемнің түрлі халықтардың тағамдарымен танысу;

- бір елдің ұлттық тағамын тәуелсіз зерттеу;

- практикалық жұмыс орындау.

Бағалау критерийлері

Оқушы оқыту мақсатына қол жеткізді егер:

-әлемнің түрлі халықтардың тағамдарын біледі;

-елді анықтайды және сол елдің ұлттық тағамын зерттейді;

-өз сыныптастарының нәтижелерін салыстыра алады;

-өз жұмысын қорғауда сенімді аргументтер келтіре алады;

-суретті ұқыпты орындай біледі;

-сыныптастарының жұмыс бойынша жақсы және жақсарту жақтарын белгілейді;

-АКТ жұмыс дағдыларын қолдана біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • тұрмыстық техника пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелерін сипаттау;
  • - жұмыс істеу үшін пайдаланылатын әдістері мен тәсілдері талқылау және бағалау үшін.пән терминологияны пайдалана отырады;
  • Тақырыптік тілі, терминология және диалог / хатқа үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы

• Ұлттық тағам, дәстүрлері, рецепт, қамыр, Наурыз көже, бауырсақ, шелпек, суши, пицца, аспазшы.

• Мен осы өнімдерді ... үшін таңдадым

• Мен ...технологияны қолданамын

• Мен түрлі ... тағамдарын зерттедім / қарадым

• Тағамның ерекшелігі ... болып табылады

Аспазшылардың пісіру негізгі ... ұқсастықтар болып табылады.

Жаһандық азаматтығы

Әлем елдерінің ұлттық тағамдары

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, сызу

АКТ қолану дағдылары

Презентация Power Point

Бастапқы білімдер

Оқушылар бұрын салауатты тамақтану, мәзір құруға, ас техника негіздерін үйренді. Жұмыс істеу жабдықтар, аспаптар және пісіру үшін техникамен дағдыларына үйренді. Сэндвич және сусындар, салаттар, көкөніс және жеміс-жидек, жартылай жылдам пісіру, десерт дайындау технологиясын зерттеді. Қазақ мәдениетінде үстел басында түрлі халықтардың мәдениетін мінез-құлық ережелерін меңгерген.

Сабақ барысы

Сабқтың жоспарланған кезңдері

Сабақта жоспарланған іс-ірекет

қорлар

Сабақтың бастапқы кезеңі:

3 мин.

3 мин.

2 мин.

1.Сәлемдесу

Оқушылар шеңберге тұрып, бір карточканы таңдайды. Түрлі елдердің бейнеленген карточкалар көмегімен, топтарға бөліну. Оқушылар түрлі елдердің тілінде бір-біріне сәлем береді.

«Миға шабуыл» әдісі бойынша тақырыпқа шығу:

-Қандай атақты тағамдарды сіздер білесіздер?

-Осы тағамдар дайындау үшін пайдаланылатын азық- түліктерін атаңыздар?

-Сіздің үйлеріңізде қандай тағамдар жие жасалынады?

Жаңа тақырыппен танысу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Елдер:

  • Қытай
  • Индия
  • АҚШ
  • Мысыр

Сабақ ортасы

4 мин.

15 мин.

Сабақтың соңы

5 мин.

5 мин.

3 мин.

2 мин.

3. Жаңа тақырыппен танысу.

Бейнебаянды ұсыну: «10 вкуснейших национальных блюд со всего света»

Тәжірибелік жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау:

- Мұғалім нұсқауы бойынша ғана әрекет ету;

- Жұмыс кезінде бір-біріңізге бөгет жасамау;

- Сабаққа қажетті бояулар, қарындаш және т.б материалдармен абайлап пайдалану;

- Рұқсатсыз жұмыс орнын қалдырмау;

- Жұмыстан кейін өз жұмыс  орынын тазалау;

Практикалық жұмыс.

1. Оқушылар кітап, журнал, энциклопедия немесе интернет ресурстарын пайдаланып, оқушылар шағын топтарда таңдаған елдің ұлттық тағамдарының ерекшеліктеріне назар аудара отырып: тағамдардың атауы, олардың шығу тарихын зерттейді.

2. Оқушылар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) бір күндік мәзірін жасайды.

Оқушылар бағалау критерийлерге сай, тәжірибелік жұмысты орындайды.

Бағалау критерийлері

Тағамдардың атауын жазады;

Ұлттық тағамдардың шығу тарихын анықтайды;

Бір күндік ас мәзірін жасай алады; (таңғы ас, түскі ас және кешкі ас)

Тағамдардың құрамын жазады;

Ас мәзірін орындауда түстік шешімді дұрыс таңдау арқылы креативті безендіреді;

Жұмыстарын сынып алдында ұсына алады.

Орындаған практикалық жұмысы бойынша жақсарту жолдарын ұсыну.

6. Тәжірибелік жұмысты қорғау.

Оқушылар топта жасаған постерлерін «Көрме» галереясына іліп қойып, өз жұмыстарын қорғайды.

Регламент – әр топқа 2минут беріледі.

7. Бірін-бірі бағалау.

Бағалау критерийлері арқылы оқушылар «Карусель» стратегиясын қолданып, бір-бірінің жұмыстарын бағалайды: 5топ 1топты бағалайды, 1топ 2топты бағалайды, және т.б.

Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді.

Оқушылар шағын топтармен, сабақтың соңында (суши, пица, көже) суреттерді таңдап, келесі сабақтың практикалық жұмысын анықтайды.

Үй жұмысы:

Таңдаған тағам бойынша, қажетті азық-түліктерді келесі сабаққа әкелу.

Интербелсенді тақта

https://www.youtube.com/watch?v=RetgYExEACI

10 вкуснейших национальных блюд со всего света.

Ноутбуктер

А-4, А3 форматты қағазы, түрлі-түсті қарындаштар, фломастерлер,қарындаштар және т.б.

Рефлексия

3 мин.

8. Сабақ қорытындысын өткізу.

Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер”

*Бүгін мен……………………………………….білдім

*Мен үшін………………………………………қызықты болды

*Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды

Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды.

Саралау

Бағалау

Техникалық қауіпсіздік сақтау

Аса қабілетті оқушылар қалған сыныптастарымен өз білімдерімен бөліседі.

Бірін-бірі бағалау.

Бағалау критерийлері арқылы оқушылар «Карусель» стратегиясын қолданып, бағалайды.

Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді.

Қауіпсіздікті сақтау сабақ жүргізу.

Сабақтағы сергіту

Сабақтың тоқетері

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе неге?

Сабақта дифференциация дұрыс қолданылған ба?

Сабақтың уақыттық кезеңдері қадағаланды ма?

Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды және не үшін?

Жалпы баға

  • Сабақтың қандай екі аспетісі жақсы болды (оқыту және оқу жайлы еске алыңыз)?. 1

2:Сабақты жақсартуга не әсер етер еді (оқыту және оқу жайлы еске алыңыз)?

  • Сынып та сабақ барысында және жетістіктерде нені аңғардық/жеке оқушылардың қиындықтары, келесі сабақтарда неге көбірек көңіл аудару керек?


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу