Екі нүктенің арақашықтығы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты- тегі :

Сынып : 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі нүктенің арақашықтығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме

10.4.7 – кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;

 Сабақ мақсаттары:

 

Кеңістіктегі екі нүктенің арақашықтығын есептеп шығаруды үйренеді; Кеңістіктегі екі нүктенің арақашықтығын формулаларды күрделі есептер шығарғанда қолдана біледі;

Кеңістіктегі екі нүктенің арақашықтығын формуласын біледі

 Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсаттарына жетеді, егер

  • кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба біледі;
  • кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықтың формуласын қорыта алады;
  • кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықтың формуласын біледі;
  • кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықтың формуласын есептер шығарғанда қолдана алады;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Екі нүктенің арақашықтығын ауызша және жазбаша түрде айтып бере алды, екі нүктенің арақашықтығын түсінеді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология :

Екі нүкте арақашықтығы, екі нүктенің арақашықтығын формуласы, декартты жазықтық, кеңістік, үш өлшемді кеңістік, екі өлшемді кеңістік, кесінді, арқашықтық.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер :

Бірінші, Екі нүктенің арақашықтығын табыңыз.

  • Әр қадамды ұқыпты орындаңыз
  • Екі нүктенің арақашықтығын формуласын қолданыңыз

Келесіде, нүктелерді ұқыпты белгілей отырып мәндерін шатастырмаңыз

  • сіздің арақашықтығыңыз дұрыс болуы керек.

Содан соң, күрделі есептер шешкенде қолданыңыз.

 Құндылықтарды дарыту

Жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.

АКТ қолдану дағдылары

интернет ресурстары

http://www.cleverstudents.ru/vectors/distance_from_point_to_point.html

Пәнаралық байланыстар

Сызу

Бастапқы білім

Екі нүктенің арақашықтығын есептей біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

  • Оқушылармен амандасу.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерің анықтау.

Сабақтың ортасы

3 мин

5 мин

7 мин

23 мин

2. Бекіту сабағы

Сағат 3-тің тапсырмасы

Тікбұрышты декарты жазықтықтың жүйесінде екі нүкте және берілген, мұнда - нақты сан. А және В нүктелерінің арасындағы қашықтық 5 бірлікке тең болатын барлық мәндерін табыңыз.

Сағат 6-ның тапсырмасы

Үш өлшемді кеңістікте екі нүкте және координаттары берілген . Олардың арасындағы қашықтықты табыңыз.

Сағат 9-дың тапсырмасы

Берілгені : A(4; 4; 0), В(0; 0; 0), C(0;3;4), D(1; 4; 4).

ABCD - теңбүйірлі трапеция екендігін дәлелдеңіздер.

Сағат 12-нің тапсырмасы

Кеңістікте A (1; – 3; 0), B (– 2; – 4; 1), C (– 3; 1; 1), D (0; 2; 0) координаталарымен ABCD параллелограммы берілген.

Параллелограммның диагоналдарының ұзындығын табыңыздар.

Қосымша тапырма

Төбелерінің координаталары А(5; 2; -1), В(3; 1; -2), С(4; -2; 2) болатын ABC үшбұрышының ауданын табыңыздар.

Сабақтың соңы

7. Үй тапсырмасы

Үй жұмысы

Төбелерінің координаталары А(1; 2; -3), В(0; 1; 2), С(2; 1; 1) болатын ABC үшбұрышының АВ және АС қабарғаларының ұзындықтарын және олардың периметрін, ауданын табыңыздар.

8. Рефлексия

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.

Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.

Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу