Гальваникалық элемент ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС №3. МЕТАЛДАРДЫҢ ЭЛЕКТРОХИМИЯЛЫҚ КЕРНЕУ ҚАТАРЫН ҚҰРУ. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3C Тотығу-тотықсыздану реакциялары | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалім: | |||||||
Сынып: 10 | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Гальваникалық элемент ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС №3. МЕТАЛДАРДЫҢ ЭЛЕКТРОХИМИЯЛЫҚ КЕРНЕУ ҚАТАРЫН ҚҰРУ | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| |||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| |||||||
Бағалау критерийлері | - гальваникалық элемент құралын түсіндіреді; - катодта және анодта жүретін жартылай реакцияларды жазады; - гальваникалық элементте электр тогының пайда болуын түсінеді; - кестедегі мәліметті қолдана отырып, реакцияның жүру жүрмеуін болжай алады; - тәжірибе арқылы металдардың белсенділік қатарын анықтайды және құрастырады; | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: -ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар, болжау, арқылы өту Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Иондық қосылыс суда еріген кезде, онда … Ток ерітінді арқылы өтетін кезде, X болады X болды, сондықтан Y болуы керек/ бола алады Z Біздер X болжадық, бірақ Y болды | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Өз ойын айта алу және сыныптастарына сыйластық | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы (7.1B) Ерітінді мен ерігіштік (7.3C) Металдардың белсенділігін салыстыру 2 (8.1B) Еру және ерітінділер (9.2А) Тотығу және тотықсыздану (10.1B) | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
1-4 мин | (W) Ұйымдыстыру сәті. Оқушыларды сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру. ТАҚЫРЫП: Гальваникалық элементтер. Практикалық жұмыс №3. Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құру. ОҚУ МАҚСАТТАРЫ Сулы ерітінділердегі химиялық реакциялардың жүруін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдардар кестесін қолдана білу; Гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрал ретінде түсіну; (W) Оқушыларға алдыңғы білімдері бойынша сұрақтар қою. Кері байланыстар беру. | Презентация | ||||||
5-20 мин 21-37 мин | (W) Оқушыларды Даниель- Якоби қарапайым гальваникалық элементпен таныстыру. Гальваникалық элемент құрылысымен таныстыру және қызметтерін түсіндіру, гальваникалық элементте тоқтың қалай алынатындығын түсіндіру түсіндіру. (W) Электрохимиялық тізбектің негізгі бөліктері мен құрылысы және функцияларын айту. (W) Кейбір элементтердің стандартты электродтық потенциалдарының мәндерімен оқушыларды таныстыру және түсіндіру. Гальваникалық элементтегі анодта және катодта жүретін химиялық жартылай реакция теңдеулерімен таныстыру. Сонымен қатар, стандартты потенциал кестесін пайдалану арқылы реакцияның жүру-жүрмеуін болжауды, электр қозғаушы күшін есептеуді түсіндіру. (G) Оқушыларды топтарға бөлу. Жұмыс парақтарында практикалық жұмысты орындау. Оқушыларға практикалық жұмыс мақсатымен таныстыру, жұмыс барысын сыныппен бірге талдау; Оқушылармен бірге қауіпсіздік ережесін қайталау және қауіпсіздікті сақтау туралы журналды толтыру; Оқушылардың практикалық жұмысты орындау барысын бақылау; (І) Қалыптастырушы бағалау жұмысы Оқушылардың практикалық жұмыс соңындағы теориялық тапсырмаларды орындағанын бақылау. | Жұмыс парақтары Реактивтер | ||||||
38-40 мин | Оқушылапр кестеге төмендегі сұрақтар бойынша жауаптар жазады: | Тарапта карточкалар | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Жетістік критерийлерін қарау | Мұғалімнің жеке жұмысты тексеріп, сабақта талдау. | Белсенді іс-әрекеттер – топтық, жеке жұмысты жазбаша және ауызша орындау. |
Ой жүгірту Сабақ мақсаттары/ оқыту міндеттері шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сабақ үстіндегі ахуал қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс жасады ма? Таймингті ұстандым ба? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістеренгіздім және неге? |
| |
Негізгі бағалау Қандай екі зат өте жақсы өтті (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)? 1: 2: Қандай екі зат сабақты одан да жақсы ете алатын еді (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)? 1: 2: Келесі сабақты жоспарлау үшін қолдана алатындай осы сабақта сынып немесе жеке тұлғалар туралы нені білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды