Ежелгі әлем өркениеті. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі::

Әлем өркениетінің тарихы

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты жөні:

Сынып: 8

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі әлем өркениеті

Тарихи концепт

Ұқсастықтар мен айырмашылықтар

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Шаруашылық қызмет пен өркениет дамуының өзара байланысын талдау

Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін,олардың сипаттамаларын анықтап салыстыру

Сабақтың мақсаты

Ежелгі әлем өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтаңыз

Бағалау критерийлері

Оқушылар

- Өркениеттің дамуына адамның шаруашылық қызметінің ықпалын анықтау.

- Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін анықтаңыз

- Ежелгі өркениеттерді салыстыру арқылы олардың ерекшеліктерін анықтау

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым (аудирование): мұғалім түсіндірмесі мен сыныптастарының жауаптарын тыңдайды

Жазылым: оқушылар сұрақтарға ауызша және жазбаша жауап береді.

Айтылым: жұптар мен топтардағы ұжымдық пікірталас барысында, сондай-ақ сұрақтарға жауаптарды талқылау барысында, діни наным-сенімдер мен философия ерекшеліктерін анықтау, ақпараттық мәтіндермен жұмыс жасау.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

өзен өркениеттері, суармалы егін шаруашылығы, деспотия, тирания, сословия, касталар, демократия, бюрократия, индивидуализм, коллективизм, дін, конфуциандық, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм, пұтқа табынушылық, политеизм.

Жазылым мен диалогқа қатысты керекті:

Шығыс/батыс/дәстүрлі өркениеттерінің ерекшеліктері ...

Шығыста/батыста/дәстүрлі негізгі меншік иесі болған…..

Басқарудағы басымдық ...

Ежелгі Шығыс елдерінің өркениеттерінің сипаттамалары ...

Діни және философиялық көзқарастардың ерекшелігі - бұл ..

Құндылықтар

Әр елдің даму сипаттамаларын түсініп, сабақтың барлық кезеңдерінде оқушылардың өзара әрекеттестігі арқылы мұғаліммен бірге жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Өнер,философия,мәдениеттану пәндерімен пән аралық байланыс болуы мүмкін

Алдыңғы білім

Оқушылар 5-6 сыныптарда алған білімдеріне, соның ішінде Шығыс (Үндістан, Қытай, Египет) және Батыс өркениеттерінің (Ежелгі Греция және Ежелгі Рим) дамуы туралы білімдерін қоса алғанда, олардың қалыптасу үрдісін дамытады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдерін жоспарлау

Сабақ барысында жоспарланған іс әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин.

(К) . Ұйымдастырушылық кезең

(ПСМ) Төмендегі сұрақтар негізінде оқушылармен бірге ежелгі рим философының цитатасын талқылау::

- философпен келісесіз бе? Неге?

- өткен заманның ілімі бізге не береді?

Сіз туылғанға дейін

не болғанын білмесеңіз,

- бұл әрқашан бала болу дегенді білдіреді

Оқушылардың пікірлерін тыңдамай, оларды жоққа шығармаңыз.

Оқушыларға екі сабақта ежелгі әлемнің өркениеттерінің ерекшеліктері мен ерекшеліктерін зерттейтінін түсіндіріңіз.

Цитаталы слайд

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру

5-10 мин.

- оқушыларға сабақтың тақырыбы жайлы ақпараттандыру, оқу сабақтарының мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау, тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «ұқсастық және айырмашылық».

- оқушылармен бірге сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттарын анықтау;

- ежелгі өркениеттердің дамуына діни сенімдер мен философияның әсерін анықтау

Тақырыпты сипаттау, оқытудың мақсаттары, бағалау критерийлері және сабақтың мақсаттары бар слайдтар

Сабақтың ортасы

10-17 мин.

17-32 мин.

) Оқушылармен «өркениет» терминінің мағынасын ашыңыз.Сұрақ қойыңыз: «өркениетті елдер» бұл түсінікке қандай мағына береді», деп айтқан кезде осы тұжырымдамада қандай құндылықтар бар? Тарихи маңызында айырмашылықтар бар ма?

Өркениет» терминінің академиялық түсінігін айтыңыз.Оқушылармен оның анықтамасына негізделген өркениет белгілерін анықтау,талқылау.

) Оқушылар өздері білетін ежелгі әлем өркениеттерін кескін картаға түсіруге тапсырма беріңіз

Тапсырмаға дескрипторлар:

- оқушылар ежелгі әлемнің кемінде 5 өркениеттерін дұрыс орналастырады;

(К) Жұмыстарын қорытындылап, әр топтан бір оқушы уақыт таспасын көрсетіп,бір бірін бағалауды сұраңыз,

Басқа топтар аталған өркениеттерді толтырып немесе бір бірімен ауысу арқылы бағалайды.

Оқушылармен бірге сұрақты талқылаңыз:

Өркениеттердің орналасуына қарай қандай заңдылықты анықтауға болады?

Қандай категориялар оларды жіктеуге болады? Неліктен?

Оқушыларға көптеген өркениеттер өзендер мен өзен жағалауында жақын орналасқандығын айту.

(өзендік), олардың ең танымалы,ең көп тарағаны қоныстанған мекедері - бұл шығыс пен батыс.

Талқылау ұйымдастырыңыз: Шығыс пен Батыс өркениеттерінің арасында түбегейлі айырмашылық бар ма? Қандай критерийлер арқылы салыстыруға болады?

) Оқушыларға Шығыс пен Батыс өркениеттерін салыстыруға тапсырма беріңіз: (Қосымша 1)

Төменде берілген критерийлер бойынша:

1.Рухани құндылықтардың негізі;

2.Еңбек пен байлыққа деген көзқарас;

3.Мемлекетке деген қарым қатынас

4. Табиғатқа деген көз қарас;

Венн диаграмма арқылы олар ұқсасатықтықтар мен айырмашылықтарын анықтайды.

Тапсырмаға дескрипторлар:

- оқушылар өркениеттер арасындағы ұқсастығын дұрыс анықтады (кем дегенде 4);

- оқушылар өркениеттер арасындағы айырмашылықтарды дұрыс анықтады (кем дегенде 4).

(К) Оқушыларға кері байланыс бере отырып,жұмыс қорытындыларын бағалайды.Сұрақты талқылаңыз:

- климаттың әсері, өркениеттің дамуына қалай әсері етті?

- сіз Р.Тагордың Шығыс өркениеті Батыс өркениетіне ықпалы болды деген пікірімен келісесіз бе?

Мысалдар келтіріңіз.

Қосымша 1.

Ақпаратты мәтін

Сабақтың соңы

35-38 мин.

Кері байланыс

(И) Оқушыларға оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарына жету деңгейін бағалауға және қосымша сабақ қажеттілігін анықтау.

Үйге тапсырма

38-40 мин.

Үй тапсырмасы.

1.Қазіргі уақытта өзгермеген ежелгі әлем өркениеттерінің жетістіктерінің жетістіктерін ментальді картасын жасаңыз.

2. Сұраққа жауап беріңіз:ежелгі әлем өркениеттерінің ортақ ерекшеліктерінің қайсысы қазіргі кезде адам үшін қолайсыз?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу