Көп таңбалы сандарды қосу және азайту тәсідері. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: 1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту

№8 сабақ.Тақырыбы:Көп таңбалы сандарды қосу және азайту тәсідері

Мектеп:

7

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Айдаболова Қаракөз Батырхановна

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес)

3.1.2.5 – үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық

құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау

3.1.2.8 – үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту

алгоритмдерін қолдану

Сабақтың

мақсаты:

Барлық оқушылар жасай алады:

сызбалар мен графикалық модельдерге сүйеніп, үш таңбалы сандарды ауызша қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіреді.

Оқушылардың көпшілігі: үш таңбалы сандардың ондық құрамы

негізінде үш таңбалы сандарды қосу мен азайту тәсілдеріндегі

жазуларды толықтыра алады.

Оқушылардың кейбіреулері: сандардың модельдеріне сүйенбей-ақ, үш таңбалы сандарды ауызша қоса және азайта алады.

Ғылыми тіл

Оқушылар үш таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдерін

түсіндіре алады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Үш таңбалы сандарды қалай қосамыз?

Ол үшін біз не істедік?

Бізге қандай білім қажет болды?

Үш таңбалы сандарды азайту тәсілдерін түсіндіріңдер.

500+200, 30+50, 3+4 өрнектері нені білдіреді?

Құндылықтар

Өмір бойына білім алу

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

Қосу және азайту амалдарын орындай алады, компаненттерін атайды.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Психологиялық дайындық

Математика сабағын.

Жақсылап ұғып аламыз.

Сәулесі деп сананың,

Мәнінен ой табамыз.

Оқушыларды топқа бірігуі Алдын-ала дайындалған қима қағаздарды таңдау әдісі арқылы топтарға бірігу

«Бірлік», «Ондық », «Жүздік»

Кіріспе тапсырма. « Кір жаятын жіп» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру. Кір жаятын жіпке үш таңбалы сандар жазылған тапсырма ілінеді. Оқушылар үш таңбалы санды атайды. Сандардың қандай заңдылықпен орналасқанын еске түсіреді.Сандардың орналасу заңдылығы бұзылғанын анықтайды. Санда неше жүздік, ондық, бірлік барын айтады. Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді.

Сөздік бағалау «Жарайсың!», « Өте жақсы!», «Керемет!»

Слайд №2

Топқа бөлуге арналған қима қағаздар

«Бірлік», «Ондық », «Жүздік»

Слайд №3,4

Сабақтың ортасы

30 мин

(Ұ.Ж.) Құрастырып көр. Тақтаға 5,0,8 және 4,2,7 цифрлары жазылады. Оқушылар осы цифрлардан бірнеше үш таңбалы сандарды құрастырады. Сандарды құрастырғанда цифрлар қайталанбау керек.

Тапсырма

  • Сандарда қанша жүздік, ондық, бірлік бар?
  • Қанша ондық, бірлік бар?
  • Осы сандарды разрядтық қосылғыштарға қалай жіктеуге болады?

Оқушыларды ондық құрамы негізінде үш таңбалы сандарды қосу мен азайтудың ауызша тәсілдерін түсінуге бағыттау.

«Басбармақ» арқылы бағалау.

Амалдарды орындап көр.

(Д.Ж.)Оқушыларға ондық құрамы негізінде үш таңбалы сандарды қосу мен азайтудың ауызша тәсілдерін түсіндіру. Нөлмен аяқталатын үш таңбалы сандарды қосу мен азайту үшін,

әрқашанда оларды ондық түрінде жазып, амалдарды орындауға болады.

Мысалы

630 + 200 = 63 онд. +20 онд. = 83 онд.= 830

Әрі қарай оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Бұл тапсырмаларды орындау арқылы алған білімдерін бекіту. Қате жіберген оқушыларға жеке көмек көрсету. Қабілеті жоғары оқушылардан тағы қандай тәсілмен есептеуге болатының сұрау.

«Смайликтер» арқылы бағалау.

Сәйкестендіріп көр.

(Ж.Ж.) Оқушылар берілген тапсырмадан жауаптары сәйкес келетін қосынды мен айырмаларды сызық арқылы сәйкестіндіреді. Оқушылар үш таңбалы сандарды қосу мен азайтудың тәсілдерін үйренеді. Оқушылар алдымен жеке сосын жұбымен салыстыра отырып тексереді. Өзін – өзі бағалайды.

«Смайликтер» арқылы бағалау.

Шығарып көр.

(Ұ.Ж.) Есеп жазылған таратпа қағаз таратып беру және есепті түсініп оқуына назар аудару.Жетекші сұрақтар арқылы есепті талдау.Есепте кім немесе не туралы айтылғанын анықта;Есептегі тірек сөздерді тап. Есептің сұрағын қайталап, оны қысқаша жазбаға жаз; Есептің жауабында пайда болатын сан туралы ойла осы есептің шартындағы сандардан артық немесе кем;Егер есеп қарапайым болса,есепті шығаратын амалды таңда. Егер есеп күрделі құрама болса онда есептің шартында берілген ақпаратты қолдана отырып, шешуді неден бастайтының туралы ойлану; Есептің әр орындалған амалынан кейін түсіндірмелер жүргізіп отыруды ұмытпау;Есептің жауабын жазу. Есепті оқушыларға өз бетінше шығарады. Оқушылар есепті шығару арқылы үш таңбалы сандардың ондық құрамы негізінде үш таңбалы сандарды қосу мен азайту тәсілдеріндегі жазуларды толықтыруды үйренеді.

  • Есеп не туралы ?
  • Не белгілі?
  • Не белгісіз?
  • Бірден сұраққа жауап бере аламыз ба?
  • Сұраққа жауап беру үшін не істейміз?

«Басбармақ» арқылы бағалау.

Слайд №5

слайд №6

Слайд №7

Слайд №8

слайд №9

Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Қосымша ақпарат

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптардың өзара сөйлесулерін бақылап, тыңдап жүру барысында тапсырманы орындауға қиналатын оқушыларға қолдау көрсету.

Оқушыларды сөздік бағалау

«Смайликтер» арқылы бағалау

«Басбармақ» арқылы бағалау

Өмір қауіпсіздігінің ережелері.

