Сабақ жоспары: Алаштың ұлы тарланы


Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Студенттерді алаш арысы, аудармашы, ғалым, публицист Әлихан Бөкейхановтың өмірімен және шығармашылығымен таныстыру; Тәрбиелік: Студенттердің еліне қорған, халқына қалқан болған тарих тұлғаларынан үлгі - өнеге алуға және елін, отанын сүюге баулу;
Дамытушылық: Студенттерге Әлихан Бөкейхановтың шығармашылықтарына жан - жақты шолу жасату, өткен тарихты ұмытпауға және бағалай білуге үйрету.
Сабақтың түрі: Сабақтан тыс
Сабақтың әдісі: қызығушылықты ояту, мағынаны ажырату, ой - толғаныс
стратегиялары
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, бейне жазба, слайдтар, смайликтер, планшет, кеспе қағаздар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру (5 мин)
Студенттерді 3 топқа бөлу. Топқа бөлудің әдісі: суреттерді құрастыру арқылы «Темірқазық», «Үркер», «Алаш» атты топтың аттарын шығару (Ә. Бөкейхановтың бейнесін құрастырудан «Темірқазық», 150 санын құрастырудан «Үркер», Шаңырақ суретін құрастыру арқылы «Алаш») Оқытушы сөзі: (3 мин)
Алаш қозғалысының жетекшісі, қоғам қайраткері, көсемсөзші Әлихан Бөкейхановтың 150 жылдығы ЮНЕСКО көлемінде тойланатын болды. Бұл туралы ЮНЕСКО - ның 18 қарашада Парижде аяқталған Бас конференциясының 38 - ші сессиясында жария етілді. Бұл күллі қазақ халқы үшін үлкен абырой. Кешегі алаш зиялыларын әлем мойындағанының дәлелі. Ендеше біз Әлихан Бөкейхановтың мерейтойына орай, сан түрлі өнерді бойына жыйған дарын иесінің бірер қырына арнайы тоқталып, ел есіне сала кеткенді жөн санап отырмыз.
Сонымен, «Алаштың ұлы тарланы» атты сыныптан тыс сабағымызды бастауға рұқсат етіңіздер.
Бейне жазба көрсету. Ә. Бөкейхановтың өмірбаянына шолу жасау. (4 мин)
Ой қозғау. Ә. Бөкейхановқа жан – жақты топтық талдау жасалынады. (7 мин)
Кім жылдам? (21 мин) Топ мүшелері Ә. Бөкейхановтың жан – жақты қырына берілген тұлғалық қасиеттеріне постер жасап, өздерінің білімділіктерімен қорғайды.
Шығармашылық жұмыс. Әртопқа түстеріне сәйкес тақырыптар беріледі. Сол тақырыпқа постер жасап, топ мүшелері қорғау керек.
Қызыл түске – Ұлтын сүйген ұлы тұлға
Жасыл түске – Экономист
Сары түске – Алаш қайраткері
Қорытындылау. Белсене қатысқан топтарды және топтың мүшелерін ерекше атап, смайлик беру. (5 мин)
Білім ағашына студенттер бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жапсырады (Ұнаса – ағаштың жоғары бөлігіне, Орташа әсер алса – ортаңғы бөлігіне, ұнамаса – ағаштың дініне)


Источник: bilimdiler.kz
Іздеп көріңіз:
0 0

Добавить комментарий

Отан үшін құрбандыққа шалынған қыз-жігітер!

1961 жылы Оңтүстік Корея Азия елдерінің ішінде дамысы мен байлығы тұрғысынан артынан санағанда екінші орында болды. Ол кезде оларда байлық та, ақша да болған жоқ, елді аштық пен жалаңаштық жайлап тұрған болатын.
Сол кезде олардың шамасы...

0 0

Бала тәрбиесіндегі Пайғамбар (с.ғ.с.) сүннеттері

Это важно!

Адамзаттың таңдаулысы (с.ғ.с.) бала өмірге келмей жатып-ақ оған қамкөңілділік танытатын. Баланың өмір есігін ашқанын қуаныш көретін. Туыла салысымен мұсылмандық тәрбие нышандарын жасайтын. Айталық, қызы Фатима (р.а.) босанып, немересі Хасанды алғаш көргенде, үстіндегі сары жаялығын шешіп, ақ жаялыққа ораған[1]. Бұл оның сәби жынысына сай түсті таңдағанын білдірсе керек.

0 0

Құқық бұзушылықтың алдын алу

Бүгінгі күнгі қоғамның алдында тұрған басты міндеттердің бірі - балалар мен жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын-алу, кәмелетке толмағандар арасындағы қылмыстың өсуіне жол бермеу.

Бұл мәселе қазіргі таңда көкейтесті мәселелердің біріне айналып отыр, себебі өмірлік қиын жағдайға душар болған жасөспірімдердің саны азаяр емес. Бұл санатқа, көбінесе отбасылық жағдайы....

0 0

Мектепалды даярлықта оқытудың интерактивті технологияларды еңгізу

Тақырыбы: Мектепалды даярлықта оқытудың интерактивті технологияларды еңгізу


«Мектепалды даярлық тобы»

Тәрбиеші: Кенжегарина А.К.


Сабақтың тақырыбы:   «О дыбысы мен әрпі»

Құзыреттілікке жеткізетін сабақтың

 мақсат-міндеттері:

 Мақсаты: О дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру.

 1Сөз ойлап   табу, сөйлем құрап айтуға үйрету.

2.Балалардың сөздік қорларын молайту, ойлау қабілетін, дүниетанымын   кеңейту, тілін  дамыту.

3.Дидактикалық ойындар арқылы ұқыптылыққа, шапшандылыққа тәрбиелеу.

0 0

Өткеніме хат

Биыл 9 мамырда Ұлы Отан Соғысының аяқталып, Жеңіс күніне 75 жыл толады. 9 мамыр күні біздер үшін ең маңызды мереке. Себебі бұл атаулы күн біздің ата-бабамыздың жеңіске жеткен күні. Бүгінгі таңда біздер үшін аянбай тер төккен ұлы аталарымыздың арқасында біз тәуелсіз , бейбіт , бақытты әрі тоқшылықта өмір сүріп жатырмыз. Аталарымыздың өз Отанына деген сүйіспеншілігі мен батырлығы бүгінгі жастарға үлгі тұтарлық іс. Осы қасиеттер аталарымыздың....

0 0

Әкесіз үй

Тұңғышпын ғой…
Тұлымшағым желкілдеп,
Туған үйге барушы едім төркіндеп,
Сонадайдан әкем қарсы алатын,
-Құлыншағым, кел, кір,-деп…

Жанарында сәулеленіп мейірі,
Анам жүрер....

0 0

Өмір жайлы 7 ақиқат!

Өмір жайлы аитар болсам ақиқат
Ендеше мен баяндайын насихат
7 ақиқат бар екен мына өмірде
Ой саларлық , тәкаппарлау көңілге


Ақиқаттың біріншісін аитайын,
Өзгелерді жазғырма....

0 0

Тәуелсіздік - тұғырым

Тәуелсіздік-тұғырым,елім менің,

Кең-байтақ,жасыл шөп,жерім менің.
Тойланады,осы күн,ерлігімен
Он алтыншы желтоқсан ерлерінің
0 0

Астана

 Нұрын төккен күн,

Шаттық, күлкі - үн

Тербейді сал желі...

Жарасқан бірлігі,

Әлемнің кіндігі,

Жайқалған....

0 0

Электр энергетикасы

Электр энергетикасы – энергетиканың басты құрастырушысы, оның басты міндеті – электр энергиясының тұтынушыларын электрлік энергиямен жабдықтау үшін электр энергиясын тиімді жолмен өндіру, тарату және үлестіру. Бұл сала – кез келген елдің әлеуметтік және экономикалық дамуының маңызды бөлігі, себебі электр энергиясының энергияның басқа тасымалдаушыларынан көрі бірқатар ерекшеліктері бар: үлкен қашықтыққа таратудың, тұтынушылар арасында үлестірудің және энергияның басқа түрлеріне (механикалық, жылулық, химиялық, жарықтық және басқа да…) түрлендірудің салыстырмалы жеңілдігі. Электрлік энергияның маңызды өзгешілігі — оны бір уақытта өндіріп, сол уақытта тұтынуға болады. Электр энергиясының негізгі өндірушілері: I. Жылу электрлік стансасы (ЖЭС): Конденсациялық электрлік стансасы (КЭС); Жылумен жабдықтау электрлік стансасы (ЖЖЭС); Атомдық электрлік стансасы (АЭС). II. Су электрлік стансасы (СЭС): су жинаушы электрлік стансасы (СЖЭС). Электр тарату желілері (ЭТЖ) арқылы бір-бірімен және тұтынушылармен біріктірілген электрлік стансылар электрлік жүйелерді құрайды.

0 0