Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде. Капитализмның социализмге ауысуы заңды ма? Социалисттік революциялар әлеуметтік теңдік мәселесін қалай шеше алды? Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде

Мектеп: Атырау қ. ХББ НЗМ

Күні :

Мұғалімнің аты-жөні: Ищанов Ж.З.

Сынып: 9

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде

Тақырыпша: Капитализмның социализмге ауысуы заңды ма?

Тақырыпша:Социалисттік революциялар әлеуметтік теңдік мәселесін қалай шеше алды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.3.3 -революциялардың жағымды және жағымсыз салдарларын бағалау;

10.3.3.4 -социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу;

Сабақ мақсаты

Капитализмнен социализмге көшу алғышарттарын және оның қоғамға әсерін анықтау.

 Бағалау критерийлері

Капитализмнен социализмге көшудің әлеуметтік-саяси негізін ашады.

Социалистік революциялардың оң және теріс салдарын айқындайды.

Социалистік революциялардың қоғамға әсерін анықтайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушы ақпараттың жекелеген бөліктерін (ауызша дағдылар және тыңдау) салыстыру туралы ұжымдық талқылауға қатыса алады,

 Құндылықтарды дарыту

Жаһандық азаматтықты және жауапкершілікті дамыту. Теңдік, төземділік.

Пәнаралық байланыстар

География, Қазақстан тарихымен байланыс болу мүмкін

Бастапқы білім

Ұсынылған білімдерге жаңа кезеңде Франция, Ұлыбритания, Ресейдегі революциялық оқиғалар туралы мемлекеттердің, империялардың құрылуы, әртүрлі мемлекеттік басқару формаларын (монархия, республика) қалыптастыру Қазақстан тарихын, әлемдік тарихты 5-ден 9-шы сыныптарға дейінгі білімін қамтиды.

Сабақ типі

Жаңа материалды түсіндіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1 сабақ

Сабақтың басы

5 мин

5 мин

10 мин

10 мин

9 мин

Тақырыпша:

«Капитализм» және «социализм» ұғымдарының мағынасын еске түсіру үшін оқушыларға «идеялар мен қауымдастықтардың қоржыны» әдісін қолдану.

Карл Маркстың теориясына сәйкес осы ұғымдарды анықтау.

Оқушылардың феодализмнен капитализмге өтудің үлгісін талқылап, феодалдық қоғамда осы үдерістің алғышарттары ретінде дәлел келтіруді сұрау.

Слайд бейнесін түсіндіру.

Жауаптардың үлгісі

- капитал жинақтау

- саяси ойды дамыту

- қоғамның жаңа сыныптары (буржуазия және жұмысшылар)

- шіркеудің рөлін әлсірету

қоғамдағы шешімдер

- феодалдық тәуелділіктен шаруаларды босату

- Тауар шаруашылығын дамыту

Және т.б.

Оқушыларды 3 топқа бөлу

Студенттерді жағдайды зерттеуге шақыру. 1-Ресей тобы 2 – Қытайдағы тобы 3- Кубадағы социалистік билік құру қарсаңында тобы (1917 жылғы Октябрь социалистік революциясы, 1946-1949 ж.ж. Қытайдағы азаматтық соғыс, 1959 жылғы Кубалық революция)

Мақсаты: елдің социализмге өтуінің алғышарттарын анықтау. Ол үшін капитализмнен социализмге міндетті түрде ауысу туралы Карл Маркс идеясын қолдану.

Бұл өтпелі кезеңнің (эволюциялық және революциялық) нұсқаларын да қарау керек.

Бағалау критерийлері

- капитализмнен социализмге көшудің әлеуметтік-экономикалық негіздерін анықтайды;

- капитализмнен социализмге көшудің саяси алғышарттарын айқындайды;

- социализмге өту (эволюциялық және революциялық) жолын анықтайды.

- Капитализмнен елдің социализміне өтуді аяқтайды.

(K) Зерттеудің соңында сыныпта пікіріңізді негіздеу арқылы капитализмнен социализмге өту жолын таңдау туралы пікірталас жүргізіңіз.

Бағалау критерийлері

- капитализмнен социализмге өтудің алғышарттарын айқындайды;

- Капитализмнен социализмге өту жолын таңдағанда дәлелдер береді

 Талқылауды қорытындылаңыз

Презентация

Ресурстар

2 сабақ

5 мин

14 мин

10 мин

10 мин

Тақырыпша:Социалистік революциялар әлеуметтік теңдік мәселесін қаншалықты шеше алды?

Оқушыларға саяси қайраткерлердің портреттерін көрсету: В. И. Ленин, Мао Цзэдун, Ф. Кастро. Мәселені талқылау: оларды не біріктіреді?

Оқушыларға сабақта социалистік революция - 1917 жылғы Қазан социалистік революциясы, 1946-1949 жж. азаматтық соғыс, 1959 ж. Кубалық революция нәтижесінде болған өзгерістерді зерттейтін болады.

Оқушыларға зерттеу жүргізу үшін ресурстар бөлу. Олар диаграмманы толтырып, саяси, экономикалық және әлеуметтік өзгерістердің дәрежесін бағалауы қажет. Диаграмманы толтыру кезінде оқушылар болған Социалистік революциялардың оң және теріс салдарын әр түрлі түстермен бөледі.

Тапсырма

Материалмен танысып қоғамдағы өзгерістер диаграммасын толтырыңыз

1. Көк түспен бөліп, әлеуметтік революцияның оң салдарын толтырыңыз

2. Қызыл түспен бөліп, әлеуметтік революцияның оң салдарын толтырыңыз.

3. Қоғамдағы саяси, экономикалық және әлеуметтік өзгерістер дәрежесі туралы қорытынды жасаңыз.

Бағалау критерийлері

- Социалистік революциялардың оң және теріс салдарын анықтайды.

- Социалистік революциялардың қоғамға әсерін анықтайды.

Критерийлерге сәйкес әр топтың диаграмма бойынша қызмет нәтижелерін барлық сынып талқылауы тиіс.

Пікірталас өткізу

Социалистік революциялар әлеуметтік теңдік мәселесін шеше алды ма?

Бағалау критерийлері

1. позицияны таңдау кезінде дәлелдер келтіреді.

2. басқа сөз сөйлеушілердің дәлелдерін бағалайды.

3. қорытынды жасайды.

Оқушыларды революциядан кейін қоғамдағы өзгерістер кестесінің үлгісімен жұмысты жалғастыруды өтіну. Олар бағанды толтыру қажет – Социалистік революциялар

Презентация

Дидактикалық материал.

Сабақтың соңы

1 мин

Рефлексия

Мен әлеуметтік теңдік идеясын жүзеге асыру мүмкін емес деп ойлаймын, себебі ...

Мен әлеуметтік теңдікке қол жеткізу мүмкін деп есептеймін, себебі ...

Үй жұмысы

Оқушылар философтар көрсетілген әлеуметтік теңдік идеялары туралы жазбаша кері байланысын береді.

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, студенттің жеке қолдауын көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде (Гарднер бойынша Көптеген интеллект теориясы) тапсырмаларды іріктеуде, белгілі бір студенттің күтілетін нәтижелерінде саралау көрсетілуі мүмкін.

Сабақ барысында оқушылардың не оқығаны бағалау үшін, қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Бұл сабақтың қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шыңайы болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ма?

Жоқ болса, неге?

Сабақта сарау дұрыс өтті ма?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталынды ма?

Сабақ жоспарынан қандай шегіну болды, не себептен?

Бұл бөлімді сабақты талдау үшін қолдаңыныз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу