Мажорлы көңіл-күй. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 1 - сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен.

Сабақ: 1

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:

Қатысқандар

саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Мажорлы көңіл-күй

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.1-тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтау және салыстыру

3.1.2.1 -көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау

3.1.3.6 -нотамен қарапайым әуендер орындау

 Сабақ мақсаттары

  • Мадина Садуақасованың орындауындағы халық әні «Балапан қаз» және Мақпал Жүнісованың орындауындағы «Еркем-ай» халық әнін тыңдайды;
  • Әндерін салыстырады, сипаттайды;
  • «Әри-айдай» халық әнін үйренеді;
  • «Әри-айдай» әніне импровизация жасайды;
  • Кері байланыс жүргізеді.

Бағалау критерийлері

Білім алушылар:

  • Контрасты музыканы тыңдап сипаттады және салыстырды,
  • «Әри-айдай» әнін үйренді, топпен көркем образын ашып орындады.

 Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар:

музыканы талдайды және сипаттайды, тыңдалған музыкалық шығарма жайлы өз ойларын жеткізеді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

музыкалық лад, мажор, минор, контрасты музыка, халық әні, ля нотасы

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Бұл әндер қалай аталады?
  • Халық әндері дегеніміз не?
  • Әннің көңіл-күйі қандай?
  • Бұл екі әннің өзара қарама- қайшылығы неде деп ойлайсыз?
  • Әндердің ұқсастығы мен айырмашылығы неде?

Құндылықтарды дарыту

Ұлттық музыка және халық әндеріне деген құрмет, сыйластықты, мәдени құндылықтарға деген сүйіспеншіліктерін дарыту.

Пәнаралық байланыстар

-

 АКТ дағдылары

-

Бастапқы білім

1-2 сыныптағы білімдеріне. Яғни мажор, минор, халық әндері ұғымдарын еске түсіре отырып, музыкалық білімдерін арықарай дамытады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Музыкалық сәлемдесу.

Оқушыларды екі топқа бөліп қарама-қарсы қоямыз.

«Мен саған-сен маған» ойынын жүргіземіз. 1-2 сыныпта және 1 бөлімнен өткен барлық музыкалық терминдерді еске түсіріп қайталаймыз. Мысалы, форте-пиано, мажор-минор, жылдам-жай, және т.б.

Сабақтың ортасы

30 минут

1-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау

Контрасты (қарама- қайшы) екі әнді тыңдаңыз. Мысалы;

Мадина Садуақасованың орындауында халық әні «Балапан қаз» және Мақпал Жүнісованың орындауында халық әні «Еркем-ай» әндері.

Оларды салыстырыңыз.

  • Бұл әндер қалай аталады?
  • Халық әндері дегеніміз не?
  • Әннің көңіл-күйі қандай?
  • Бұл екі әннің өзара қарама- қайшылығы неде деп ойлайсыз?
  • Әндердің ұқсастығы мен айырмашылығы неде?

2-сынып бойынша өткен музыкалық терминдерді еске түсіріп, лад, мажор және минор ұғымдарын қайталаймыз.

2 тапсырма. Ән үйрену және орындау.

Қазақтың халық әні «Әри-айдай» үйреніңіз және әнді караокеге қосылып орындаңыз.

3 тапсырма. Нота сауаты

Ля нотасымен танысыңыз. Оны нота дәптеріне жазып қойыңыз.

«Әри айдай» әнінен ля нотасын тауып анықтаңыз .

4 тапсырма. Орындау және импровизациялау

«Әри айдай» әнін импровизациялап, музыкалық және шулы музыкалық аспаптармен сүйемелдеп орындаңыз. Сыныпты 3 топқа бөліп әр топтан 1 дирижер тағайындап, әнді дайындауға уақыт беріңіз.

Музыкалық контрасты қолданыңыз.

Тыңдауға ұсынылған халық әндері

Халық әні «Балапан қаз»

https://www.youtube.com/watch?v=BgJYHuD04eg

Халық әні «Еркем-ай»

https://www.youtube.com/watch?v=VtsrKs7G34I

Халық әні «Әри-айдай»

https://www.youtube.com/watch?v=bISFi8RHSrg

Халық әні «Әри-айдай» сөзі

https://sazalem.com/ru/track/tamara-asar-ariaidai

«Әри-айдай» халық әні

3 дирижерлық таяқша

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлекция:

  • Сіздің орындауыңызда не жақсы шықты?
  • Не жаман шықты?
  • Нені жақсартуға болады?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бағдарламаны жетік меңгерген оқушылар сыныптасына көмектесе алады, өз жобасын аяқтау кезеңдерін орындайды.

Сұрақтарға жауап беру кезінде жеке ауызша бағалау жүргізу,

Импровизациялау кезінде кері байланыс арқылы бағалау.

Қауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстыру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу