Ежелгі әлем өркениеттері. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бекітілді __________________ӘБ меңгерушісі (Аты-жөні)
Бөлім: 10А.3. Әлемдік өркениеттер тарихы | Мектеп: | ||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | 10B | 10C | 10D | 10E | 10A | ||||||
Күні | |||||||||||
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | № 1. Ежелгі әлем өркениеттері | ||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Шаруашылық әрекеттер мен өркениеттік дамудың өзара байланысын талдау Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән сипаттарды салыстырмалы талдау негізінде анықтау. Ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау. Ежелгі замандағы қоғам мен мемлекеттің дамуы туралы философиялық ілімдер мен қоғамдық өмірге түрлі философиялық көзқарастарды зерттеу | ||||||||||
Тарихи концепт | Ұқсастықтар мен айырмашылықтар | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Өркениеттің дамуына шаруашылық іс-ірекеттердің әсерін анықтау Ежелгі өркениеттердің ерекше сипаттарын анықтап, салыстырмалы талдау жасау Ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау. Қоғамның дамуы туралы Ежедгі заманғы ілімдерді зерттеу | ||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Ежелгі Шығыс өркениеттеріне тән сипаттарды анықтау | ||||||||||
Оқу мақсаттарын жетуді бағалау критерийлері | Ежелгі Шығыс өркениеттеріне тән кемінде 4 сипатты көрсетеді | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Өзен өркениеті, мелиорациялық егін шаруашылығы, деспоттық, тирандық, сословиелер, демократия, речные цивилизации, мелиоративное земледелие, деспотия, тирания, сословия, касты, демократия,бюрократия, индивидуализм, коллективизм, дін, конфуцийшілдік, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм, пұтқа табынушылық, политеизм (көп құдайға табынушылық) Диалог/жазылым үшін қажетті тіркестер: Шығыс/батыс/дәстүрлі өркениеттің ерекшеліктері: … болып табылады. Шығыс/батыс/дәстүрлі жүйедегі жекеменшіктің негізгі формасы … болды. Басқарудағы басымдықтар … Ежелгі Шығыс өркениетке тән сипаттар мыналар: … Діни-философиялық көзқарастардағы ерекшеліктер … | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Діни таңдау еркіндігі, өмір, толеранттылық, философиялық көзқарастардың әртүрлілігі | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өнер,философия, мәдениеттану пәндерімен пәнаралық байланыс орнауы мүмкін | ||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар 5-6 сыныптарда алған білімдеріне, соның ішінде шығыс (Үндістан, Қытай, Мысыр) және батыс (Ежелгі Грекия және Ежелгі Рим) өркениетінің пайда болуы мен дамуы туралы білімдеріне сүйенеді – бұл қалыптасу үдерісінің қалай жүргенін түсіну үшін қажет. | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақтағы мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау. Мұғалім үшін ескертпелер | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 2 мин 3 мин | Қызығушылықты ояту: (ПСМ) Мұғалім оқушыларға слайдтағы суреттерге ортақ сөзді табуды ұсынады. (С) Мұғалім оқушылардан 5-6 сыныптарда ежелгі әлемнің қандай өркениеттерін зерттегендерін сұрайды. Олар бұл өркениеттер туралы не біледі? Жұмыс алдымен жұпта, кейін топта орындалады. Әр топтан бар білімдерін мұғалім тақтаға жазады. Бұл оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын құруға, мақсатқа жету үшін қажетті бағалау критерийлерін құруға мүмкіндік береді. | Оқушылар сұраққа жауап береді: бұл суреттерді ежелгі әлем тарихы кезеңі байланыстырады. Оқушылар ежелгі Мысыр, Шумер, Аккада, Қытай, Үнді, Ежелгі Рим және Грекия өркениеттерін атайды. Оқушфлар сабақтың тақырыбын «Ежелгі әлем өркениеттері» деп атайды және оқу мақсаттарына жетуді бағалау критерийлерін анықтайды. Оқушылар «Білемін. Білгім келеді. Білдім» стратегиясы бойынша жұмыс жасайды. | ҚБ - Ой шақыру мен сабақ тақырыбына шығудағы байланысты түсіну, сабақ тақырыбын болжауды құрастыру, оқу мақсаттарын түсіну. мәселені талқылау алдыңғы білімге сүйене отырып өзіндік пайымдау жасауға мүмкіндік береді. | Слайд 1 Слайд 2-3 | |||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 15 мин 10 мин | Мағынаны тану (С) (ф) Мұғалім сұрақ құрастыруды ұсынады: «Не білгім келеді?» Оқушылар топта талқылап, тақтада 3-5 сұрақтан (қарапайымнан күрделіге) жазады. Сұрақты талқылау: біз ежелгі әлем өркениетін қандай критерийлер бойынша зерттейміз деп ойлайсыздар? Сынып топтар бойынша оқу мақсаттарын зерттеу және бағалау критерийлерін ұсынады. Зерттеу. Дереккөздерді зерттеңіздер. Құрастырған критерийлер бойынша ежелгі замандағы Шығыс өркениетінің сипаттамасын құрыңыз. Тапсырманың бағалау критерийлері: 1. Оқушылар шығыс өркениетін сипаттауда кемінде 6 сипатын көрсетеді. Мұғалім топтық постер қорғауды жүргізеді. Постер қорғау критерийлері: Оқушылар шығыс өркениетін сипаттауда кемінде 6 қырын анықтайды. (С. ф) 6 схема негізінде бірыңғай «Шығыс өркениеті» менталды картасы құрылады. (С) Мұғалім сыныпқа топтарда сабақтағы тақыры бойынша қойылған сұрақтармен жұмыстың нәтижелерін талқылауды ұсынады: қай сұрақтардың жауаптары анықталды, қай сұрақтар ашық қалды? | Оқушылар жауаптарын ұсынады: Біз дәлелдерді келесі критерийлер бойынша жинай аламыз. 1. Шаруашылықтың ерекшеліктері 2. Меншік формасы 3. Саяси билік формасы 4. Қоғамның әлеуметтік құрылымы 5. Қоғамдағы өзара қарым-қатынастың негізгі принциптері 6. Діннің қоғамдағы рөлі. Сынып топтарға бөлінеді. Әр топ өз критерийін құрып, оны постерде көрсетеді. Оқушылар ұсынылған ресурстармен жұмыс жасайды және шығыс өркениеттерінің негізгі сипаттарын анықтайды. Содан соң постерлерін іліп, 2 минуттан өз постерлерін қорайды. Әр оқушы Менталды карта құрады және ол әр оқушының дәптерінде тіркелуі тиіс. Әр оқушы жауабы анықталған сұрақтар мен жауабы табылмаған сұрақтарды белгілейді. Содан соң оларды топта оқып, қойылған сұрақтарға жауап беру жолдарын анықтайды. | ҚБ – тапсырманы орындау нұсқаулығын және оның оқу мақсатына сәйкестігін түсіну; маңызды ақпаратты белгілеп, ұсына алу. Берілген тапсырмалар осы сабаққа есептелген барлық оқу мақсаттарына жетуге мүмкіндік береді. Топтық іс-әрекет ұжымдық жұмыс дағдыларын қалыптастырады, әр адамның пікірін тыңдай отырып, топтың барлық мүшелері үшін ең тиімді шешім қабылдауға мүмкіндік береді. Қалыптастырушы бағалауға ықпал ететін әрекет: - топтық талқылауда оқушылардың ойлау тереңдігін бағалау; - өз жұмыстарын қорғауда келтірген аргументтерін бағалау | Слайд 4 Дереккөз Шығыстың ежелгі өркениеттері http://www.historie.ru/ Дереккөз Әлемдік өркениеттер туралы қысқаша http://history-thema.com/kratko-o-mirovyih-tsivilizatsiyah Дереккөз 1_ ежелгі Шығыстың өркениеттері Ресурс 2_Ежелгі Қытай мен Үндістанның философиялық ойы Дереккөз 3_Ежелгі Шығыс философиясы | |||||||
Конец урока 5 мин 5 мин Үй тапсырмасы | (С) (ф) Рефлексия. Мұғалім сөйлемді аяқтауды ұсынады: Шығыс/батыс/дәстүрлі өркениеттің ерекшеліктері мынадай: … Шығыс/батыс/дәстүрлі жүйеде жекеменшіктің негізгі формасы … болды. Басқарудағы басымдықтар: … Ежелгі Шығыс өркениеттеріне тән сипаттарға: … жатады. Діни-философиялық көзқарастардың өзіндік ерекшеліктері: … . Мұғалім келесі сұрақтарға жауап сұрайды: Сабақтың мақсаты қандай? Біз сабақ мақсатына қалай жеттік? Оқу мақсаты қандай? Оқу мақсатына жетуге қандай іс-әрекет жасадық? Ұсынылған бейнересурстарды қарап шығу. | Оқушылар сабақтың мақсаты Ежелгі Шығыс өркениетіне тән сипаттарды анықтау болғанын айтады. Біз дереккөздерді зерттеп, солардың негізінде Шығыс өркениеттерінің сипаттамаларын құрдық. Негізгі 6 сипатын көрсеттік. Біз постер құрдық та, оны қорғадық. Соның негізінде «Шығыс өркениеттері» тақырыбында өз менталды картамызды құрдық. Сабақ басында сұрақтарға жауап беріп, оқу мақсатына жеттік. Қай сұрақтың жауабын анықтағанымызды, қандай сұрақтардың қосымша ақпарат іздеуді қажет ететінін білдік. | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; алған ақпаратты постер түрінде көрсету. | Слайд 5 Слайд 6 Ежелгі Шығыс өркениеттері http://www.zavtrasessiya.com/index.pl?act=PRODUCT&id=680
| |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру