Дәстүрлі сабақ


Сабақ

Мектеп: «A- Status» мектеп- гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ыдырысова А.Е

Сынып: 5 «А»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Координаталық сәуле.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.1.1

өлшеудің түрлі ұзындық бірліктерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесінді дегенді түсіну;

5.5.2.2

натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;

Сабақтың мақсаты:

- бірлік кесінде дегенді түсінеді

- натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;

- координаталық сәулені қолданып, натурал сандарды салыстыра алады

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру

Үйге тапсырмасын тексеру: Сандар сыры туралы мәлімет жинау

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

Жаңа мәліметті түсіну

«Түймедақ» әдісі

Книдский Евдокс (б.ғ.д. 408-355 жж.)- ежелгі грек астрономы, дәрігер, философ және математик. Негізінен Платонның ілімін өңдеп оның идеялар дүниесін материалдық. Евдокстың көптеген ғылыми жұмыстары бар. Олардың біреуі – координаталық сәуле болып табылады.

Сәуле бойында натурал сандарды орналастыру.

Мұғалім оқушыларға сандар бар карточкаларды ұсынады.Тапсырма: тақтада сызылған координаталық сәуледе карточкаларды орналастырыңыз.

1

2

0

3

5

7

15

6

10

12

25

36

28

8

11

Ойлауға уақыт беріледі.

Сұрақтарды қою:

1. Қалай ойлайсыңдар: неден бастауға болады?

2. Карточкаларды қойғаннан кейін не көріп тұрсыңдар?

3. Сандардың орналасуы туралы не айта аламыз?

4. Координаталық сәулені қолданып, сандарды салыстыра аламыз ба?

Тақтада талдау.

Істеген жұмысымызды қорытындылап, не айта аламыз?

Координаталық сәулесінің анықтамасы:

Санақ басы мен бірлік кесіндісі таңдалған сәуле, координаталық сәуле деп аталады. Әр нүктесінің бір ғана координатасы бар. Мысалы, санақ басынан арақашықтығы бес бірлік кесіндісіне тең болса, онда осы нүктенің координатасы беске тең болады.

  • Мини-зерттеу.
  • А) Координаталық сәулені салу үшін қандай қадамдарды жасау керек?

В) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай қосуға болады?

С) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай азайтуға болады?

D) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай салыстыруға болады?

Е) Координаталық сәулені біздің өмірімізге қайда кездестіре аламыз?

«Түймедақ» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады.

«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады

«Жапондық бағалау»

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Үлестірмелі қағаздар

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Тапсырма №1

1. Координаталық сәулесінде белгіленген  DЕТ және Кнүктелердің координаталарын жазыңыз.

2. Координаталық сәулесін салыңыз және келесі нүктелердің координаталарың белгілеңіз: А(8), К(12), Р(1), М(9), N(6), S(3).

3.

a) Берілген нүктелердің қайсысы координаталық түзуде солға қарай орналасқан: L(7), D(4), E(5), A(1)?

b) Берілген нүктелердің қайсысы координаталық түзуде оңға қарай орналасқан: С(3), М(8), F(6), B(2)?

Тапсырма №2

Автомобиль А нүктесінен 6 бірлікке оңға жылжытқаннан кейін В(17) нүктесіне келді. Ол қай нүктеден шықты? С(8) нүктесіне келу үшін автомобиль қалай жүру керек еді?

М (16) нүктесінен а) 14;  б) 22;  в) 12;  г) 6;  д)21; е) 0; ж)16 нүктелерге келу үшін М нүктесін неше бірлікке және қай жаққа жылжыту керек?

Тапсырма №3

1. Ауаның таңертеңгі температурасы 170С болды, ал күндіз 140С –ға көтерілді, кешке 60С-қа төмендеді. Кешкі температураны анықтаңдар..

240 С; 250 С; 260 С; Басқа жауап.

2. Берілген нүктелердің қайсысы қалғандарына қарағанда солға қарай орналасқан?

А(7); В(10); С(11); D(4).

3. Координаталық сәуледе 19 және 43 сандарының арасында неше бірлік кесінді бар?

23; 24; 25; Басқа жауап.

4. Берілген нүктелердің қайсысы координаталық сәуледе екі нүктенің ортасында орналасқан?

А(18); В(14); С(11); D(8)

5. Координаталық сәуледе 7-ден кем сандарды белгілеңдер.

6. Координаталық сәуледе 9-ден кем, 3-тен артық болатын сандарды белгілеңдер.

Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау

Дескриптор:

Білім алушы

  • Санақ басын анықтайды;
  • Координаталық сәулені қолданып сыза алады;

Дескриптор:

1. Амалдарды дұрыс қолданады;

2. Өрнектің мәнің дұрыс табады;

3.Шыққан мәндерді координаталық сәуледе дұрыс белгілейді;

ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.

Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.

Бір-бірін тексеру

Топтық тапсырмалар.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.

Кері байланыс

Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі.

«Еркін микрофон»

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

«Еркін микрофон»

Кері байланыс



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу