Электролизді өнеркәсіпте қолдану. № 12 зертханалық тәжірибе «Металл бұйымдарын гальваникалық қаптау». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.4А Металдар өндірісі | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімдердің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Электролизді өнеркәсіпте қолдану. № 12 зертханалық тәжірибе «Металл бұйымдарын гальваникалық қаптау» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.2.3.4 электролиз арқылы металдарды алу әдістерін түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
• Сулы ерітіндідегі электролизді сипаттайды • Балқытылған иондық қосылыстардың электролизін сипаттайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | • иондық қосылыстардың электр өткізгіштігін түсіндіреді • балқыма электролиз өнімін дұрыс болжайды • ерітінді электролиз өнімдерін дұрыс болжайды • ерітінді мен балқыма электролизінің айырмашылығын біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар сыныпқа кілттік сөздерді қолдана отырып өз бақылаулары туралы айтады және болжам жасайды Пәндік лексика және терминология электролит, электрод, анод, катод, анион, катион, балқыма, ерітінді Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер Электролит - балқытылған немесе сулы ерітіндіде электр тогын өткізетін және процесте ыдырайтын иондық қосылыс. Электрод дегеніміз - электролиз кезінде электролит кететін өзек. Реакциялар электродтарда жүреді (электролит ішінде емес). (инертті / реактивті) Анод - d.c. оң терминалға қосылған оң электрод, қуат көзі. Тотығу анодта жүреді. Катод - d.c. теріс терминалға қосылған теріс электрод, қуат көзі. Тотықсыздану катодта жүреді. Анион - теріс заряды бар ион. Электролиз кезінде ол анодқа тартылады. Катион - оң зарядты ион. Электролиз кезінде ол катодқа тартылады. Электролизде балқытылған күйдегі немесе сулы ерітіндідегі қосылыс электр қуатын өткізеді және ол ыдырайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық және топтық жұмысты орындау арқылы ынтымақтастыққа, өзара оқыту өзінің және басқа оқушылардың білім алуына жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, жаратылыстану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 - 2 мин 3 - 10 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Стартер: Иондық кристалдық тор құрылымының диаграммасын салыңыз Проблемалық сұрақ: 1. Неліктен тұз (натрий хлориді) кристалдары электр тогын өткізбейді? 2. Тұздың электр тогын өткізуінің екі әдісін ұсыныңыз 3. Қант ерітіндісі электр тогын өткізе ме? Жауабыңызды түсіндіріңіз Сыныппен қысқаша талқылау Мұғалім сабақ тақырыбын хабарлайды, оқу мақсатын түсіндіреді және тақырыпқа байланысты оқушыларды ынталандырады. | Слайд презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 11 – 12 мин 13 – 14 мин 15 – 20 min 21 – 27 min 28 – 35 min | Электролиз туралы түсінік беру үшін «Электролиз дегеніміз не?» Бейнесюжетін көрсетеміз. Видеоны көргеннен кейін оқушылар келесі тапсырманы орындайды Тапсырма: Кілттік сөздерді қолдана отырып, тапсырманы аяқтаңыз: Кілттік сөздер: катод, анод, катион, анион, электролит ерітінділері Слайдпрезентация арқылы тапсырманың жауаптары көрсетіледі. Оқушылар өзін- өзі бағалайды. №2 тапсырма Тұздардың балқыма электролизінің өнімдерін атаңыз
Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындап болған соң, жұбымен алмасады, бірін-бірі бағалап, тексереді. Ерітінді электролизі туралы сыныппен талқылау №3 тапсырма Өнімдерді болжау
Оқушылар бірін – бірі бағалайды. |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин | Өзін-өзі бағалау Егер теріс иондар галоген иондары болса, онда галоид иондары анодқа тартылады, онда олардың әрқайсысы ______ 1 электроннан және ____________ анодтан шығарылады. Мысалы, натрий хлориді ерітіндісінің электролизі кезінде ___________ иондары анодқа тартылып, хлор газы түзіледі. Егер теріс иондар сульфат, карбонат немесе нитрат болса, онда ________ иондары анодқа тартылады, онда олардың әрқайсысында ___ электрон жоғалады және анодта оттегі газы пайда болады Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді. - бүгінгі сабақтан алған әсерім.... - мынаны түсіндім.... - маған мынау қиын болды...... - келесі сабаққа ұсынысым.... Мүмкіндігінше оқушылар берілген критерийлерді қолдана отырып, өзінің жеке жұмысын және сыныптастарының жұмысын бағалай алады. | Қосымша 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар электролизге анықтама бере алады, оның жіктелуін біледі. Көпшілік оқушылар балқыма және ерітінді электролизінің өнімдерін болжай алады Кейбірі олардың қолданысын қасиеттеріне сүйене отырып, дәлел келтіріп түсіндіре алады, катодта және анодта жүретін реакция теңдеулерін жазып, өнімдерді атайды. | Оқушылардың білімін бағалау сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады. Сабақтың өн бойында жүргізілген фронтальды сұрақтарға жауаптары, сондай-ақ бекітуге арналған тапсырмаларды орындаулары оқушылардың материалды қалай меңгергендіктерін анықтайды. Оқушылардың жауаптарын ауызша бағалау, бірін – бірі бағалау, оқушының өзін - өзі бағалауы жүзеге асырылады | Сабақта қолданылған белсенді оқыту тәсілдері, оқушылардың минералды тыңайтқыштар, олардың түрлері және қоршаған ортаға олардың әсері туралы білімді қалыптастыруларын жеңілдетеді және топтық жұмыста өзара оқыту әдісі өздерін табысты сезінулеріне мүмкіндік береді.
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?