Адамның тұқымқуалаушылығын зерттеу әдістері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 9.3D Тұқым қуалаушылық және өзгерушілік заңдылықтары

Меектеп:

Күні:

Мұғалімнің ТАӘ:

Сейтханова Е.Х./Шорабекова У.Б.

Сынып: 9___

Қатыспағандар саны: Қатысқандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Адамның тұқымқуалаушылығын зерттеу әдістері.

Оқыту мақсаттары

9.2.4.10 Генетикалық ағаш құрастыру

 Сабақтың

 мақсаттары

Оқушылар отбасының генетикалық ағашын құрастырады және оның мұрагерлік бір белігісін негізге алады.

 Бағалау критерийлері

Барлық оқушылар жалпы қабылданған шартты белгілер пайдалана отырып, өзінің ататек/шежіресін құрастырады; Көптеген оқушылар бір отбасында бір ғана белгінің ұрпаққа берілуін қарастырады.

.

 Тілдік мақсаттары

Лексика және терминология: ататек, генеалогия, ата-баба, тікелей ұрпақтары, әулет, иерархия, рубасы, бауырлар.

 Құндылықтар

 

 

Құдылықтарды қалыртастыру жүзеге асады:

• аға ұрпақтың туыстарымен өзара қарым-қатынас жасау өз отбасын – отбасылық тәрбинені қалыптастыру;

• белгілі бір отбасыларда кейбір белгілер/гендердің көрінісін бақылау - физикалық және психологиялық тәрбие, салауатты өмір салтын ұстану;

көшбасшылықты даму - топта және өз бетінше жұмыс істегенде.

 Пәнаралық байланыстар

Пәнаралық байланыстар дүниежүзілік тарихпен ататектілікке анилиз жасау үшін мәлімет жинақтағанда жүзеге асады.

Алдынғы білімдер

Тұғымқұалаушылық және өзгерушілік заңдылықтары: 7 және 8 сыныптар.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

1-3 мин.

3-5 мин.

(К) И.С.Бахтың әуенінен үзінді тыңдау

) Біз сабақты кездейсоқ И.С.Бахтың әуенін тыңдаумен бастамадық. Шашамен 300 жыл әуен адамзатқа құаныш сыйлады. Бахтар отбасында жеті ұрпақтан кем дегенде 53 үздік музыканттар мен композиторлар шықты.

 Адамдарды үнемі тұқым қуалаушылық және көрнекті қабілеттердің мұрагерлік берілуі мәселелерімен байланысты сұрақтар алаңдатты.

- Неге керемет адамның балалары керемет емес?

- Неліктен кейбір адамдар талантты болып туылады, ал кейбіреулері мектеп бағдарламасын қиындықпен меңгереді?

- Адамдағы тұқым қуалаушылыұ қасиеттері неге байланысты болады?

- Бұл сұрақтарға біз бүгін жауап беруге тырысамыз.

(К) Оқушылармен бірге оқыту мақсаттары бойынша сабақтың мақсаттарын тұжырымдаймыз.

Қосымша 1 аудиофайл:

«Токата и фуга И.С.Бах».

Интерактивті тақта + презентация.

Сабақтың ортасы

5-10 мин.

10-15 мин.

15-20 мин.

20-25 мин.

25-28 мин.

28-36 мин.

36-37 мин.

(Г,ФО) Дайын генеалогиялық ағашпен жұмыс барысында сұрақтар:

  • Отбасылық ағашта қанша ұрпақ бейнеленген;
  • Әрбір отбасында қанша әйел/ер азамат бар.

(П) Ататектілікті құрастыру бойынша мәтінмен жұмыс.

(П) Ататектілікті құрастыру және талдау мәселелерін шешу.

(ФО) Презентация бойынша тапсырманың шешімін өзін-өзі тексеру.

(К) Қазақстандық жас ғалым М.Жабагиннің «Рухани жананру: ұлттық кодексті зерделеуге ғылыми көзқарас» атты қазақтардың генетикасын зерттеу туралы бейнежазбаны көру:

(И) Өз отбасыңыздың немесе кітап кейіпкерлерінің (Гарри Поттер, Уизли, Блэктер) немесе тарихи тұлғалардың және т.б. отбасылық ататектерін құрастырыңыз.

Критерилер:

  • 3-тен кем емес ұрпақты бейнелеңіз;
  • жалпы қабылданған шарттарды қолданыңыз;
  • бір тұқым құалаушылық қасиетін белгілеу және қадағалау;
  • А-4 пішінде.

(П, ФО) «Атататектілік мұражайы» үлгісінде тапсырманы орындау және өзара тексеру жүргізу.

Қосымша 2 «Генеалогиялық ағаш».

Қосымша 3 «Ататекті құрасытру мәселелерін шешу алгоритмі».

Қосымша 4 «Ататектілікке тапсырмалар»

«Рухани жангыру: Ұлттық кодексті зерделеуге ғылыми көзқарас»:

https://www.youtube.com/watch?v=Jtfybw2y7y8

Қосымша 5 Дәптерге жабыстыруға арналған «Шартты белгілер».

Тақта, магниттер.

Сабақтың соңы

37-38 мин.

38-40 мин.

Сабақ бойынша «Ресторан» рефлексиясы.

Үй тапсырмасына нұсқаулық:

Сыныпта орындалған жеке ататектілік сызбасын толықтыру, өз отбасыңыздағы аға буынды тапсырманы орындауға тарту.

Интерактивті тақта + презентация.

Дифференциация – Сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың мәліметті қабылдау деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және техникалық қауіпсыздікті сақтау

Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, олардың жеке қолдауын көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде (Көптеген интеллект теориясы. Гарднер) тапсырмаларды іріктеуде, белгілі бір оқушының күтілетін нәтижелерінде дифференциация көрсетілуі мүмкін.

Дифференциация уақытты басқару негізінде сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін.

Сабақ барысында оқыған оқушыларды бағалау үшін қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиясы.

Физикалық және белсенді іс-әрекеттер қолданылған.

Бұл сабақта қауіпсіздік ережелерінің қолданылатын элементтері сақталған. .



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу