Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеясын іске асырудың түбегейлі тәсілі ретінде. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім Революция қоғамның өзгеру факторларының бірі | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты- жөні: | |||||||||||||
Класс: 10 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеясын іске асырудың түбегейлі тәсілі ретінде | |||||||||||||
Cабақта жететін оқу мақсаттары | 10.3.3.3 Революцияның оң және теріс салдарын бағалау; 10.3.3.4 социалистік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясын дамыту сатыларын зерттеу; 10.3.3.5. капитализмнен социализмге көшудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау; 10.3.3.6 социалистік революциялардың нәтижесінде қоғамның әлеуметтік құрылымындағы өзгерістерді түсіндіру | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | социалистік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясын дамыту сатыларын зерттеу | |||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар істей алады: Алдымен топта жұмыс істей отырып, тақырып пен оқу мақсатына сәйкес постер жасау үшін ақпаратпен алмасады; Кейін өздерінің жұмыстарын қалған оқушыларға ұсынады (оқу, жазу, сөйлеу және тыңдау дағдылары) Пәндік лексика мен терминология: Әлеуметтік теңдік, әділет, революция, социализм, социалистік революция, радикал, К. Маркстың ілімі, В. Лениннің ілімі Диалогқа/жазуға қажетті тіркестер: Әлеуметтік теңдік идеясы өз дамуында келесі кезеңдерден тұрады....... Капитализмнен социализмге көшудің әлеуметтік-экономикалық алғышарты, саяси факторларға келесілер жатады....................... Социалистік революцияның нәтижесінде әлеуметтік құрылымда кейбір өзгерістер болды,мысалы ........................... | |||||||||||||
Құндылықтар | Әлеуметтік әділеттілік, теңдік, құрмет. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Құқық, Қазақстан тарихы | |||||||||||||
АКТ- ны қолдану | Интерактивті тақтаны пайдалану | |||||||||||||
Алдын ала білім | 9-сынып. Социалистік революция; Экономикалық, саяси және әлеуметтік реформалар кеңестік Ресейде Қазан революциясынан кейінгі өзгеріс | |||||||||||||
Сабақ барысы: | ||||||||||||||
Жоспарланған сабақтың кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс- әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы: 5 минут | Зерттеудің алдын-ала кезеңі Ой шақыру Проблемалық сұрақ Бұл жағдай туралы бір тарихи тұлға былай айтқан: «… недостаточно того, чтобы низы не хотели жить, как прежде. Для неё требуется еще, чтобы верхи не могли хозяйничать и управлять, как прежде. Лишь тогда, когда «низы» не хотят старого и когда «верхи» не могут по-старому, лишь тогда она может победить». Сіздің ойыңызша, қандай тарихи оқиға туралы айтылған? Бүгін біз қандай тақырыпты қарастырамыз? Жауаптарыңызды дәлелдеңіз. Мұғалім тақырыпты хабарлайды. | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 17 минут | Зерттеудің бірінші кезеңі Коммуникативті дағды «Сұрақтар құлақшыны» Бұл әдіс мақсаты - мәтінмен жұмыс істемес бұрын, тақырыпты және тапсырмалардың мақсаттарын зерттеуге қызығушылық жасау, пікір алмасу. Топтық жұмыс. Сұрақтар постерге жазылады, содан кейін тақтаға орналастырылады. Сұрақтар жазғанда, олар тақырыптың және оқытудың мақсаттарына назар аударады. 1. Өте маңызды. Мұғалім оқу мақсаттарын айтады және қажет болса түсіндіреді. 2. Бірінші құлақшын. Бұл - 9-шы сыныптан бастап білімнің көбеюін талап ететін сұрақтар. Олар мына сөздерден басталуы мүмкін: Қашан? Қайда? Кім? Не? Немесе олар процедуралық білім деп аталатын мәселелер туралы тұжырымдайды. Не себептен? (себеп-салдары қатынастарды іздеу) Қалай? (қандай да бір процестерді сипаттайды) Осылайша, бірінші құлақшынның сұрақтары білімді нығайтуға және арттыруға мүмкіндік береді. 3. Екінші құлақшын. Балаларды келесі алгоритмге сәйкес қалыптастыратын сұрақтарды құруға шақыра аласыз: «Мен былай ойлаймын......» «Сен қалай ойлайсың......» «Менің ойымша.................» Ол туралы сен не ойлайсың......................... Екінші қақпаның сұрақтары да маңызды, себебі олар құндылықтарды бағалауға шақырады. 4. Үшінші құлақшын. Келесі тапсырмаларды қамтуы мүмкін: Жауап беруге қиын болатын сұрақтарды жазыңыз. Ол сұрақтар мынадай сөздерден басталуы мүмкін............. «Мен ....................... білмеймін» Үшінші қақпақтың сұрақтары оқушыға білім деңгейін бағалауға мүмкіндік береді және сонымен бірге оның ой- өрісін кеңейтуге назар аударады. Зерттеудің екінші кезеңі. «ЗХУ» әдісі. Жұппен жұмыс. Тақырып бойынша негізгі ақпаратты қамтитын мәтінмен жұмыс істеу. Мұғалім оқушыларға сабақтың жұмыс парағын береді: Сабақтың тақырыбы Оқу мақсаттары Оқу мақсаттарына сәйкес дескрипторлар Тақырып бойынша бейімделген мәтін. Бұл әдістің мақсаты - мәтінді оқып-үйренуде сыни ойлау дағдыларын дамыту (талдау, синтездеу), өзіндік жұмыс дағдысын дамыту. Бұл тапсырма бұрынғы жұмысқа қатысты, онда оқушылар тақырыпты сұрақтарды оқып үйренуден бұрын қолда бар ақпаратты жаңартады және негізгі ақпаратпен жұмыс жасамас бұрын қызығушылық тудырады. Тапсырманы орындау барысында дескрипторларға сүйенеді. «ЗХУ» әдіспен жұмыстың негізгі ережелері: - зерттелетін мәселе туралы білетіндігіңізді есіңізде сақтаңыз, осы мәліметтерді кестенің бірінші бағанында жазыңыз; - оқытылатын тақырыпқа алдын ала сұрақтар құрыңыз (алдыңғы жұмысты пайдалануға болады), қажет десеңіз толықтырыңыз; -мәтінмен танысыңыз; - өзіңіз қойған сұрақтарға жауап беріңіз, жауаптарыңызды кестенің үшінші бағанына жазыңыз;
Бір жұптың жауаптары басқалармен бағаланады, олардың жауаптары, өз кезегінде, келесі топпен бағаланады және солай шеңбермен жалғасады. Бірін- бірі бағалау (дескрипторлар бойынша) Қорытынды: Социалистік революцияның түбегейлі сипаты қандай? Революцияның түбегейлі сипаты туралы 2 дәлел келтіріңіз. Революция өзгерудің түбегейлі тәсілі болса, қоғамды өзгертудің басқа жолдарын ұсыныңыз. | |||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия. Сабақта не ұнады? Қандай қиындықтар болды? Қандай бағытта жұмыс істей керек? | |||||||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||
Дифференциация видео көріп, тапсырма орындау барысында байқалады. Тапсырмалар топтағы міндеттерді бөлу, шығармашылық бөлік, сұрақтарға жауаптар, қорытынды жасауға бағытталған. | «Бір минут» қабылдауды орындау барысында мұғалімнің байқауы. Видео мазмұны және оқиғаларды болжау туралы сұрақтарға жауап берген соң. | Кабинет техника қауіпсіздігі ережелерімен қамтылған (екі тілде) | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына жетті ма? Сабақта дифференциация дұрыс өтті маВыдержаны ли были временные этапы урока? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі кезеңі жақсы өтті? (сабақтың берілуі мен оқыту туралы ойланыңыз)? Сабақты не жақсартар еді? (сабақтың берілуі мен оқыту туралы ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы не анықтадым немесе жеке оқушылардың жетістіктері мен қиындықтары, кейінгі сабақтарда неге назар аудару қажет?
| ||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру