Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде | Мектеп: Атырау қ. ХББ НЗМ | |||||
Күні : | Мұғалімнің аты-жөні: Ищанов Ж.З. | |||||
Сынып: 9 | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақ тақырыбы | Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | •10.3.3.4 -социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу; | |||||
Сабақ мақсаттары | Әлеуметтік теңдік идеясын қалыптастыруды әлеуметтік революция идеясының пайда болу процесін түсіну үшін қадағалап отыру. | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар әлеуметтік философтардың әлеуметтік теңдіктің идеясындағы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айқындайды. философтар білдіретін әлеуметтік теңдік идеялары орыны туралы пікір айтады | |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: ақпараттың жекелеген бөліктерін (ауызша дағдылар және тыңдау) салыстыру туралы ұжымдық талқылауға қатыса алады, | |||||
Құндылықтарды дарыту | Жаһандық азаматтықты және жауапкершілікті дамыту. Теңдік, төземділік. | |||||
Пәнаралық байланыстар | География, Қазақстан тарихымен байланыс болу мүмкін | |||||
Бастапқы білім | Ұсынылған білімдерге жаңа кезеңде Франция, Ұлыбритания, Ресейдегі революциялық оқиғалар туралы мемлекеттердің, империялардың құрылуы, әртүрлі мемлекеттік басқару формаларын (монархия, республика) қалыптастыру Қазақстан тарихын, әлемдік тарихты 5-ден 9-шы сыныптарға дейінгі білімін қамтиды. | |||||
Сабақ типі | Жаңа материалды түсіндіру | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 5 мин 5 мин 10 мин 10 мин 9 мин | Оқушыларға алғашқы адамдардың сереттерің көрсетіп, сұрақтарды талқылау.
Мақсаты: әлеуметтік теңдік идеялары туралы бар білімдерді өзектендіру. Оқушылармен, олардың қоғамдық теңдігі ұғымың қалай түсінетінің талқылау.
Оқушылар әлеуметтік теңдік идеясын дамыту талқылаудың басты тақырыбы екені жалпы тұжырымға келеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарың қалыптастыру. (Оқушылар дәптерге бекітеді) Сабақтың соңына қарай күтілетін нәтижелер Оқушылар әртүрлі философтардың әлеуметтік теңдік туралы идеясындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарға ерекше назар аударады. олардың пікірі бойынша, философтар білдіретін әлеуметтік теңдіктің идеялары қалайша мүмкін екендігі туралы қорытынды жасауға болады. Тарихи деректермен жұмысты ұйымдастыру: оқушылар әлеуметтік теңдік идеясын дамыту кезеңдерін зерттейді. Деректерді талдау үшин HIPP формуласы қолданады. H - Historical context - Тарихи контекст I - Ntended audience - аудитория P - Oint of view (author’s) – Автордың көзқарасы P - Urpose (author’s) – Автордың мақсаттары Тапсырма: Венн диаграммасының көмегімен әлеуметтік философтардың идеясындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды белгілеу. Жауаптарды флипчаррта жазады. Мақсаты: тарихи дерек көздерін талдау, қауымдастық ойлауды дамыту, логикалық тізбектерді құрастыру, сөздік қорларды жинақтау дағдыларын дамыту. Қажет болған жағдайда оқушылардыі пікірлері мен жауаптарын толықтырылады. Бағалау критерийлері:
Флипчартты қорғау. Жауап беру кезінде критерийлер бойынша өзара бағаланады. Алынған білімді қолдану дағдыларын шоғырландыру және дамыту үшін, олардың пікірінше, философтар білдіретін әлеуметтік теңдіктің идеялары қалайша жүзеге асырылатыны туралы пікір жазу ұсынылады. Сыныпқа есептерің ұсынады. Есептерді бағалау критериі бойынша бағалайды. Бағалау критерийлері: - оқушының білімін бағалау және әлеуметтік теңдік идеясын түсіну; - философтардың көзқарасын бағалаудағы дәлелдердің сапасын бағалау; | Презентация Ресурстар | ||||
Сабақтың соңы 1 мин | Рефлексия Мен әлеуметтік теңдік идеясын жүзеге асыру мүмкін емес деп ойлаймын, себебі ... Мен әлеуметтік теңдікке қол жеткізу мүмкін деп есептеймін, себебі ... Үй жұмысы Оқушылар философтар көрсетілген әлеуметтік теңдік идеялары туралы жазбаша кері байланысын береді. | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, студенттің жеке қолдауын көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде (Гарднер бойынша Көптеген интеллект теориясы) тапсырмаларды іріктеуде, белгілі бір студенттің күтілетін нәтижелерінде саралау көрсетілуі мүмкін. | Сабақ барысында оқушылардың не оқығаны бағалау үшін, қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Бұл сабақтың қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шыңайы болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ма? Жоқ болса, неге? Сабақта сарау дұрыс өтті ма? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталынды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегіну болды, не себептен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру