Батыс өркениеттері. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бекітілді __________________ӘБ меңгерушісі (Аты-жөні)

Бөлім:

10А.3. Әлемдік өркениеттер тарихы

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

10B

10C

10D

10E

10A

Күні

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

№ 1. Батыс өркениеттері

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Шаруашылық әрекеттер мен өркениеттік дамудың өзара байланысын талдау

Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән сипаттарды салыстырмалы талдау негізінде анықтау.

Ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау.

Ежелгі замандағы қоғам мен мемлекеттің дамуы туралы философиялық ілімдер мен қоғамдық өмірге түрлі философиялық көзқарастарды зерттеу

Тарихи концепт

Ұқсастықтар мен айырмашылықтар

Бағалау критерийлері

Антикалық өркениеттің дамуына адамның шаруашылық іс-ірекеттерінің әсерін анықтау

Антикалық өркениеттердің ерекше сипаттарын анықтап, шығыс өркениетімен салыстырмалы талдау жасау

Антикалық өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау.

Қоғамның дамуы туралы антикалық философиялық ілімдерді зерттеу

 Сабақтың мақсаттары

Антикалық өркениетке тән сипаттарды анықтау

Оқу мақсаттарын жетуді бағалау критерийлері

Антикалық өркениетке тән кемінде 4 сипатты анықтау

 Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Өзен өркениеті, мелиорациялық егін шаруашылығы, деспоттық, тирандық, сословиелер, демократия,

речные цивилизации, мелиоративное земледелие, деспотия, тирания, сословия, касты, демократия,бюрократия, индивидуализм, коллективизм, дін, конфуцийшілдік, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм, пұтқа табынушылық, политеизм (көп құдайға табынушылық)

Диалог/жазылым үшін қажетті тіркестер:

Батыс өркениетінің ерекшеліктері: … болып табылады.

Батыстағы жекеменшіктің негізгі формасы … болды.

Басқарудағы басымдықтар …

Антикалық өркениетке тән сипаттар мыналар: …

Антикалық діни-философиялық көзқарастардағы ерекшеліктер …

 Құндылықтарды дарыту

Діни таңдау еркіндігі, өмір, толеранттылық, философиялық көзқарастардың әртүрлілігі

 Пәнаралық байланыс

Өнер,философия, мәдениеттану пәндерімен пәнаралық байланыс орнауы мүмкін

Алдыңғы білім

Оқушылар 5-6 сыныптарда алған білімдеріне, соның ішінде шығыс (Үндістан, Қытай, Мысыр) және батыс (Ежелгі Грекия және Ежелгі Рим) өркениетінің пайда болуы мен дамуы туралы білімдеріне сүйенеді – бұл қалыптасу үдерісінің қалай жүргенін түсіну үшін қажет.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау. Мұғалім үшін ескертпелер

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

2 мин

Қызығушылықты ояту: (ПСМ) Мұғалім оқушыларға бейнересурсты қарап, сабақтың тақырыбын анықтауды ұсынады.

https://www.youtube.com/watch?v=Gj6g7TDs5oc

немесе слайдтағы суреттерге қарап, оларды біріктіретін сөзді табуды сұрайды.

Бұл оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын құрастыруға; сабақ мақсатына жетуді бағалайтын критерийлерді құруға мүмкіндік береді.

(С) Мұғалім оқушыларға Ежелгі Шығыс өркениеттеріне тән сипаттарды анықтауды ұсынады.

Оқушылар сұраққа жауап береді: бұл суреттерді ежелгі әлем тарихы кезеңі байланыстырады.

Оқушылар ежелгі Мысыр, Шумер, Аккада, Қытай, Үнді, Ежелгі Рим және Грекия өркениеттерін атайды.

Оқушфлар сабақтың тақырыбын «Ежелгі әлем өркениеттері» деп атайды және оқу мақсаттарына жетуді бағалау критерийлерін анықтайды.

Оқушылар «Білемін. Білгім келеді. Білдім» стратегиясы бойынша жұмыс жасайды.

ҚБ - Ой шақыру мен сабақ тақырыбына шығудағы байланысты түсіну,

сабақ тақырыбын болжауды құрастыру, оқу мақсаттарын түсіну.

мәселені талқылау алдыңғы білімге сүйене отырып өзіндік пайымдау жасауға мүмкіндік береді.

Слайд 1

«Антикалық Грекия қазыналары» https://www.youtube.com/watch?v=Gj6g7TDs5oc

Слайд 2-3

Сабақтың ортасы

5 мин

20 мин

10 мин

Мағынаны тану.

Сұрақты талқылау: ежелгі антикалық өркениеттерді зерттеу критерийлерін құрыңыздар.

Сынып тақырыпты зерттеу керитерийлерін құрып, ұсынады.

(С) (ф) Мұғалім сыныпты экономика, саясат, әлеумет, дін бағыттары бойынша топтарға бөледі.

Зерттеу. Дереккөздерді зерттеңіздер. Құрастырған критерийлер бойынша антикалық өркениетінің сипаттамасын құрыңыз.

. ф) Оқушылар дереккөздерді зерттеп, ежелгі антикалық өркениеттердің экономика, саясат, әлеумет, дін бағыттары бойынша кластер рәсімдейді.

Жұмыс аяқталған соң, оқушылар 4 топтың жұмыстарын қорғауын (2 минуттан кем емес) тыңдайды.

Оқуышылардың өздері құрған критерийлері бойынша өзара бағалау жүргізіледі.

Критерийлер:

  • Антикалық өркениеттердің кемінде 3 негізгі ерекшелігін көрсету
  • Тарихи дереккөздерге сүйеніп, аргументтер келтіру.
  • Сұраққа толық жауап беру
  • Кемінде 3 дереккөзді пайдалану
  • Рәсімдеу сапасы (схема, кесте, менталды карта т.б.)

Тапсырма: оқушыларға алынған ақпараттар бойынша Венн диаграммасына салып, «Батыс және Шығыс өркениеттері» салыстырмалы кестесін толтыру ұсынылады.

Оқушылардың жауаптары: Біз келесі критерийлер бойынша дәлелдер жинай аламыз: экономика, саясат, әлеумет, дін.

Сынып топтарға бөлінеді. Әр топ өз критерийлері бойынша сипаттама құрып, оны кластер арқылы көрсетеді.

Оқушылар ұсынылған ресурстармен жұмыс жасап, антикалық өркениеттердің негізгі сипаттарын табады. Сонан соң 2 минут төңірегінде кластерлерін қорғайды.

Әр топ өз бетінше Венн диаграммасын құрады және әр оқушы оны өз дәптеріне тіркейді.

ҚБ – тапсырманы орындау нұсқаулығын және оның оқу мақсатына сәйкестігін түсіну;

маңызды ақпаратты белгілеп, ұсына алу.

Берілген тапсырмалар осы сабаққа есептелген барлық оқу мақсаттарына жетуге мүмкіндік береді.

Топтық іс-әрекет ұжымдық жұмыс дағдыларын қалыптастырады, әр адамның пікірін тыңдай отырып, топтың барлық мүшелері үшін ең тиімді шешім қабылдауға мүмкіндік береді.

Қалыптастырушы бағалауға ықпал ететін әрекет:

- топтық талқылауда оқушылардың ойлау тереңдігін бағалау;

- өз жұмыстарын қорғауда келтірген аргументтерін бағалау

Дереккөз 1_Антикалық өркениеттер http://www.historie.ru/civilizacii/75-antichnye-civilizacii-mira.html

Слайд 4

Дереккөз 2_ Қысқаша әлем өркениеттері туралы

http://history-thema.com/kratko-o-mirovyih-tsivilizatsiyah

Дереккөз 2_ Антикалық өркениеттер

Дереккөз 3_Ежелгі Грекияның философиялық ілімдері

Дереккөз 4_Антикалық философия

Слайд 5

Сабақтың соңы

5 мин

Үй жұмысы

(С) (ф) Рефлексия.

Мұғалім оқушыларға «Тұжырымды жақта немесе датта: Шығыс және Батыс өркениеттеріндегі өзгерістердің негізінде өркениеттердің экономикалық/саяси/әлеуметтік дамуы жатыр» тақырыбында 2 минуттық сөзбен шығуды ұсынады.

Мұғалім кімнің сөзінің сенімдірек болғанын дауыс беру арқылы анқтауды ұйымдастырады.

Мұғалім оқушылардан келесі сұрақтарға жауап сұрайды:

Сабақтың мақсаты қандай?

Біз сабақ мақсатына қалай жеттік?

Оқу мақсаты қандай?

Оқу мақсатына жетуге қандай іс-әрекет жасадық?

Ұсынылған бейнересурстарды қарап шығу.

Оқушылардың жауаптары: сабақ мақсатына дереккөздер негізінде антикалық өркениеттерге тән сипаттарды анықтау арқылы жеттік. Біз постер құрып, оны қорғадық, шығыс және антикалық өркениеттердің ортақ және ерекше белгілерін Венн диаграммасы негізінде салыстырдық.

Сабақ басындағы қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы оқу мақсатына жеттік.

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; алған ақпаратты постер түрінде көрсету.

Слайд 6

Антикалық Жерорта теңізі төңірегі. https://www.youtube.com/watch

http://an-site.ru/dk/of12.htm



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу