Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі. Химия. 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3А Химиялық тепе-теңдік | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - Ле Шателье принципін ескере отырып тепе-теңдік ығысуын болжау; - химиялық реакцияға катализатор әрекетінің принципін сипаттау; - химиялық тепе-теңдікке катализатор әсерін түсіну. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | - Ле Шателье принципін ескере отырып тепе-теңдік ығысуын болжайды; - химиялық реакцияға катализатор әрекетінің принципін сипаттайды; - жағдайларды өзгерту арқылы тепе-теңдікке әсер еткендігін анықтай алады. | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алуы керек: химиялық тепе-теңдіктің ығысу себептерін түсіндіру және берілген факторлардың әсерін сипатттау Пәнге тән лексика мен терминология: тепе-теңдік, статикалық, динамикалық, тепе-теңдік константасы, қайтымды, катализатор, Габер үдерісі Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Температураны жоғарлатқанда/ төмендеткенде тепе-теңдік ............. реакция бағытына қарай ығысады. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары: - Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;- Құрметтеу; - Сыйластық;- Ынтымақтастық;- Ашықтық;- Өмір бойы білім алу. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Бейнересурстар, цифрлі білім беру ресурстары (BilimLand.kz), презентация | |||||||||||||
Бастапқы білім | 9.1А Электролиттік диссоциация 10.1B Стехиометрия 10.2B Термодинамикаға кіріспе 10.2C Кинетика | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин | (W) Ұйымдастыру кезеңі: 1) Оқушылармен амандасу. 2) Оқушыларды түгелдеу. 3) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. (W) Сурет бойынша сабақ тақырыбын айқындау. *Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлерін таныстыру.
| 1-4 слайдтар | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-11 мин 12-17 мин 18-38 мин | (W) Катализатор қатысында кері бағытта жүретін реакция көрсетілімін жасаңыз. *мысал ретінде «Габер процесі» бейнебаяннын көрсетуге болады. **бейнебаян бойынша катализатор не екенін оқушылармен бірге еске түсіріңіз. (W) Проблемалық сұрақ: Катализаторлар реакцияның тепе-теңдігіне әсер етеді ме? Бейнебаян тамашалау. Бақылау сұрақтары: - тура және кері реакцияға катализатор қалай әсер етеді? - тура және кері реакция жылдамдығы қалай өзгереді? - тепе-теңдік ығысады ма? (І) Жеке жұмыс. Оқушылар жазбаша қалыптастырушы бағалау жұмысын орындайды. Оқу мақсаты: 10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру
Орындалу уақыты: 20 минут | Бейнересурс №1 Бейнересурс №2 Қосымша 1 | ||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Кері байланыс. Сабақ мақсаттары және бағалау критерийлеріне қайта оралу. | Слайд | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Барлығы: - Ле Шателье принципін ескере отырып тепе-теңдік ығысуын болжай алады. Көбісі: - химиялық реакцияға катализатор әрекетінің принципін сипаттай алады. Кейбіреулері: - химиялық тепе-теңдікке катализатор әсерін түсіндіре алады. | Сабақ барысында оқушылардың оқу мақсаттарын меңгеру деңгейі: ауызша жауаптарын тыңдау, жазбаша тапсырмаларды орындауы арқылы бағалады. | Сабақ барысында оқушылардың денсаулығына кері әсер келтіретін іс-әрекеттер жүргізілмейді. | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?