Потенциалдардың электрохимиялық қатары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3C Тотығу-тотықсыздану реакциялары | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалім: | |||
Сынып: 10 | ||||
Сабақ тақырыбы | Потенциалдардың электрохимиялық қатары | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.3.3 Стандартты электродтық потенциал түсінігін сипаттау | |||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| |||
Бағалау критерийлері | - негізгі терминдер мен түсініктерді біледі; - электродтарда болатын жартылай реакция теңдеулерін құра алады; - электрохимиялық потенциалды есептеуге есептер шығара алады; - стандартты электродтық потенциал қатары туралы қорытынды шығарады; | |||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: -ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар, болжау, арқылы өту Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Иондық қосылыс суда еріген кезде, онда … Ток ерітінді арқылы өтетін кезде, X болады X болды, сондықтан Y болуы керек/ бола алады Z Біздер X болжадық, бірақ Y болды | |||
Құндылықтарды дарыту | Өз ойын айта алу және сыныптастарына сыйластық | |||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||
Бастапқы білім | Атом құрылысы (7.1B) Ерітінді мен ерігіштік (7.3C) Металдардың белсенділігін салыстыру 2 (8.1B) Еру және ерітінділер (9.2А) Тотығу және тотықсыздану (10.1B) |
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
1-6 мин | Оқушылармен амандасу. Сабақтың тықырыбын және мақсатын талқылау. Сабақтың тақырыбы: Потенциалдардың электрохимиялық қатар; Оқу мақсаты: Стандартты электродтық потенциал түсінігін сипаттау | Презентация | |||||||||||
7-25 мин 28-37 мин | Оқушыларға презентация бойынша «Катион мен металл қабаты арасындағы тепе-теңдік» түсіндіру. Қосы электрлік қабаттың пайда болуын және металдың электродтық потенциалын түсіндіру. Электродтық потенциалдың неліктен оң және теріс болатынын түсіндіру. Сутек электроды мен металл электродының жалпы теңдеулерін түсіндіру; Гальваникалық элемент пен электродтық потенциал арасындағы байланысты көрстету. (W) Тапсырма 1. 1. Қай металдың электрон беру қабілеті жоғары?2. Қай электродта электрондардың концентрациясы жоғары? Неліктен?3. Егер электродтары бар ерітінділерді тұзды көпірмен жалғаса не болар еді?Жауаптарыңызды жартылай реакция теңдеуімен түсіндіріңіз. (W) Тапсырманың жауаптарын мұғалім оқушыларға түсіндіреді. Мұғалім оқушыларға электрохимиялық тізбекті қалай дұрыс құрастыруды түсінідіреді. Кейіннен стандартты электродтық потенциалдың жағдайлары мен ондағы оның мәнінің тотықсыздандырғыш және тотықтырғыш қабілетіне әсерін түсіндіреді. Оқушыларға стандартты электродтық потенциалдың абсолютті шамасы ретінде сутек электролды алынғанын, ал қалған мәндер салыстырмалы екендігін түсіндіреді. Стандарттық электродтық потенциалды мырыш мысалында түсіндіреді. (I) Тапсырма 2. Қалыптастырушы бағалауды орындау. 10 мин Электродтық потенциалдар. Гальваникалық элемент тақырыбына есептер
Тапсырма 1. Төменде көрсетілген реакция схемасы бойынша гальваникалық элементтің схемасын құрастырыңыз: Fe + СuSO4 = FeSO4 + Cu Анодта және катодта жүретін үрдістердің теңдеуін көрсетіңіз. Тапсырма 2. Кобальттан жасалған пластинканы ішінде Fe (II), Mg, Ag (I) иондары бар тұзды ерітінділеріне батырса пластинканың массасы қалай өзгереді (кемиді, артады немесе тұрақты болады). Реакциялардың молекулалық теңдеуін жазыңыз. Тапсырма 3. Аноды никель болып табылатын гальваникалық элементтің схемасын құрыңыз, анодтағы және катодтағы үрдістердің жартылай реакция теңдеулерін және реакциялардың молекулалық теңдеуін жазыңыз. Катодқа материал таңдаңыз. | ||||||||||||
38-40 мин | Сабақ тақырыбы бойынша кері байланыс: Не қызықты болды? Жаңа нені білдік? Не қиын болды? Келесі сабақтарға қандай ұсыныстар мен тілектер бар? | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Жетістік критерийлерін қарау | Мұғалімнің жеке жұмысты тексеріп, сабақта талдау. | Белсенді іс-әрекеттер – топтық, жеке жұмысты жазбаша және ауызша орындау. |
Ой жүгірту Сабақ мақсаттары/ оқыту міндеттері шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сабақ үстіндегі ахуал қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс жасады ма? Таймингті ұстандым ба? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістеренгіздім және неге? |
| |
Негізгі бағалау Қандай екі зат өте жақсы өтті (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)? 1: 2: Қандай екі зат сабақты одан да жақсы ете алатын еді (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)? 1: 2: Келесі сабақты жоспарлау үшін қолдана алатындай осы сабақта сынып немесе жеке тұлғалар туралы нені білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?