100. 3 класс. Урок 2.11 Сложение и вычитание трехзначных чисел

  • 1. Математика 3 класс «Школа 2100» Урок 2.11 Тема урока: «Сложение и вычитание трёхзначных чисел» Автор презентации Татузова Анна Васильевна http://avtatuzova.ru учитель начальных классов г. Москва Внимание! Презентация к уроку составлена на основе заданий, расположенных в учебнике. Некоторые задания можно выполнять интерактивно: 1) в режиме редактирования. Например, продолжить ряд, сравнить или вставить пропущенные числа. 2) во время демонстрации навести курсор на нужную фигуру до появления ладошки. Кликнуть! Нужный предмет переместиться. 3) во время демонстрации использовать инструмент перо или ручка.
  • 2. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА Страшила знает такие 1 цифры: 3, 0, 5, а Лев такие: 9, 2, 7. Сколько всего трёхзначных чисел может записать каждый из них, если цифры в записи числа не будут повторяться? 3 0 5 5 0 3 3 5 0 5 3 0 Сколько в этих числах сотен, десятков, единиц? 3 с. 5 ед. 5 с. 3 ед. 3 с. 5 д. 5 с. 3 д. десятков и единиц? 30 д. 5 ед. 50 д. 3 ед. 35 д. 53 д. Как записать эти числа в виде суммы разрядных слагаемых? 305 = 300 + 5 503 = 500 + 3 350 = 300 + 50 530 = 500 + 30 9 2 7 9 7 2 2 7 9 2 9 7 7 9 2 7 2 9
  • 3. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 2 На какие группы можно разбить эти выражения? Вычислите с устным объяснением. 500 + 200 130 – 50 = 700 400 + 100 = 500 = 80 = 130 = 200 150 – 20 180 – 90 18 д. – 9 д. 600 – 400 5 с. + 2 с. 4 с. + 1 с. 13 д. – 5 д. 15 д. – 2 д. 6 с. – 4 с. = 90 Назовите результаты действий в порядке возрастания. 80 90 130 200 500 700
  • 4. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 3 Какие буквы пропущены в записи Элли? (a + b) + c = a + (b + 1c0 ) a + b = b + 1a0 (a + b) – c = (a – c) + 1b0 10 с (a + b) – c = a + (b – ) Назовите свойства сложения и вычитания, которые здесь записаны. Верна ли такая запись: (a + b) + c = (a + c) + b ? ВЕРНА! СОЧЕТАТЕЛЬНОЕ СВОЙСТВО ПЕРЕМЕСТИТЕЛЬНОЕ СВОЙСТВО ВЫЧИТАНИЕ ЧИСЛА ИЗ СУММЫ ВЫЧИТАНИЕ ЧИСЛА ИЗ СУММЫ
  • 5. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 4 Можете ли вы решить задачу Тотошки? У Страшилы 240 приятельниц-ворон и столько же галок. Сколько всего ворон и галок дружат со Страшилой? Как можно выполнить вычисления в задаче Тотошки, не выражая числа в десятках? ? ! Ворон – 240 (пт.) Галок – 240 (пт.) ? 240 + 240 = 480 (пт.) 24 д. 24 д. 48 д. Ответ: 480 птиц дружат со Страшилой. 240 + 240 = 480 (пт.) 200 40 200 40 + +
  • 6. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 340 + 20 = 360 300 + (40 + 20) = 360 300 40 3 с. 4 д. + 2 д. 360 – 20 = 340 300 + (60 – 20) = 340 5 Прочитайте и объясните записи. 340 + 200 = 540 (300 + 200) + 40 = 540 300 40 3 с. + 2 с. 4 д. 540 – 200 = 340 (500 – 200) + 40 = 340 300 60 3 с. 6 д. – 2 д. 304 + 5 = 309 300 + (4 + 5) = 309 300 4 3 с. 4 ед.+ 5 ед. 309 – 5 = 304 300 + (9 – 5) = 304 500 40 5 с. – 2 с. 4 д. 300 9 3 с. 9 ед.– 5 ед. Сформулируйте ответ на основной вопрос урока. Трёхзначные числа складываем и вычитаем по разрядам.
  • 7. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 6 Вычислите. = 720 = 470 420 + 300 420 + 50 = 542 = 570 780 – 600 = 369 Как он мог рассуждать? = 180 = 740 = 389 420 + 350 = 770 780 – 40 780 – 640 = 140 540 + 2 540 + 30 540 + 32 = 572 364 + 5 364 + 25 364 + 125 = 489 Страшила нашёл значения некоторых выражений так: 420 + 300 = 42 д. + 30 д. = 72 д. = 720 780 – 600 = 78 д. – 60 д. = 18 д. = 180 Двухзначные и трёхзначные числа, запись которых оканчивается одним нулём, можно выразить в десятках. Десятки можно складывать и вычитать так же, как единицы.
  • 8. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 7 Вычислите двумя способами с устным объяснением. 210 + 300 210 + 30 Внимание! Данное задание выполняется интерактивно в режиме редактирования. Или в режиме демонстрации соединить ответ с выражением с помощью «пера». 420 + 200 420 + 20 760 – 500 760 – 50 970 – 400 970 – 40
  • 9. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 7 Вычислите двумя способами с устным объяснением. = 510 210 + 300 21 д. + 30 д. = 51 д. = 240 210 + 30 21 д. + 3 д. = 24 д. = 620 420 + 200 42 д. + 20 д. = 62 д. = 440 420 + 20 42 д. + 2 д. = 44 д. = 570 = 930 970 – 400 970 – 40 = 260 = 710 760 – 500 760 – 50 76 д. – 50 д. = 26 д. 76 д. – 5 д. = 71 д. 97 д. – 40 д. = 57 д. 97 д. – 4 д. = 93 д. ПРОВЕРЬ! 1 способ
  • 10. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 7 Вычислите двумя способами с устным объяснением. = 510 210 + 300 (200 + 300) + 10 = 240 210 + 30 200 + (10 + 30) = 620 420 + 200 (400 + 200) + 20 = 440 420 + 20 400 + (20 + 20) = 570 = 930 970 – 400 970 – 40 = 260 = 710 760 – 500 760 – 50 (700 – 500) + 60 700 + (60 – 50) (900 – 400) + 70 900 + (70 – 40) ПРОВЕРЬ! 2 способ
  • 11. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 8 Решите задачи. а) Великий Гудвин подарил Страшиле мозги, в которых было 450 иголок и 30 булавок. Во время путешествия в Розовую страну Страшила потерял 20 булавок и 100 иголок. Стелла починила Страшилу и добавила в его мозги 312 иголок и булавок. Сколько теперь иголок и булавок в мозгах Страшилы? Было 450 шт. (450 + 30) (100 + 20) 312 30 шт. (450 + 30) – (100 + 20) + 312 = 672 (шт.) 480 120 Потерял 100 шт. 20 шт. Добавили Стало 312 шт. Иголки Булавки ? шт. 360 Ответ: 672 иголок и булавок в мозгах Страшилы.
  • 12. Урок 2.11 МАТЕМАТИКА 8 Решите задачи. б) Золотая шапка за некоторое время исполняет 15 желаний, расходуя на исполнение каждого желания по 4 минуты. Сколько желаний она исполнит за это же время, расходуя на каждое желание по 3 минуты? Время исполнения одного желания Количество желаний Время исполнения всех желаний 4 мин. (4 15) 15 ж. 3 мин. Одинаковое (4 15) : 3 (4 15) (4 15) : 3 = 20 (ж.) Ответ: 20 желаний исполнит шапка за 60 минут, расходуя на каждое желание по 3 мин.


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу