Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.3B бөлім:Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-тегі: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. | ||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.8 - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
| кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын біледі және есептер шығаруда қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығарады - кесіндіні берілген қатынаста бөле алады - қарапайым есептерді кеңістіктегі координаталар арқылы шешеді. | ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат Оқушылар: жазықтық, кеңістік, кесіндіні берілген қатынасқа бөлу, кесіндінің ортасы, координата сөз тіркестерін қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология қатынас, ауырлық центрі Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер үшбұрыштың медианасы, үшбұрыштың ауырлық центрі деген сөздерді геометриялық терминдермен интерпретациялайды. | ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ұжымдықта, жұптық жұмыста жұмыс жасай отырып, өз ойларын толық жеткізе білуге, академиялық шындыққа, ашықтыққа тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет ресурстар. | ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | ||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жазықтықта кесіндіні берілген қатынаста бөлу формуласын, кесіндінің ортасын табу. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 6 мин 5 мин 10 мин 15 мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Өткен білімдерін қайталау. Оқушылармен бірге жазықтықта берілген кесіндінің ортасын табу және кесіндіні қандай да бір қатынсқа бөлетін нүктенің координатасын қалай табатынымызды еске түсіру керек. Сол бойынша қайталау есептерін шығарту. №1. белгілі болса, AB кесіндісін 1:3 қатынасында бөлетін нүктесінің координаталарын табыңыздар. №2. және нүктелерінің кесіндісін 2:5 қатынасында бөлетін нүктесінің координаталарын табыңыздар. 3. Жаңа сабақты меңгеру. Оқушыларға мәселелік сұрақ қою.
Оқушылардың пікірлерін тыңдау. Ары қарай оқушылармен талқылай отырып, кеңістікте кесіндіні берілген қатынаста бөлу формуласын қорытып шығру. 4. Жаңа білімді қолдану. Ұжымдық жұмыс. Оқушылар тақтада кезек-кезек жұмыс жасай отырып, есептің берілгенін, сызбасын, шығару жолын айқындап отыру қажет. Оқушылар әр есепте дискриптор бойынша жұмыс жасайды. №3. A (-1, 8, -3) және B (9, -7, 2) нүктелерімен шектелген кесінді , , , нүктелерімен тең бес бөлікке бөлінген. және нүктелердің координаталарын табыңыздар. Жауабы: №4. С (2, 0, 2) және D (5, -2, 0) нүктелерімен тең үш бөлікке бөлінген кесіндінің A және B ұштартының координаталарын табыңыздар. Жауабы: Дескрипторға оралу.
5. Жаңа білімдерін талдау. Оқушылар жұптық жұмыста екі есепті қарастырады. Екінші есепті геомериялық және физикалық тұрғыдан қарай отырып, шығару керек. №5. Егер A (11, 1, 0) және B (-9, 2, -4) болса, АВ кесіндісін үштің беске қатынасындай бөлетін С нүктесінің координаттасын табыңыздар. №6. Үшбұрыштың ауырлық центрінің координатасын табыңыздар, егер үшбұрыштың төбелерінің A (2, 3, 1), B (4, 1, -2) және С (-5, -4, 8) координаталары берілген болса. Оқушылардың жұптық жұмысы келесі дескрипторлар бойынша бағаланады:
| http://www.cleverstudents.ru/vectors/division_of_line_segment_in_ratio.html | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | 6. Сабақты қорытындылау. Сабабақтың мақсатына, бағалау критерийлеріне орала отырып сабақты қотытындылау. 7. Үй тапсырмасы. 1. AC кесіндісін 4:1 қатынасында бөлетін В нүктесінің координатасын табыңыз, егер A (-1, 3, 2) және C (4, 13, 12) болса. Жауабы: (3;11;10) 2. AВ кесіндісі тең бес бөлікке бөлінген. Бірінші бөліктің нүктесінің координатасы (-1, 3, 2) және соңғы нүктенің координатасы (4, 13, 12) белгілі болса, А нүктесінің координатасын табыңыз. Жауабы: (14/3;-8;12) 8.Рефлексия. | ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар оңайдан күрделіге қарай құрылды. | Өзін-өзі бағалау, өзара бағалу түрі қолданылады. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру