Екі нүктенің арақашықтығы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Екі нүктенің арақашықтығы | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;
кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу | |||||
Сабақ мақсаттары | кеңістікте екі нүкте арасындағы арақашықтықты, кеңістіктегі вектордың координаттары мен ұзындығын табу дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету | |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. | |||||
Пәнаралық байланыстар | сызу | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті құралдарды, интернет ресурстар қолдану | |||||
Бастапқы білім | Вектор түсінігі, векторлардың коллинеарлығы, скалярлық көбейтіндісі, векторларға амалдар қолдана білу. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 3 мин 5 мин
|
Екі нүктенің арақашықтығы Теорема. Кеңістіктегі A1(x1,y1,z1), A2(x2,y2,z2) нүктелеріңің арақашықтығы формула бойынша анықталады. Вектордың координаталары АВ векторының координаттарын табу үшін оның бастапқы нүктесінің координаттарын білу және В нүктесі аяқталатын нүктенің координатасынан бастапқы нүктенің тиісті координаттарын шегеру қажет Вектордың координаталарын анықтау формуласы
| Геометрия 7-11 класс Погорелов А.В. Геометрия 10-11 класс Атанасян Л.С. | ||||
Сабақтың ортасы 35 мин
|
Іскерлік кездесу 3сағат 1) а) А(3;-1;2) , В (2;-1;4); б) А , В болса, онда векторының координаталарын табыңдар. 2) Егер А(3; -7; 8), B(-5; 4; 1), С(27; -40; 29) болса, онда А,В және С нүктелері бір түзудің бойында жата ма? 6 сағат
а) координаттық жазықтыққа: ә) координаттар осьтеріне дейінгі арақашықтықты табыңдар.
2) а) А(-1; 0; 2), B(1;-2; 3); б) А(-35; -17; 20), B(-34;-5; 8) болса, онда векторының ұзындығы неге тең?
9 сағат 1) А(3; -1; 5), B(2; 3; -4), С(7; 0; -1) және D(8; -4; 8) нүктелері берілген. және векторларының тең болатынын дәлелдеңдер. және векторлары өзара тең бе? 2) А(1; 0; k), B(1; 2; 3)және С(0; 0; 1) нүктелері берілген. k-ның қандай мәнінде АВС үшбұрышы теңбүйірлі болады? 12 сағат 1) (3; -2; 1), (-2; 3; 1) және (7; 0; -1). векторлары берілген: а) б) в) г) д) ; е) ұзындықтарын есептеңдер. 2) А(4; 4; 0), B(0; 0; 0) и С(0; 3; 4)және D(1; 4; 4) нүктелері берілген. АВСD теңбүйірлі трапеция болатынын дәлелдеңдер. | Геометрия 7-11класс ПогореловА.В. Геометрия 10-11класс ПогореловА.В. | ||||
Сабақтың соңы 2 мин | 7. Үй тапсырмасы
а) АВС үшбұрышының периметрін; б) АВС үшбұрышының медианаларының ұзындығын табыңдар.
8. Рефлексия. | Геометрия 7-11 класс Погорелов А.В. Геометрия 10-11 класс Атанасян Л.С. | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Оқушылар сабақ бойы жеке жұмыс жасайды. Фронтальды жұмыста оқушыларға базалық деңгей беріледі. Есептер шығару барысында жеке-дара оқыту ұйымдастырылады. Мұғалім қабілеті жоғары және төмен оқушыларға көмек көрсетеді, ал орта деңгейдегі оқушылар қабілеті жоғары оқушылардың өзара көмегі арқылы ілгері жылжи бастайды. | Жеке жұмыста өзін-өзі, бірін-бірі бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың теориялық материалды меңгеруі фронтальды презентациямен жұмыс істеу арқылы жасалады. | Сабақ басында оқушылар кабинеттегі тәртіп ережелерімен , қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. Сергіту сәті жүргізіледі. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру