Екі нүктенің арақашықтығы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты- тегі : | |||||
Сынып : 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Екі нүктенің арақашықтығы | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме | 10.4.7 – кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу; | |||||
Сабақтың мақсаты | Кеңістіктегі екі нүктенің арақашықтығын есептеп шығаруды үйренеді; Кеңістіктегі екі нүктенің арақашықтығын формулаларды күрделі есептер шығарғанда қолдана біледі; Кеңістіктегі екі нүктенің арақашықтығын формуласын біледі | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсаттарына жетеді, егер
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Екі нүктенің арақашықтығын ауызша және жазбаша түрде айтып бере алды, екі нүктенің арақашықтығын түсінеді. Пәнге қатысты лексика мен терминология : Екі нүкте арақашықтығы, екі нүктенің арақашықтығын формуласы, декартты жазықтық, кеңістік, үш өлшемді кеңістік, екі өлшемді кеңістік, кесінді, арқашықтық. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер : Бірінші, Екі нүктенің арақашықтығын табыңыз.
Келесіде, нүктелерді ұқыпты белгілей отырып мәндерін шатастырмаңыз
Содан соң, күрделі есептер шешкенде қолданыңыз. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | интернет ресурстары http://www.cleverstudents.ru/vectors/distance_from_point_to_point.html | |||||
Пәнаралық байланыстар | Сызу | |||||
Бастапқы білім | Екі нүктенің арақашықтығын есептей біледі. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 2 мин |
Сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерің анықтау. | |||||
Сабақтың ортасы 3 мин 5 мин 7 мин 23 мин | 2. Жаңа тақырыпты түсіндіру. және нүктелерінің ара қашықтығын осы нүктелердің координаталарыт арқылы өрнектейміз. Енді нүктесі арқылы xy жазықтығына параллель жазықтық жүргіземіз. Ол түзуін қандайда бір С нүктесінде қиып өтеді. Пифагор теоремасы бойынша және кесінділері өзара тең, ал кесіндісінің ұзындығын тең. Сондықтан Мысал: Алынған үш нүктеден А(0;1;-1), В(-1;0;1), С(0;-1;0) Бірдей қашықтықта жататын xy жазықтығының D(х,у,0) нүктесін табыңдар. Шешуі: , Алдыңғы екі екі қашықтықты үшінші қашықтыққа теңдеп, x және y –ті анықтау үшін екі теңдеу шығарып аламыз: Бұдан , Ізделінген нүкте D 3. Фронтальді жұмыс. (0;0;1), (0;1;0), (1;0;0) Нүктелерінен бірдей қашықтықтағы және yz жазықтығынан қашықтығы 2–ге тең болатын нүктелерді табыңдар. 4. Топтық жұмыс нүктелері берілген. Осы нүктелердің қайсысы: 1) xy жазықтығын да; 2) z осінде; 3) yz жазықтығында жатады? 5. Жұптық жұмыс Ox координатасында берілген Бастапқыдан нүктесіне дейінгі қашықтықты ,Сондай –ақ А-дан нүктесіне дейінгі қашықтықты табыңыз. 6. Жеке тапсырма 1) Төбелері нүктелерінде жатқан ABDC төртбұрышы параллелограмм болатынын дәлелдеңдер. | |||||
Сабақтың соңы | 7. Үй тапсырмасы Төбелерінің координаталары А (1;2; 3), В (2; 3; 1) және С (3; 1; 2) болса, АВС үшбұрышының периметрін табыңыз. 8. Рефлексия
| |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. | Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру