Лабораториялық жұмыс № 12 металл заттарды гальваникалық жабындау. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімдісабақжоспары
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: Алипова А. Рахимова А. | ||||||||||||||||
Сынып: | 11 сынып | Қатысқандар саны: А (...), В (…), С (…), | Қатыспағандар саны: А (...), В (…), С (…) | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | ЛАБОРАТОРИЯЛЫҚ ЖҰМЫС № 12 МЕТАЛЛ ЗАТТАРДЫ ГАЛЬВАНИКАЛЫҚ ЖАБЫНДАУ | ||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Сабақты қайталау және жүйелеу | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.2.3.5. гальванопластика мен гальваностегия үрдісінің айырмашылығын анықтау; 11.2.3.6. гальваникалық жабындаудың коррозиядан қорғау және сәндік мақсаттарда қолданылу принциптерін үйрену. | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||
Бағалау Критерийлері | -жоғары сапалы деректерді дұрыс жинайды; - нәтижелерді көрсету үшін тиісті әдісті таңдайды; - барлық құрал - жабдықты пайдалана отырып бақылау жүргізеді. | ||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар | Оқушының орындауы тиіс: электролиздің көмегімен еритін анодта мырышпен жабындауды алады, ток бойымен мырыштың шығуын анықтайды, нақты тұтынылған электроэнергия және жабынның қалыңдығын есептейді. Пәнге қатысты лексика мен терминология шерардизация немесе термодиффузия, гальваникалық мырыштау | ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары: - Құрметтеу; - Сыйластық;- Ынтымақтастық; | ||||||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу | ||||||||||||||||
АҚТ қолданудағдылары | Интербелсендітақта, Тwig-bilim.kz, bilimland.kz. | ||||||||||||||||
Өмірменбайланыс | Тәжірибені жоспарлау | ||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | - | ||||||||||||||||
Бастапқы білім | Металдардың салыстырмалы қасиеттері білімі аса маңызды | ||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
1-ші сабақ | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин | Ұйымдастыру кезеңі: 1)Оқушылармен сәлемдесу. 2)Оқушыларды түгелдеу. 3)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 4) Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру. | Презентация | |||||||||||||||
3-7 мин | Мұғалім оқушылардың құрастырған жоспарларын топтармен бірге талқылайды. | ||||||||||||||||
8-10 мин | ***Мұғалім практикалық жұмыстың нұсқаулығымен оқушыларды таныстырады. Практикалық жұмысты орындауды бастамас бұрын оқушыларға әдістемелік нұсқаулық таратылып беріледі онда зертханалық жұмыстың барысы, қажетті құрал жабдықтармен химиялық реактивтердің тізімі жазылған. Оқушылар практикалық жұмыстың мақсатын жазып нәтиже кестесіне өздерінің бақылаулары мен іс әрекеттерін жазып отыруы керек, сонымен бірге жүретін тиісті реакция теңдеулерін жазып және қорытынды жасай алулары қажет. | Қосымша 1 | |||||||||||||||
11-13 мин | ҚТЕ нұсқаулығымен таныстыру. | ||||||||||||||||
14-30 мин | Т (топтық жұмыс), Э(оқушы эксперименті) Тапсырма: Өнеркәсіпте мырыштау үрдісі бірнеше тәсілдермен жүзеге асады: 1) термиялық мырыштау әдісі (шерардизация немесе термодиффузия); 2) ыстық мырыштау жолы; 3) ұнтақталған мырышты ыстық газ түтігінде металдандыру (шоопирование); 4)гальваникалық мырыштау. Соңғысы болат бұйымдарды коррозиядан қорғаудың кең тараған бірден-бір әдісі. Қазіргі уақытта мырышталған өнімдердің көлемі (басты крепеж, құралдар, көптеген сыртқы бөлшектер және агрегаттар) машина құрылысында және транспортта жыл сайын артып келеді. Мырышты антикоррозиялық жабындауда қолдану сол материалдың құрылымын жоғары деңгейде қорғаумен түсіндіріледі. Оның стандартты электродты потенциалы Е0Zn2+/Zn =-0,76B. Мырыш темірді тіпті барлық жері бүлінгенде де, тырналған, жарылған, сызылған және т.б. жағдайда дақорғауды қамтамасыз етеді. Бұл жағдайда темірді мырыш қабатымен электрохимиялық қорғауға байланысты, сонымен қатар коррозиялық ортада бұл екі элемент коррозиялық элемент түзеді. Оның электрохимиялық сызбасын былай жазуға болады:
33 Мырыш темірге қарағанда теріс потенциал көрсетеді, сондықтан активті металл болып табылады, яғни темірге қарағанда электрондарды оңай береді, оңай тотығады және анод болып табылады. Мырыштың бетікі қабатында мынадай реакция жүреді: A(-) Zn–2e→Zn2+. (1) Мырыштың беткі қабатындағы әрбір атомда, ерітіндіде оң потенциал бар, темірдің беткі қабатына өтетін екі электрон қалады: E0Fe2+/Fe = - 0,44 В. Артық электрон ағынының есебінен темірдің беткі қабаты полярланады, және оның потенциалы теріске айналады. Нәтижесінде онда тотықсыздану (катодта) процессі басталады: немесе сутек ионының тотықсыздануы (егер қышқылдық орта болса) жүреді
Немесе бейтарап коррозиялық ортада еріген оттектің тотықсыздануы
Бейтарап ортаның ерекшелігі мырыштың беткі қабаты ерімейтін карбонат қабатының есебінен оңай пассивтелуге бейім
Бұл мырыштың ерігіштігін азайтады және соның арқасында мырыштық жабынның қызметінің мерзімін біршама ұзартады. Тәжірибеде мырышталған бөлшектер кейде хроматты пассивтелуге әкеледі және оның беткі қабатына әдемі сыртқы түр береді. | ||||||||||||||||
31-33 мин | Оқушылар топпен тәжірибені орындайды.Бұл тапсырманы орындау барысында мұғалім оқушылардың қауіпсіздік ережелерін сақтауын үнеміназарда ұстап, тәжірибелердің рет- ретімен орындалуын қадағалауы қажет. Тапсырманы 40 минутта орындап болған соң, бағалау үшін жинастырып алынады. Мұғалім сабақтың соңында қайсы оқушы алға қойылған мақсатқа жете алмағанын анықтап, алдағы уақытта сол оқушымен жеке жұмыс жасаудың бағытынанықтайды. | ||||||||||||||||
34-35 мин | ҚТЕ байланысты жұмыс орнын қалыпқа келтіру | ||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 36-38 мин | Сабақты қорытындылау. Оқу мақсатына оралу. Кері байланыс беру. | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | (W)Рефлексия. «Қосу-алу-қызықты»
Осы жаттығуды жазбаша орындап жіберулеріңізді сұраймын. Жазбаша орындау үшін үш бағаннан тұратын кестені толтыруды ұсынамын. «Қосу» бағанына - сабақта ұнағанның барлығы жазылады, жағымды эмоция тудырған немесе сіздің пікіріңіз бойынша қандай да бір мақсатқа жету үшін пайдалы болған ақпарат және жұмыс нысандары. «Алу» бағанына – сабақта ұнамағанның барлығы, жалықтырғыш көрінген, жақтырмаған, түсініксіз болған немесе сіздің пікіріңіз бойынша қажетсіз, пайдасыз болып көрінген ақпарат жазылады. «Қызықты» бағанына – сіздер сабақта білген барлық қызықты фактілерді, осы проблема бойынша тағы нені білгісі келетінін, мұғалімге қоятын сұрақтарыңызды жазады. | ||||||||||||||||
Үй жұмысы | Теориялық ақпаратты қайталау | ||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||||||
Барлығы: -металдардың физикалық қасиеттерін сипаттайды; Көбісі: - металдардың физикалық және химиялық қасиеттерінің байланыс түріне және кристалдық торға тәуелділігін түсінеді; Кейбіреуі: -металдар құрылымын түсінеді; | Мұғалім практикалық жұмысты тексеруі. Топты бағалау. Жұпта талқылау. | ҚТЕ: Тәжрибе №1. ҚТЕ: Тәжрибе №2. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?